רכבו של שופט מחוזי הוצת: "לא ירתיעו אותנו"

אלמונים הציתו הלילה את מכוניתו של נסר אבו-טהה, שופט בית המשפט המחוזי בבאר שבע, שחנתה לידו ביתו ביישוב עומר. בשיחה עם שרת המשפטים לבני אמר השופט כי הוא אינו מפחד. מפקד מחוז דרום במשטרה: "עליית מדרגה חמורה ומסוכנת"

מקרה התנכלות נוסף לנציגי מערכת המשפט: רכבו של שופט בית המשפט המחוזי בבאר שבע נסר אבו-טהה הוצת הלילה (ד') סמוך לביתו שביישוב עומר. המשטרה פתחה בחקירה ולפי שעה כל הכיוונים נבדקים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מפקד מחוז דרום ניצב יורם הלוי הנחה את אנשיו לתת עדיפות ראשונה ועליונה לחקירת המקרה, כולל הקצאת כלל האמצעים והמשאבים הארגוניים הקיימים. ניצב הלוי יקיים הערכת מצב מיוחדת עם פיקוד מחוז דרום וימ"ר נגב בשעות הקרובות. "מדובר במעשה חריג, קיצוני וחמור ביותר", אמר. "כל פגיעה או איום באושיות החוק והצדק היא עליית מדרגה חמורה ומסוכנת ואנו נפעל בכל הכלים העומדים לרשותנו לפענוח המקרה".

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' שוחח הבוקר עם השופט אבו-טהה, ושמע ממנו את פרטי האירוע. השר גינה בחריפות את האירוע והבטיח כי "משטרת ישראל תעשה את כל הנדרש על מנת לעצור את המבצעים ולהביאם לדין".

שרת המשפטים ציפי לבני כתבה בדף הפייסבוק שלה: "דיברתי הבוקר עם השופט אבו טהה מהמחוזי בבאר שבע, שרכבו הוצת. המשפט הראשון שאמר לי הוא 'לא ירתיעו אותנו'. הוא צודק. אני מציעה שאף עבריין לא יחשוב שניתן להרתיע, לאיים או להשפיע על שופט בישראל. החוקים החדשים שהגשנו לכנסת במסגרת המאבק בפשיעה המאורגנת יעניקו כלים אפקטיביים לרשויות אכיפת החוק במשימתם להגן על ביטחון האזרחים ועל החוק".

לשכת עורכי הדין משביתה את הדיונים בבאר שבע

בתגובה על האירוע, החליט פורום לשכת עורכי הדין במחוז דרום להשבית את הדיונים בבאר שבע החל מהשעה 11:30. עו"ד בני זיטונה, יו"ר הפורום, אמר: "לא ייתכן שהאלימות שזורה בתוך השיח המשפטי ושפרקליטים ושופטים חשופים לה באופן יומיומי. יש לעשות כל שניתן כדי לעקור נגע זה מן השורש".

ביולי 2002 מונה אבו-טהה לשופט בבית משפט השלום במחוז הדרום ולאחר מכן כיהן כסגן נשיא בתי משפט השלום במחוז הדרום. בינואר 2012 מונה לשופט בית משפט המחוזי בבאר שבע.

פיני בדש, ראש מועצת עומר, העריך בשיחה עם חדשות 2 Online כי ייתכן שמאחורי האירוע עומדים גורמים עברייניים שביקשו לאיים על אבו-טהה. "הוא שופט שעוסק הרבה בפלילים", אמר. "היישוב שלנו שקט והאירוע הפתיע אותנו מאוד. אין לי ספק שהעבריינים ייתפסו". בדש הוסיף כי בעבר הוצמדה אבטחה לשופט, "אבל לגבי האירוע הזה לא הייתה שום אינדיקציה או מודיעין".

לא המקרה הראשון: גרפיטי נגד שופטת, פיצוץ ברכב תובע

זהו אינו מקרה ההתנכלות הראשון לשופטים שהתרחש השנה. בחודש פברואר רוססה כתובת גרפיטי על קיר בית משפט השלום בכפר סבא בגנות השופטת נאווה בכור. עובדי המקום שגילו את הכתובת מיהרו למחוק אותה. בהנהלת בתי המשפט הגישו תלונה במשטרה.

מבדיקה ראשונית עלה כי בכור אינה שופטת מאוימת שנדרשת אבטחה עליה בדרך כלל. בשיחות איתה ניסו גורמי החקירה מי יכול היה לאיים והנחת העבודה הייתה כי האירוע קשור בצורה כזו או אחרת לאחד התיקים שהתנהל אצלה בבית המשפט.

בחודש נובמבר 2013 אירע פיצוץ ברכבו של תובע בפרקליטות המדינה במרכז תל אביב, שעה שהרכב חנה ברחוב דפנה בעיר, סמוך למבנה הפרקליטות. מעוצמת הפיצוץ נהרסו כליל שתי מכוניות וכלי רכב נוסף שחנה בסמוך ניזוק. לא היו נפגעים.