תיעוד: הצתת עצי הזית ששלחה מתנחל למעצר

תושב עלי נעצר בחשד שפגע בעצי זית בכפר הפלסטיני השכן תלפית על רקע לאומני, ולא בפעם הראשונה. הפעם, חושדים החוקרים, עשה זאת לאחר שבג"ץ דחה את בקשתו לעבד שטח חקלאי באזור. הוא נתפס על חם - והשוטרים הציגו את הצילומים

תושב ההתנחלות עלי כבן 30 נעצר אמש (א') סמוך לכפר הפלסטיני תלפית בחשד להצתת יותר מעשרה עצי זית השייכים לתושבי הכפר. הערב נעתר בית משפט השלום בירושלים לבקשת המשטרה והאריך את מעצרו של הצעיר עד יום חמישי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

החשוד נעצר אתמול בסביבות השעה 23:00. כוחות שיטור של מחוז ש"י, שגם תיעדו את תוצאות מעשה ההצתה, הוזעקו למטע הזיתים לאחר שתושבי הכפר תלפית זיהו את הלהבות האוחזות בגזעי העצים. השוטרים שהגיעו לזירה עצרו את החשוד לאחר שזה זוהה כשהוא נמלט מהמקום. בעת מעצרו נמצאו בכליו מצת ופקקים, שעל פי החשד שייכים למכלי חומר הבעירה.

חוקרי המשטרה חושדים כי הרקע לביצוע המעשה לאומני. בדיון בהארכת המעצר טענה המשטרה כי הצעיר מוכר לה מעבירות קודמות בעלות אופי דומה.

מעצרים, אישום ופנייה לבג"ץ

רק בתחילת החודש נעצר הצעיר בחשד שניסה לגרום נזק לעצי הזית ואיים על תושבי הכפר הסמוך, ובחודש נובמבר האחרון הוא הואשם בניסיון דקירה של פלסטיני שחרש בטרקטור את החלקה.

למשטרה נודע גם כי העצור, שבחקירתו שמר על זכות השתיקה, הגיש לאחרונה בג"ץ בו ביקש מבית המשפט העליון לאסור על פלסטינים לעבד שטח חקלאי בסביבות היישוב עלי. אתמול דחה בג"ץ את בקשתו ואף חייב אותו לשאת בעלות ההוצאות המשפטיות. לטענת המשטרה, החלטת בית המשפט היא שהניעה את העצור להצית את העצים.

"מיותר לציין מה מעשה ההצתה היה עלול לגרום", טען נציג המשטרה בדיון. "עבירה מסוג כזה עשויה להתסיס את כל האזור ולגרום להפרות סדר רבתיות".

סנגורו של החשוד ביקש מבית המשפט שיורה על שחרור הצעיר. לטענת עורך הדין, פקקי המכלים נמצאו ברשותו משום שכחקלאי הוא זקוק לבנזין עבור הכלים החשמליים. עוד טען הסנגור כי המשטרה לא הוכיחה את טענתה כי מדובר בעבירות על רקע לאומני ולכל היותר מדובר ב"סכסוך שכנים", כדבריו.

השופט מרדכי בורשטין דחה את טענות סנגורו של החשוד והאריך, כאמור, את מעצרו עד ליום חמישי. "בלשון המעטה, יאמר כי קיים חשד סביר ברמה גבוהה כי החשוד הצית עצי זית", כתב השופט והוסיף: "די אם אפנה לתמונות העצים ולכך שהחשוד סירב בזמן אמת להשיב על שאלות לעניין ניחוחות השריפה והחומר הדליק שנדפו ממנו לאחר שנעצר".