שוד המיליונים, הבריחה והציפייה בכלא: האם שודד הברינקס יהנה מהשלל?

אילן קופרמן-סגל ברח עם משאית משוריינת שבתוכה כמעט חמישה מיליון שקלים. עד היום לא ידוע איפה החביא את הכסף. 11 שנות המאסר שלו מסתיימות בקרוב, ומה אז? האם יהנה מהמיליונים שגנב? מי מחכה לו מחוץ לכלא?

סרטי פשע רבים מסתיימים בבריחה מוצלחת של השודד שעכשיו יכול ליהנות מהכסף שגנב במקום נידח כלשהו. ייתכן שגם סיפורנו יסתיים כך, אלא שהגיבור שלנו, אילן קופרמן-סגל, נמצא עדיין בחדרו הקטן בכלא רמלה. בעוד שבועות ספורים הוא ייצא מבין חומות הכלא, לאחר שנים בהן ידע שהאוצר מחכה לו בחוץ. הוא נכנס לשם בן 33 והוא יוצא בן 44.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בקיץ 2003 רוקן קופרמן-סגל רכב משוריין ונמלט עם קרוב לחמישה מיליון שקלים במזומן. שבוע קודם לכן הוא התקבל לעבודה בברינקס, חברת בלדרות הכספים שבין בעליה - הבנקים הגדולים. הוא נרשם בתעודת זהות מזוייפת תחת השם שגיא אונגר. הוא אפילו עבר בהצלחה פוליגרף אחרי ששתה חצי בקבוק ערק ולעס מסטיקים כדי להסתיר את הריח. בזמן ששני המאבטחים שנסעו עמו ברכב יצאו, הוא ניצל את ההזדמנות, נתן גז, וברח עם הכסף.

משם הוא נסע כחצי קילומטר, ועבר עם השקים לרכב אחר. חלפו עוד שעתיים יקרות עד שחברת הברינקס הבינה כי היא נשדדה. "יצרו עמו קשר והוא אמר להם לא לדאוג כי הוא רק קפץ למלא מים ברכב שהתחמם. הם האמינו לו", הסביר רב-סמל בכיר מאיר ממן, ראש צוות חקירת השוד . "חסמנו את מעברי הגבול, הפצנו את תמונתו והכרזנו עליו כדרוש לחקירה".

חלף עוד זמן יקר עד שהמשטרה גילתה מיהו השודד: אילן קופרמן-סגל, תושב חיפה. אביו של האיש ריצה עונש מאסר, אמו סבלה מבעיות נפשיות. עד השוד הגדול הוא כבר הספיק לעקוץ את הביטוח הלאומי, אבל לא ישב בכלא.

עכשיו, כשבמשטרה יודעים מי הוא, הבין השודד שהוא צריך לשים כסף בצד לעורכי דין, וגם קצת לבזבוזים - בכל זאת, מצפות לו במוקדם או במאוחר שנים ארוכות בכלא. "ידענו שהוא בהרצליה, בילה קצת בהימורים ובתי בושת, שילם גם כמה חובות שהוא היה צריך", סיפר ממן.

וכך, בזמן שכל המשטרה מחפשת אותו, אילן קופרמן-סגל ישב בים ושתה בירה עם סמי בן עמי, חבר טוב מהשכונה. הם סיכמו שסמי ייתן 60 אלף שקלים לאמו של אילן וייקח 40 אלף לעצמו. אלא שסמי חמד את כל הכסף ולא נתן שקל אחד לאמו של אילן.

אילן קופרמן סגל במעצר (חדשות 2)

השוטרים חיפשו את המטמון בקבר הסבתא

אחר כך אילן הסגיר את עצמו, ואכזב שכונה שלמה. "הוא פראייר, עשה עבודה יפה וקלקל הכול בשנייה אחת", אומר בצער מאיר אילוז, שכנו של אילן. "הוא היה יכול לנסוע לאילת ולשלם לאנייה שחורה שתיקח אותו לסעודיה או להונג קונג. עכשיו לך תדע אם לא בנו על המקום הזה אחרי 11 שנה. מה יקרה אם הוא ילך לשם וימצא בניין במקום הכסף?".

