אירועי "תג מחיר": המעצרים בדרך

השר לביטחון פנים אהרונוביץ' מגלה בריאיון לתכנית "הבוקר של קשת" כי בידי המשטרה מידע שמוביל אותה לפענוח אירועי "תג מחיר" מהתקופה האחרונה. "בשבועות הקרובים ייחשפו פרשיות", אמר. על האירוע ביצהר: "אירוע חמור שמאחוריו יותר מקומץ"

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' מתייחס הבוקר (ד') לאירועי תג המחיר האחרונים, ובראשם המקרה בכפר גוש חלב, ואומר כי בידי המשטרה מידע אודות המבצעים בחלק מהאירועים. בריאיון לתוכנית "הבוקר של קשת", רמז השר כי לאחרונה חלה התפתחות משמעותית בחקירת חלק מהמקרים, ושבקרוב צפויים להתבצע מעצרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"יש מספר אירועים שאנחנו יודעים מי ביצע אותם", אמר השר אהרונוביץ'' שניסה לצנן את המתיחות הניכרת לאחרונה ביישובים ערביים ברחבי הארץ, בעקבות מקרי ההשחתה של מסגדים, מנזרים וכלי רכב פרטיים. "אנחנו אוספים את הראיות ואני מניח שבימים הקרובים אתם תשמעו על כך. יש גם פרשיות שבשבועות הקרובים יתגלו, פיעונחים שהם בדרך, כולל אירוע תג מחיר בגוש חלב".

במקרה החמור שאירע בכפר שבגליל נוקבו צמיגיהן של 40 מכוניות, ובסמוך רוססה הכתובת "רק גויים מפנים מארצנו". על פי הערכת המשטרה, האירוע בוצע על רקע המגעים המדיניים שמאז כבר קרסו, ופגע באופן משמעותי ביחסי השכנות הטובים בין התושבים היהודים לערבים באזור.

אירועי תג המחיר, ארכיון (חדשות 2)
 

השר על האירוע ביצהר: "אין שם חוק אחר"

השר לביטחון פנים התייחס גם לאירוע החמור שהתרחש אתמול ביישוב יצהר, אירוע שבו כילו מתנחלים את זעמם במוצב צה"ל שבו שהו חיילי מילואים. "זה יותר מקומץ, התופעות האלה לא מתרחשות בפעם הראשונה", הדגיש אהרונוביץ'.

אמש דווח כי במערכת הביטחון ובמשטרה שוקלים להקים תחנת משטרה בהתנחלות שבשומרון כדי להתמודד עם אירועי האלימות שהופכים לתכופים יותר ויותר. "המקרה האחרון הוא מקרה חמור מאוד של פגיעה בחיילי מילואים - ביצהר אין חוק אחר", הבהיר אהרונוביץ'.

"צריך למצות את הדין עם הפוגעים, צריך לבצע מעצרים", הוסיף השר. "אנשי המילואים לא מסוגלים להתמודד עם אירועים כאלה. צריכים להיות שם אנשי מג"ב. אנחנו קבענו כללים על טיפול באירועים מסוג זה".

הריסות המוצב ביצהר, אתמול (דובר צה"ל)

חיילים חסרי אונים

גם ראש הממשלה נתניהו התייחס אמש למקרה החמור והנחה את שר הביטחון משה (בוגי) יעלון לפעול בכל הכוח נגד מבצעי מעשי הבריונות של הפורעים. במקביל, פנו ראשי הרשויות ביש"ע במכתב למפקד חטיבת שומרון שבו קראו לטפל ביד קשה בחשודים במעשה, ולהרחיקם מהאזור. "לאור האירועים האחרונים, אנו ראשי רשויות יש״ע מבקשים להביע בפניך את שאט הנפש מהמעשים החמורים הפוגעים בך ובחיילי צה״ל", כתבו למח"ט.

מחקירה ראשונית של האירוע עולה כי חיילי המילואים ששהו במוצב בזמן התקיפה עמדו מן הצד ולא ניסו למנוע את הפגיעה ברכוש צה"ל. על פי התחקיר, במהלך מבצע הפינוי של המבנים הלא חוקיים שהוקמו בהתנחלות הגיעו 50 מתושבי יצהר למוצב צה"ל שבו שהו באותו זמן שישה חיילי מילואים. המתיישבים הורו לחיילים לעזוב את המקום כדי שלא ייפגעו, ואז החלו להשחית באופן שיטתי את כל הציוד שהיה במקום, שכלל אוהל ומתקנים לאחסון סולר וגז.

עוד עולה כי למרות שברשות החיילים היו אמצעים לפיזור הפגנות, הם לא נקפו אצבע בניסיון להרחיק את הפורעים מהמקום. גורם צבאי בכיר טען מנגד כי כוח המילואים מעולם לא קיבל הנחיה כיצד לפעול כשהאנשים שהוא מגן עליהם תוקפים אותו, ולכן לא ידעו כיצד לפעול. מצה"ל נמסר כי התחקיר של האירוע החריג נמשך.