פרשת הרפז: בניהו ווינר למעצר בית

אחרי שבילו לילה בכלא הדרים בשרון, שוחררו דובר צה"ל לשעבר ומי שהיה ראש לשכתו של הרמטכ"ל למעצר בית בן חמישה ימים. עורך דינו של בניהו: "המעצר היה מיותר, יש לו הסברים מצויינים"

פרשת הרפז: דובר צה"ל לשעבר אבי בניהו וראש לשכתו לשעבר של הרמטכ"ל ארז וינר שוחררו לפנות ערב (ה') למעצר בית בן 5 ימים תחת תנאים מגבילים, לאחר שבילו את הלילה בכלא הדרים בשרון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עם שחרורו סירב בניהו לשוחח עם כלי התקשורת הרבים שהמתינו לו במקום ומיהר להמשיך לביתו. פרקליטו, עו"ד ציון אמיר, הסביר כי חלק מהתנאים המגבילים החלים על בניהו הם איסור להתראיין או למסור הצהרה בימים הקרובים. על וינר ובניהו נאסר לשוחח זה עם זה ועם חשודים נוספים בפרשה. בימים הקרובים צפויה המשטרה לזמן שוב את שניהם לחקירות נוספות.

בניהו והרפז, ארכיון (חדשות 2)

"עבודת המשטרה מובנת לנו ואבי בניהו שמח מאוד על פתיחת החקירה הזו", אמר עו"ד אמיר. "אבי בניהו לא מתכוון להסתתר מפני אף שאלה. הוא משתף פעולה באופן מלא, משיב לשאלות ככל שהוא נדרש ומספק הסברים לכל עניין ועניין. בניהו לא שיבש שום חקירה, שהייתה או לא הייתה. הוא נקלע לקו האש בין לשכת שר הביטחון ולשכת הרמטכ"ל ואני חושב שהמעצר הזה הוא חלק מאיזו שריטה שחטף שלא בצדק".

במהלך חקירתם אתמול התרשמו חוקרי המשטרה כי בחלק מהשאלות לא היו וינר והרפז דוברי אמת, וכי במקרים אחרים ענו אמת חלקית. לפיכך זימנו היום לעדות כמה מזכירות ששירתו בשעתו בלשכת הרמטכ"ל דאז אשכנזי, וכמה בעלי תפקידים אחרים בדרגות זוטרות, ששירתו במחיצתם של וינר ובניהו. במשטרה מבקשים על ידי כך לאמת או להפריך את התשובות שמסרו השניים בחקירתם.

המשטרה צפויה להמשיך ולחקור את בניהו, וינר והרפז עד אמצע השבוע הבא ורק לאחר מכן יזומנו עדים אחרים.

60 אלף שיחות מוקלטות

החוקרים בפרשה מתבססים בעיקר על 60 אלף שיחות מוקלטות שהעבירה המשטרה הצבאית החוקרת לידיה של משטרת ישראל. רק מקצת מהחומרים הוצגו עד כה לנחקרים.

חקירת המשטרה, כפי שמסתמן, תהיה ממושכת וההערכה היא שתיקח שבועות ארוכים - אם לא יותר מזה. חקירתו של הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי תהיה רק בשלב מאוחר יותר, ועד אז ייתכן כי חוקרי המשטרה יבקשו לערוך עימותים בין הנחקרים שכבר נעצרו.

הרמטכ"ל לשעבר אשכנזי התייחס אמש למעצרם של וינר ובניהו: "אינני מצוי בפרטי החקירה, אבל ידוע לי היטב כי בניהו ווינר מילאו את תפקידיהם כקצינים מעולים, ישרים ושומרי חוק לכן אני משוכנע כי החקירה הזאת תסתיים בלא כלום".

אולם במשטרה המחזיקה בעדויות רבות טענו אתמול אחרת. "אין צל צלו של ספק שהתגבשו ראיות מהותיות ומשמעותיות לביצוע העבירות", אמר במהלך דיון הארכת המעצר נציג המשטרה, רב פקד דובי שרצר. "אנחנו יכולים לומר ברמת ודאות מוחלטת שהחשודים פעלו לשיבוש החקירה ולהשמדת ראיות בצורה אקטיבית ויזומה. החומרים שנתפסו היום בביתם של החשודים ונמצאים כאן בארגזים נוגעים לשלומו של הציבור".