השופט שרכבו הוצת מעריך: "אדם ששפטתי עומד מאחורי המעשה"

שופט ביהמ"ש המחוזי בבאר שבע נסר אבו-טהה סיפר לראש מועצת עומר על האירוע: "שמעתי פיצוץ, יצאתי החוצה וראיתי את האוטו בוער, המכונית נשרפה כליל". נשיא העליון גרוניס גינה: "נעשה כל שביכולתנו לעקור כל ניסיון להלך אימים על שופטים"

"למעשה אחראי מישהו שנשפט אצלי" - כך העריך שופט המחוזי בבאר שבע, נסר אבו-טהה, בשיחה עם ראש מועצת עומר, פיני בדש, שהגיע לבקרו הבוקר (ד') לאחר שרכבו של הראשון הוצת במהלך הלילה. "בשעה 04:00 שמעתי פיצוץ, יצאתי החוצה וראיתי את האוטו בוער", שחזר השופט, "כל השכנים יצאו וראו שהמכונית נשרפה כליל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בדש סיפר בשיחה עם חדשות 2 Online כי למרות האירוע הקשה, השופט ואשתו חשים רגועים. "אמרתי לו שאסור לו להתרגש או להפגין חולשה", ציין בדש. הוא סיפר כי מדובר ב"משפחה קטנה, אינטליגנטית ומשכילה" והעריך כי "ייתכן שעבריינים, אולי קטינים, שהוא שפט אותם - באו לנקום".

ראש המועצה הוסיף כי לא מדובר בפעם הראשונה שאבו-טהה נופל קורבן לאיומים. "לפני שלוש שנים זה היה כתוצאה מסכסוכים משפחתיים", אמר, אך הדגיש כי לגבי האירוע הנוכחי לא הייתה אינדיקציה או מודיעין מראש. "אמרתי לו (לאבו-טהה) שזה בגלל הענישה הקלה של השופטים".

"שמעתי פיצוץ, הרכב בער" (ניסים ניר)

גרוניס: "נעקור כל ניסיון להלך אימים על השופטים"

כשהשופט אבו-טהה הגיע הבוקר לאולם הדיונים בבית המשפט בבאר שבע עמדו כל עורכי הדין ומחאו לו כפיים. "אנחנו מאחורייך", קראו עורכי הדין. באולם נכחו בין היתר שיא בית המשפט המחוזי יוסף אילון ושופטים נוספים - וכולם הביעו תמיכה באבו-טהה.

נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס אמר כי שוחח עם אבו-טהה וביקש לחזק את ידיו. "זהו מעשה קיצוני וחמור ביותר ואנו נעשה כל שביכולתנו לעקור כל ניסיון להלך אימים על שופטים בישראל", הצהיר גרוניס. "לבקשתנו, משטרת ישראל נותנת עדיפות עליונה לחקירת האירוע ולבירור מהיר וממצה של העניין.

גרוניס הביע תקווה שהתמונה תתבהר בקרוב והאחראים יובאו לדין. "כמובן, שננקטו פעולות להבטיח את ביטחונו של השופט. כולנו נוסיף למלא את תפקידנו ללא מורא", הדגיש השופט.

מפקד מחוז דרום ניצב יורם הלוי הנחה את אנשיו לתת עדיפות ראשונה ועליונה לחקירת המקרה, כולל הקצאת כלל האמצעים והמשאבים הארגוניים הקיימים. ניצב הלוי יקיים הערכת מצב מיוחדת עם פיקוד מחוז דרום וימ"ר נגב בשעות הקרובות. "מדובר במעשה חריג, קיצוני וחמור ביותר", אמר. "כל פגיעה או איום באושיות החוק והצדק היא עליית מדרגה חמורה ומסוכנת ואנו נפעל בכל הכלים העומדים לרשותנו לפענוח המקרה".

"לא ירתיעו אותי". אבו-טהה (אתר בתי המשפט)

אהרונוביץ': "נעשה כל הנדרש לעצור את המבצעים"

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' שוחח הבוקר עם השופט אבו-טהה, ושמע ממנו את פרטי האירוע. השר גינה בחריפות את האירוע והבטיח כי "משטרת ישראל תעשה את כל הנדרש על מנת לעצור את המבצעים ולהביאם לדין".

שרת המשפטים ציפי לבני כתבה בדף הפייסבוק שלה: "דיברתי הבוקר עם השופט אבו טהה מהמחוזי בבאר שבע, שרכבו הוצת. המשפט הראשון שאמר לי הוא 'לא ירתיעו אותנו'. הוא צודק. אני מציעה שאף עבריין לא יחשוב שניתן להרתיע, לאיים או להשפיע על שופט בישראל. החוקים החדשים שהגשנו לכנסת במסגרת המאבק בפשיעה המאורגנת יעניקו כלים אפקטיביים לרשויות אכיפת החוק במשימתם להגן על ביטחון האזרחים ועל החוק".

לשכת עורכי הדין משביתה את הדיונים בבאר שבע

בתגובה על האירוע, החליט פורום לשכת עורכי הדין במחוז דרום להשבית את הדיונים בבאר שבע החל מהשעה 11:30. עו"ד בני זיטונה, יו"ר הפורום, אמר: "לא ייתכן שהאלימות שזורה בתוך השיח המשפטי ושפרקליטים ושופטים חשופים לה באופן יומיומי. יש לעשות כל שניתן כדי לעקור נגע זה מן השורש".

ביולי 2002 מונה אבו-טהה לשופט בבית משפט השלום במחוז הדרום ולאחר מכן כיהן כסגן נשיא בתי משפט השלום במחוז הדרום. בינואר 2012 מונה לשופט בית משפט המחוזי בבאר שבע.