השוטר מאיר ממן ישב שעות מול נחקר יוצא דופן, אחד שלא סתם את הפה. "אתם הולכים בחושך בעיניים סגורות, אתם רק חושבים שאתם חכמים", אמר ביהירות השודד. רק דבר אחד הוא לא סיפר - איפה הכסף.

החוקרים הגיעו אפילו לקבר סבתו, שנפתח בחיפוש אחר הכסף. הם לא מצאו דבר. לא רק מאיר ממן והשוטרים חיפשו את הכסף - גם השכנים, עבריינים וסתם אנשים שהמטמון הגדול הצית את דמיונם. "אנשים פה לא ישנו בלילה, חיפשו למעלה ולמטה", סיפר השכן רומן לוינגרד. חיפשו בכל ערימת זבל. פתחו פה אבנים. אמא שלו סיפרה שהשב"כ שאל על דודי השמש, ואחרי זה גנבו לנו 16 דודים".

שודד הברינקס לקח בחשבון שהוא יישב כמה שנים בכלא, אבל לא לקח בחשבון שייפול על השופט מנחם נאמן. "הוא היה חכם ומניפולטיבי בצורה בלתי רגילה", נזכר השופט בדימוס. "אמרנו לו שאם הוא יחזיר את הכסף זה יבטא חרטה על המעשה. זה בהחלט היה שיקול לעונש שלו".

אז קופרמן סגל החזיר את הכסף. טוב, בערך. עורכת הדין תמי אולמן הופיעה בוקר אחד בבית המשפט כשבידה תיק עם כ-700 אלף שקלים. המשטרה והפרקליטות רצו לחקור אותה, אלא שהיא מוגנת בחסינות המוקנית לעורכי דין ולקוחותיהם. "זה היה לעג לרש, 700 אלף מתוך כמעט חמישה מיליון", אמר בביטול השופט.

נמלט עם 5 מיליון במשאית (חדשות 2)

"הוא לא יוכל לקנות במבה בלי שנחקור"

תשע שנות מאסר הוטלו על אילן קופרמן-סגל בגין השוד, ובאותה הזדמנות עוד שנתיים על הונאת הביטוח הלאומי. "אם אתה חושב שתראה אותי בוכה או שאצא משם כמו אתי אלון, יש לך טעות חמורה", הוא אמר לחוקר. "אני אילן בן אברהם סגל נכנסתי בראש מורם ואצא בראש מורם".

התהילה על השוד המוצלח לא עשתה לו טוב בכלא. האסירים התבדחו שהוא לא מעז להירדם בלילה כדי לא לפלוט מתוך שינה איפה הכסף. הוא אף הותקף כמה פעמים. שודד הברינקס לא יצא לחופשות, וגם ניכוי שליש לא בא בחשבון. למרות זאת, שנים חלפו והיום הגדול שלו מתקרב. אלא שזו אולי רק ההתחלה.

"המשטרה תמשיך לחקור. הוא לא יוכל לקנות במבה בלי שנבדוק מאיפה הכסף", הבטיח מאיר ממן. לא רק המשטרה תחכה לקופרמן סגל בפינה. גם לחברת ברינקס כדאי לעקוב אחריו באמצעות חוקרים פרטיים - אמנם הביטוח החזיר את הכסף מזמן, אבל יש כאן עניין של מוניטין.

אחרונים ולא כל כך חביבים הם העבריינים. קופרמן סגל כבר פנה לשלטונות הכלא וביקש שהשחרור שלו לא יהיה דרך השער הראשי - כי הוא חושש שעבריינים יוציאו ממנו באיומים את מיקום הכסף.

אז כנראה שהשודד הזה הוא לוזר גדול שגם ישב בכלא וגם לא יצליח ליהנות מרגע של שקט עם הכסף הגנוב. אלא אם כן הוא יצליח להעביר את הכסף, ואת עצמו, דרך אדם שלישי, לחו"ל. "הוא יכול להעביר את הכסף על ידי שליח לחו"ל או להמיר אותו באבנים יקרות שקל לשאת", הסביר השודד לשעבר יורם לנדסברגר. "יש אלף קומבינות, זאת לא הבעיה".