הרפז, בניהו ווינר נחקרו באזהרה במשטרה

הותר לפרסום כי קצין צה"ל במיל' בועז הרפז נחקר באזהרה במשטרה, בגין חשד לשיבוש הליכי חקירה, זיוף וקשירת קשר לביצוע פשע. גם עוזר הרמטכ"ל לשעבר וינר ודובר צה"ל לשעבר בניהו נחקרו באזהרה בחשד לשיבוש ראיות, ומעצרם הוארך עד מחר. אשכנזי התייחס למעצרם של וינר ובניהו: "משוכנע כי החקירה תסתיים בלא כלום"

התפתחות דרמטית בפרשת הרפז: קצין צה"ל במיל' בועז הרפז, דובר צה"ל לשעבר אבי בניהו ועוזר הרמטכ"ל לשעבר ארז וינר נחקרו אתמול והיום באזהרה במשרדי יחידת להב 433 של המשטרה בלוד - כך הותר היום (ד') לפרסום. בית המשפט האריך את מעצרם של וינר ובניהו עד מחר בשעה 20:00. במקביל נשלח הרפז למעצר בית מלא בן 10 ימים ונאסר עליו לצאת מהארץ בחצי השנה הקרובה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הרפז נעצר כבר אתמול ותושאל בגין חשד לביצוע עבירות של שיבוש הליכי חקירה, זיוף, סיוע להפרת אמונים, פגיעה בפרטיות וקשירת קשר לביצוע פשע בפרשה שזכתה לכינוי "פרשה 404", במסגרתה נחקרים יחסיהם של שר הביטחון לשעבר אהוד ברק עם הרמטכ"ל לשעבר, רא"ל במיל' גבי אשכנזי. כחלק משלב התשאול שמתקיים ביחידה, ההערכה היא שגם האחרון יזומן לחקירה.

בניהו, הרפז ווינר (דו"צ, פלאש 90, חדשות 2)

הבוקר הגיעו חוקרי יחידת להב 433 לבתיהם של וינר ובניהו וערכו במקום חיפוש. לאחר מכן נעצרו השניים, החשודים בשיבוש מהלכי משפט, השמדת ראיות, מרמה והפרת אמונים, גילוי בהפרת חובה וקשירת קשר לביצוע פשע. לאבי בניהו מיוחס גם חשד לביצוע עבירה של גניבה ידי מורשה. בחיפוש שנערך בביתו של בניהו נמצא מחשב צה"לי עם חומרים מסווגים. השניים נחקרו באזהרה ועל כל החשודים בפרשה נאסר ליצור קשר עם חשודים אחרים. את הלילה יבלו וינר ובניהו בכלא הדרים בשרון.

"אין צל צלו של ספק שהתגבשו ראיות מהותיות ומשמעותיות לביצוע העבירות", אמר במהלך דיון הארכת המעצר נציג המשטרה, רק פקד דובי שרצר. "אנחנו יכולים לומר ברמת ודאות מוחלטת שהחשודים פעלו לשיבוש החקירה ולהשמדת ראיות בצורה אקטיבית ויזומה. החומרים שנתפסו היום בביתם של החשודים ונמצאים כאן בארגזים נוגעים לשלומו של הציבור".

אבי בניהו בבית המשפט (חדשות 2)

"החשוד פעל ביחד עם אחרים לאיסוף והפצת חומר מכפיש על אנשי צבא ופוליטיקאים, וזאת תוך ביצוע שורת עבירות, לרבות השמדת ראיות ופגיעה בפרטיות" - אלו, על פי המשטרה, העובדות המהוות בסיס לחשד נגד וינר ובניהו.

הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי לפנות ערב התייחס למעצרם של וינר ובניהו: "אינני מצוי בפרטי החקירה, אבל ידוע לי היטב כי בניהו ווינר מילאו את תפקידיהם כקצינים מעולים, ישרים ושומרי חוק לכן אני משוכנע כי החקירה הזאת תסתיים בלא כלום".

במהלך הדיון בהארכת מעצרו פנה דובר צה"ל לשעבר אבי בניהו לשופט. "אני ניצב בפניך, אדם בן 54, שמתקשה לשמוע שהוא סכנה לביטחון הציבור. למעלה משני עשורים נמצאתי ראוי על ידי ראשי המדינה לשרת בתפקידים רגישים ביותר", אמר בניהו. "את רוב שנות חיי הבוגרים הקדשתי לביטחון הציבור ואני עומד כאן כחלק מפרשה שהייתי מעורב בה בעל כורחי, כשנקלעתי בתפקידי כדובר צה"ל למטווח הידוע בין שר הביטחון לרמטכ"ל. אני אדם שומר חוק ומעולם לא הייתי במצב כזה, ואני מצר על הפרסומים בגין החשדות, שפוגעים בי, במשפחתי ובפרנסתי. אני שמח על החקירה הזו, למרות שהיא נעשית על חצי המגרש, לאחר שכל החומרים בצד השני נעלמו".

"מרשי מקווה שעד מחר תמצה המשטרה את החקירה", אמר עו"ד אייל רוזובסקי, פרקליטו של בניהו. "מרשי כופר בכל החשדות. אכן נמצא אצלו מחשב שהיה צריך להחזיר לצבא, אך להבנתי אין בו חומרים מסווגים. אני בהחלט חושב שהמעצר היה מיותר".

וינר בבית המשפט (חדשות 2)

"ייחלנו לכך שהחקירה הזאת תתקיים, אך לדאבוננו היא מתקיימת בתנאי מעצר", אמר עו"ד עודד סבוראי, פרקליטו של וינר. "הוא רוצה להיחקר ולהפנות את החקירה לכיוון הנכון, כי בינתיים נעצר לטענתו רק צד אחד - ובאופן אבסורדי מדובר בצד שמסר את ההקלטות והחומרים למשטרה. הקלסרים שנתפסו אצל מרשי כוללים את העבודה המשפטית שנאספה לשם הגנה בוועדה הנוגעת למסמך הרפז. וינר הוא נקי ודובר אמת".

יזומנו לתשאול? ברק ואשכנזי (AP)

מדובר בפרשה שנולדה כתוצאה מבדיקה מחודשת של יחסיהם של אשכנזי וברק - זאת בהתאם להוראתו של היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, מאוגוסט האחרון. צוות משטרתי מיוחד הוקם ביחידת להב 433 לחקירת הפרשה בראשותו של סנ"צ יורם נעמן. בצוות חבר גם קצין במשטרה הצבאית החוקרת.