כיל: שליחים נוספים אוימו בסכין על ידי עובד

שליחים של חברת כיל, שהיו בדרכם למסור זימון לשימוע לעובד מפעלי ים המלח, התלוננו כי העובד ניסה לתקוף אותם בסכין. העובד נעצר, ובהנהלת חברת כיל דרשו מההסתדרות ומוועד העובדים לרסן את האלימות ולגנות אותה

ארכיון (רויטרס)

תקיפה נוספת של שליח שניסה למסור הזמנה לשימוע? חברת כיל (כימיקלים לישראל) הודיעה אמש (שלישי) כי עובד מפעלי ים המלח בדימונה ניסה לתקוף בסכין שליחים, שעמדו להגיש לו זימון לשימוע - שעות ספורות לאחר שהוכה שליח אחר של החברה. בחברה גינו את המעשה והגישו תלונה נגד העובד, שנעצר. השליחים לא נפגעו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הנהלת כיל רואה בחומרה את מעשי האלימות החמורים שננקטו על ידי עובדים כלפי שליחים שמסרו להם מכתבי זימון לשימוע. כנגד כל עובד שמתנהג באלימות מוגשת תלונה במשטרה ותוגש כנגדו גם תביעה אזרחית לפיצוי השליחים המותקפים", נמסר מהחברה.

עוד ציינו בחברה כי סכסוך העבודה הפך לדבריהם ל"מאבק אלים ומסוכן המלווה ברטוריקה מסיתה ומשלהבת". הנהלת כיל קראה לוועד העובדים וליו"ר ההסתדרות ניסנקורן "לרסן את העובדים ולהוקיע ולגנות בחריפות את המעשים הברוטליים, האלימים והפליליים".

ההסתדרות מאיימת בסכסוך עבודה בדרום הארץ

שלשום הותקף שליח, שביקש לזמן עובד מפעלי ים המלח לשיחת שימוע. השליח עבר ניתוח בירכו ובאגנו, והעובד נעצר בחשד לתקיפה על ידי משטרת דימונה.

במקביל, מחאת העובדים תימשך גם היום - וייתכן שתתרחב לסכסוך רחב היקף: יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן הצהיר אתמול כי "אם לא ימצא פתרון למשבר בדרום עד יום חמישי, יוכרז סכסוך עבודה כללי בכל אזור דרום הארץ".

ניסנקורן הסביר כי "חייבים להציל את אזור דרום הארץ מגל הפיטורים שמרחף מעל תושבי הנגב - מדובר במשאבי טבע של המדינה. אני קורא לראש הממשלה למנוע את הפיטורים, להתערב במשבר ולמצוא את הפתרון למען תושבי הדרום".

מחאת העובדים בבאר שבע, היום

גם באר שבע הצטרפה למאבק

אחרי שבימים האחרונים התקיימו מחאות דומות בדימונה ובערד, בבאר שבע הפגינו אתמול בבוקר כ-2,000 בני אדם, בהם רבים מעובדי חברת כימיקלים לישראל, במחאה על משבר התעסוקה בדרום ובראשם כוונת חברת כיל לפטר רבים מעובדיה. למחאת המפוטרים הצטרפו עשרות תושבים, בהם גם מספר עובדי עירייה. המפגינים חסמו צמתים מרכזיים בכניסה לעיר וקראו למדינה לעצור את גזירת הפיטורים בקבוצת כיל המאיימת להרחיב את מעגל האבטלה בדרום.

שלשום קיבלו עשרה עובדים ממפעלי ים המלח זימונים לשימוע לפני פיטורים, שהודבקו לדלתות בתיהם. על פי טענת יו"ר מועצת העובדים במפעלי ים המלח, ארמונד לנקרי, לאחר פיטורי 140 העובדים מתרכובות ברום, מנסה ההנהלה לפטר כ-400 עובדים בכמה פעימות ממפעלי ים המלח.

ביום חמישי האחרון פתחו עובדי המפעל בשביתה לאחר שלדבריהם הנהלת החברה לא נענתה לדרישות ההסתדרות והעובדים, ולא הסירה את האיום בפיטורים. עם זאת, בית הדין קרא להם לשוב לשולחן המשא ומתן. כמו כן, בית המשפט הוציא ביום שישי צווי מניעה לוועדי העובדים של כיל שלא לקיים הפגנות מול בית הבכירים. העובדים שובתים זה יותר משבועיים בעקבות שליחת מכתבי זימון לשימוע לפני פיטורים, ואף הקימו אוהל מחאה בסמוך להנהלת המפעל בבאר שבע.