השבוע: רה"מ לשעבר אולמרט צפוי להיחקר במשטרה

ימים ספורים לאחר שהשופט דוד רוזן הרשיע אותו בקבל שוחד, ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט צפוי להיחקר ביחידת להב 433 של המשטרה בחשד שניסה למנוע את עדותה של ראש לשכתו לשעבר שולה זקן. בקרוב צפוי להיחקר גם איש העסקים אלפרד אקירוב בחשד ששילם לזקן "דמי שתיקה"

בדרך לחדר החקירות. אולמרט (רויטרס)

ימים ספורים לאחר שבית המשפט הרשיע אותו בקבלת שוחד, צפוי להגיע השבוע ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט למשרדי היחידה הארצית ליחידות הונאה בלוד, שם ייחקר בנוגע לחשדות החדשים שהועלו נגדו על שיבוש מהלכי חקירה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

חקירתו של אולמרט תואמה בסוף השבוע עם פרקליטיו והיא מתרכזת בעיקר בהקלטות שהעבירה מי שהייתה ראש לשכתו שולה זקן, ועל העדויות שמסרה ואשר על פיהן אולמרט פעל במישרין ובעקיפין על מנת למנוע ממנה להעיד נגדו. על פי החשד, ראש הממשלה לשעבר ניסה ללחוץ על זקן שלא תחתום על עסקת עד מדינה שהוצעה לה בשלבים המוקדמים של פרשת הולילנד.

במקביל ייתכן שכבר היום, ואם לא בימים הקרובים, יוזמן להעיד גם איש העסקים אלפרד אקירוב בעקבות מידע שמסרה זקן ואשר ממנו עולה שהוא שילם לה דמי שתיקה בסכומים של עשרות אלפי שקלים. הסכומים הועברו לכאורה כאשר זקן הועסקה על ידו, וזאת על מנת שתימנע מלהעיד נגד אולמרט. גם אנשי עסקים נוספים יוזמנו להיחקר בעניין הזה.

אולמרט וזקן. ארכיון (רויטרס)

השופט רוזן קבע: אולמרט שיקר על דוכן העדים

בשבוע שעבר, לראשונה בתולדות המדינה, ראש ממשלה לשעבר הורשע בעבירות שוחד ועשוי להישלח לכלא. שנתיים ושלושה חודשים לאחר תחילת משפט הולילנד, החליט ביום שני האחרון השופט דוד רוזן שלא לעכב את הכרעת הדין והרשיע את מרבית הנאשמים - ובראשם את ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט - שלדבריו שיקר והונה את בית המשפט במהלך עדותו. "עד המדינה קנה את שירותיו של אולמרט", ציין השופט והוסיף שאולמרט היה בבחינת "מי שלא יודע ולא שומע". הוא קבע כי הטיעונים לעונש יימסרו ב-28 באפריל, ועיכב עד אז את יציאתם מהארץ של המורשעים.

השופט רוזן דחה מכל וכל את עדותו של ראש הממשלה לשעבר ואף טען כי אולמרט שיקר על דוכן העדים. לדבריו, אולמרט טען כי עד המדינה שמואל דכנר היה "מאכער" ואף תיאר אותו כ"יהודי עם מקל" וכ"קמצן", תיאורים שאינם משקפים את המציאות. "נאשם 8 (אולמרט) ניחן בראייה חדה ומפוכחת מאין כמותה, הוא ביקש לבטל ולהנמיך את עד המדינה, גם במחיר של אמירת שקר בבית המשפט", קבע השופט.

לאורך דקות ארוכות, תיאר השופט רוזן את קו ההגנה של אולמרט כנלעג ותקף את התנהלות עורכי דינו. ראש הממשלה לשעבר נותר בפנים חתומות לאורך הקראת הדברים הקשים, שיגר מסרונים למקורביו ונמנע מכל מגע עם ראש לשכתו לשעבר שולה זקן, שרק לאחרונה הסכימה להעיד נגדו. על פי הכרעת הדין, ראש הממשלה לשעבר קיבל שוחד באמצעות כספים שהועברו לכיסוי גירעונות של אחיו יוסי אולמרט. "לאחר שהוסבר לו שיש עדויות, יוסי אולמרט אישר דברים עיקריים בעדות עד המדינה. הכסף הועבר לו באמצעות 6 צ'קים דחויים", הדגיש השופט. "עד המדינה העביר ליוסי אולמרט סכום גדול, 500 אלף שקלים".

אולמרט ואחיו יוסי. ארכיון (חדשות 2)

לדברי השופט, יוסי אולמרט לא הכיר כלל את עד המדינה שמואל דכנר ולא סביר שדכנר, שנהג להסתובב במסדרונות עיריית ירושלים בזמן שאולמרט כיהן כראש העייריה, לא עדכן את האחרון בכספים שהועברו. "הוסכם כי הכסף לא ניתן מטעמי צדיקות, אלא כדי להניע אותו בקידום הפרוייקטים המקודמים על ידיו. עד המדינה סיפר בחופשיות וללא מורא וגם לנאשמת 9 (שולה זקן) על ההעברות", פסק השופט.

עוד קבע השופט כי דכנר העביר את הכספים לא מטוב לבו, אלא בשל אינטרסים אישיים וכלכליים ברורים. "הוא ראה לנגד עיניו את התועלת הצומחת לו מהשקעה זאת. עד המדינה קנה את שירותיו של אולמרט. הוא לא התחבר בקשרי רעות - זה היה קשר עסקי", פסק השופט רוזן. הוא דחה לחלוטין את גרסתו של אולמרט והרשיע אותו בעבירת השוחד. "הוכח בבית המשפט כי עד המדינה העביר כספים לכיסוי הגירעונות של אולמרט. הנאשם קידם את פרויקט הולילנד. הוא השתמש שוב באוצר הפלא שעמד לרשותו - עד המדינה", ציין השופט. הוא זיכה את אולמרט מחמת הספק בשניים מהאישומים הפעוטים יותר.