ועד עובדי נמל אשדוד על פרשת השחיתות: "זה מסע רדיפה אישי"

לאחר ש-15 בכירים בהנהלת נמל אשדוד נעצרו הבוקר בידי המשטרה בחשד לשוחד, הלבנת הון וסחיטה באיומים, העובדים מגיבים בחריפות: "מדובר ברדיפה והסתה על רקע אישי", האשימו בוועד. במשטרה טוענים כי בידי החוקרים ראיות של ממש שכוללות בין היתר האזנות ומעקבים. מיליארדר ובכיר בעולם הספורט עוכבו לחקירה

"שחיתות והונאה? זה מסע רדיפה והסתה אישי": לאחר שהיום (ג') עצרה המשטרה 15 מעובדי נמל אשדוד ובהם בעלי תפקידים בכירים בהנהלה בחשד שהיו מעורבים בתעשיית הונאה וסחיטה, יוצאים חברי ועד העובדים בחריפות כנגד המעצרים וטוענים כי מדובר ברדיפה של עובדי הנמל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ועד העובדים קיבל את הידיעה על המעצרים בתדהמה. הציבור בישראל נחשף בשנים האחרונות למסע רדיפה והסתה אישי, שמתנהל נגד עובדי הנמל, על רקע הכוונה להקים נמלים חדשים, בלתי נחוצים ושיהיו בכיה לדורות", נכתב בהודעה מטעם הוועד. "עובדי הנמל בוטחים במשטרה שתעשה עבודתה נאמנה ומצפים שהעובדים שנעצרו ישוחררו במהרה וישובו לעבודתם נקיים מכל אשמה", חתמו העובדים את מכתבם.

"יש שמועות, אבל כולנו עומדים מאחורי מי שמדברים עליו באופן מוחלט", הבהיר אחד מעובדי הנמל. "אין פה ספקות לאף אחד והכל בסדר. אף אחד לא הורשע והכל חשדות. זה בלון גדול שבסוף מתפוצץ", הוסיף. לדבריו, מדובר במסע רדיפה: "אנחנו לא תמימים. עושים הכל כדי לשפוך את דם העובדים בכל מחיר, כל האמצעים כשרים להגיע למטרה. יש כאן רדיפה, שנאת חינם וצרות עין. אני כבר מתבייש לומר שאני עובד נמל".

עובד אחר, לעומת זאת, יצא כנגד הבכירים החשודים במעשי שחיתות קשים: "אני בהלם, קשה לי להאמין למה ששמעתי היום. התחושה היא שעשו קומבינות על הגב של העובדים".

המנכ"ל לעובדים: "יום לא פשוט, נמשיך להעניק שירותים במלואם"

בעקבות המעצרים שלח הבוקר מנכ"ל נמל אשדוד איציק בלומנטל מכתב לכל העובדים שבו כתב: "לאור גל הפרסומים בכלי התקשורת מהבוקר מצאתי לנכון לעדכן כל אחת ואחד מכם באופן אישי. התבשרתי הבוקר כמוכם, כי משטרת ישראל מנהלת חקירה על ביצוע עבירות חמורות שבוצעו לכאורה על ידי גורמים בכירים בנמל בעבר ובהווה. גם ביום זה נמשיך לשרת את לקוחות החברה ולתפעל את הנמל באופן מלא. מדובר ביום לא פשוט לחברת נמל אשדוד ולעובדיה המסורים".

"אני יודע שיש בכוחו של אירוע כזה בכדי להטיל דופי ולהכתים ארגון שלם על עובדיו המסורים", הוסיף מנכ"ל הנמל. "ביום שכזה חשוב שכולנו נירתם על מנת להוכיח ללקוחותינו כי העבודה בנמל אשדוד ממשיכה באופן סדיר, מקצועי ושגרתי ואנו חברה ממשלתית האמונה על שמירת החוק".

החשד: קידום אינטרסים של חברות תמורת שוחד

מממצאי החקירה, שנחשפו בין היתר בתחקיר "אולפן שישי" בחודש יוני האחרון, עלה חשד כי גורמים בנמל, ביניהם בכירים, יצרו מנגנון לקידום עניינן של חברות פרטיות המצויות בשליטת מקורבים להם ואשר מספקות לחלקם רווחים במישרין או בעקיפין, זאת בתמורה לשוחד ולטובות הנאה מאותן חברות.

במסגרת הפרשה עוכבו לחקירה מיליארד ובכיר בעולם הספורט, אך לפי שעה כלל לא ברור אם יש כוונה להביאם לדיון בהארכת מעצרם. החוקרים מחזיקים במידע מהאזנות ומעקבים שבוצעו אחר החשודים, שמבססים את החשדות למעשים החמורים שמייחסים להם - שוחד, מרמה והפרת אמונים, סחיטה באיומים, קבלת דבר במרמה והלבנת הון. במשטרה סבורים שמדובר בתעשיית הונאה וסחיטה שאפשרה לחלק מהחשודים לגרוף מיליוני שקלים לכיסם.

חיפושים נערכו בבתי החשודים

עוד עולה מהחקירה חשד כי החשודים הפעילו לחצים סמויים וגלויים על חברות אחרות אשר ביקשו לפעול בנמל או לספק שירותים בנמל, זאת על מנת להבטיח כי ישכרו את שירותי החברות הפרטיות שאת עיניינן ביקשו אנשי הנמל החשודים לקדם, גם כאשר היה בכך כדי לפגוע בהכנסות הנמל - בקופה הציבורית.

הבוקר, בתום חקירה סמויה וממושכת, ערכו חוקרי יחידה להב 433, בשיתוף עם רשות המיסים, חיפושים בבתי החשודים ובמשרדיהם ועיכבו כמה מהם לחקירה. בהתאם להתפתחות החקירה, יובאו חלק מהחשודים לדיון בהארכת מעצרם היום בשעה 15:00 בבית משפט השלום בפתח תקווה.

פרשת השחיתות בנמל אשדוד - הסיקור המלא:

התחקיר שהוביל לחקירה: צפו בכתבה המלאה מתוך "אולפן שישי"

חשד לפרשת שחיתות בנמל אשדוד: בכירים נעצרו

השחיתות בנמל: "תעשיית הונאה וסחיטה שגרפה מיליונים"

ועד עובדי הנמל במתקפה: "זה מסע רדיפה אישי"

החשד לשחיתות בנמל אשדוד: אלון חסן נעצר