החשד לשחיתות בנמל אשדוד: יו"ר ועד העובדים אלון חסן נעצר

הערפל סביב חקירת החשדות בנמל אשדוד התפזר עם פרסום שמו של אחד מ-15 עובדי הנמל שנעצרו - יו"ר ועד העובדים. בשל מעצרו סמכויותיו בנמל של חסן הועברו. פרקליטו טוען: "זו חקירה פוליטית‎"

אלון חסן, יו"ר ועד עובדי נמל אשדוד ומי שעמד בתקופה האחרונה במרכז הביקורת הציבורית נגד הנמל, נעצר הבוקר בחשד למעורבות בפרשת השחיתות בנמל - כך הותר הערב (ג') לפרסום. חסן הובא יחד עם שישה עובדים נוספים לדיון בבית משפט השלום בפתח תקווה, שם הוחלט להאריך את מעצרו בשבעה ימים נוספים. חסן חשוד בשורה של עבירות מרמה והפרת אמונים, סחיטה באיומים ובקבלת שוחד, אך פרקליטו טען כי "החקירה מתנהלת באופן חד צדדי ומשרתת צד פוליטי הנמצא עמו במאבק דמים על כסף ועוצמה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במהלך הדיון חשף נציג המשטרה כי החקירה הסמויה נגד חסן ויתר בכירי הנמל התנהלה במשך קרוב לשנה. מנגד עמד פרקליטו של חסן, עו"ד בני כץ, שתקף את התנהלותו של שר התחבורה ישראל כץ, ורמז כי פעל מאחורי הקלעים בחקירת הפרשה. "דמות פוליטית שכותבת בפייסבוק, דמות שהיא שר, מפרסמת מילות נאצה והמשטרה מהווה נקודת חוסר איזון שבמשטר דמוקרטי תקין יכול היה להיחשב כבלתי נתפס", טען עורך הדין.

השר כץ התייחס לטענות בעמוד הפייסבוק שלו בו כתב: "כמו שהבטחתי בעבר, אני אמשיך לקדם את הרפורמה בנמלים למרות הלחצים והאיומים. אני סומך על רשויות החוק שיעשו את עבודתם נאמנה".

בהחלטתו ציין השופט כי ישנו חשד סביר ואף למעלה מכך הקושר את חסן לעבירות שהציגו בפניו נציגי המשטרה. "לא מצאתי אחיזה בהערת עורך הדין על התערבות צד פוליטי, אפילו לא באופן חלקי", הדגיש השופט.

בעקבות מעצרו של חסן, וההחלטה להאריך את מעצרו, הוחלט בהסתדרות העובדים להעביר את סמכויותיו לעובד אחר בנמל, שיכהן כממלא מקום עד לסיום החקירה.

מממצאי החקירה, שנחשפו בין היתר בתחקיר "אולפן שישי" בחודש יוני האחרון, עלה חשד כי העובדים הבכירים יצרו מנגנון לקידום עניינן של חברות פרטיות המצויות בשליטת מקורבים להם ואשר מספקות לחלקם רווחים במישרין או בעקיפין, זאת בתמורה לשוחד ולטובות הנאה מאותן חברות. במסגרת הפרשה נעצרו הבוקר 15 עובדי נמל וכן עוכבו לחקירה מיליארד ובכיר מוכר בעולם הספורט, אך לפי שעה כלל לא ברור חלקם בפרשה.

החוקרים מחזיקים במידע שנאסף מהאזנות ומעקבים שבוצעו אחר החשודים, שמבססים את החשדות למעשים החמורים שמייחסים להם - שוחד, מרמה והפרת אמונים, סחיטה באיומים, קבלת דבר במרמה והלבנת הון. במשטרה סבורים שמדובר בתעשיית הונאה וסחיטה שאפשרה לחלק מהחשודים לגרוף מיליוני שקלים לכיסם. הבוקר, כשהפכה החקירה הסמויה לגלויה, ערכו חוקרי יחידת להב 433, בשיתוף עם רשות המיסים, חיפושים בבתי החשודים ובמשרדיהם ועיכבו אותם לחקירה.

העובדים יוצאים למתקפה (יח"צ נמל אשדוד)

ועד העובדים על המעצרים: "מסע רדיפה והסתה אישי"

בעקבות המעצרים שלח הבוקר מנכ"ל נמל אשדוד איציק בלומנטל מכתב לכל העובדים שבו כתב: "לאור גל הפרסומים בכלי התקשורת מהבוקר מצאתי לנכון לעדכן כל אחת ואחד מכם באופן אישי. התבשרתי הבוקר כמוכם, כי משטרת ישראל מנהלת חקירה על ביצוע עבירות חמורות שבוצעו לכאורה על ידי גורמים בכירים בנמל בעבר ובהווה. גם ביום זה נמשיך לשרת את לקוחות החברה ולתפעל את הנמל באופן מלא. מדובר ביום לא פשוט לחברת נמל אשדוד ולעובדיה המסורים".

נציגי ועד עובדי הנמל לעומתו, יצאו בחריפות נגד המעצרים טענו כי מדובר ברדיפה של עובדי הנמל. "ועד העובדים קיבל את הידיעה על המעצרים בתדהמה. הציבור בישראל נחשף בשנים האחרונות למסע רדיפה והסתה אישי, שמתנהל נגד עובדי הנמל, על רקע הכוונה להקים נמלים חדשים, בלתי נחוצים ושיהיו בכיה לדורות", נכתב בהודעה מטעם הוועד. "עובדי הנמל בוטחים במשטרה שתעשה עבודתה נאמנה ומצפים שהעובדים שנעצרו ישוחררו במהרה וישובו לעבודתם נקיים מכל אשמה", חתמו העובדים את מכתבם.

פרשת השחיתות בנמל אשדוד - הסיקור המלא:

התחקיר שהוביל לחקירה: צפו בכתבה המלאה מתוך "אולפן שישי"

חשד לפרשת שחיתות בנמל אשדוד: בכירים נעצרו

השחיתות בנמל: "תעשיית הונאה וסחיטה שגרפה מיליונים"

ועד עובדי הנמל במתקפה: "זה מסע רדיפה אישי"

החשד לשחיתות בנמל אשדוד: אלון חסן נעצר