המחדל בכלא רימונים: האם האקדח הועבר בשטיפת המכוניות?

בשב"ס הקימו ועדת בדיקה בניסיון לחקור, בין היתר, כיצד הגיע האקדח לידיו של האסיר שנורה למוות. עתה מתברר, כי שיינביין הועסק בשטיפת רכבים של קציני הכלא ונבדקת אפשרות כי בדרך זו הועבר אליו האקדח - בחלקים

אחרי המחדל בכלא רימונים, בשירות בתי הסוהר הקימו ועדת בדיקה ושאלות רבות עדיין מרחפות. אחת השאלות המרכזיות שעולות היא: כיצד החדיר האסיר המסוכן את האקדח אל תוך הכלא? אחת האפשרויות שנבדקת היא כי האקדח הועבר פנימה בזמן ששיינביין הועסק בשטיפת מכוניות של קציני הכלא - כשהוא מפורק לחלקים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הסבירות כי האסיר, שנשפט למאסר מעולם בגין רצח שביצע בארה"ב כשהיה קטין, קיבל את האקדח מחוץ לכותלי הכלא - היא נמוכה. אפשרות שנייה היא כי הנשק הוכנס פנימה לכלא בעזרת גורם נוסף, סוהר או עובד תחזוקה, או לחילופין במהלך ביקור.

במקביל, לוחמי "מצדה" מטיחים ביקורת בנציב שירות בתי הסוהר רב-גונדר אהרון פרנקו, שהחליט להטיל את הטיפול באסיר היורה על הימ"מ. לטענתם, אפשר היה לנטרל את האסיר באמצעים שונים העומדים לרשות היחידה ולהשתלט עליו.

אכמו כן התגלה היום כי שלושה ימים לפני ביצוע הירי, הסתגר שיינביין בבית הכנסת בכלא וסירב לצאת. לאחר שהגיע למקום מפקד האגף ושכנע אותו לצאת, הוא יצא החוצה ולאחר מכן הוציאו אותו וכלאו אותו. כתוצאה מהאירוע הזה היה צפוי שיינביין לעבור אגף אתמול, אך אז פתח בירי. 

סוהר שגילה תושייה מנע טבח

משפחתו של האסיר התייחסה היום לראשונה לתקרית הקשה בכלא רימונים, במהלכה נורה בנם למוות. "בשעה זו אנחנו נמצאים מזועזעים ונסערים מהמעשה", אמר שלמה, אביו של שיינביין, "אנחנו מאחלים לכל הפצועים החלמה ורפואה שלמה, אנחנו מביעים צער עמוק ותמיהה על השתלשלות האירוע".

הבוקר הגיעו חוקרי צוות החקירה של מרחב שרון ומחוז מרכז אל בית המשפחה והחרימו מחשבים, באמצעותם כנראה יצר שיינביין קשר עם גורמים שונים במהלך חופשותיו. בשירות בתי הסוהר מתחילים היום לעכל את עוצמת האירוע אתמול בכלא רימונים. גונדר משנה דקר אילת, מפקד כלא הדרים לשעבר, הקביל אותו לאירוע מכונן של הצבא. "זה בערך כמו מלחמת לבנון השניה לצה"ל", אמר.

היום כבר ברור יותר מה קרה אתמול בתוך הכלא. סמואל שיינביין נקרא לשיחה במשרדה של מפקדת האגף בקומה הראשונה. הוא נכנס לכלא כשהוא חמוש באקדח טעון. אחרי שהתבשר על החלטה להעבירו מהאגף, הוא יצא נסער ובעודו עולה במדרגות לקומה השנייה - שלף את האקדח והחל לירות.

אחד הסוהרים גילה תושייה, רץ למחסן הנשק נטל רובה M-16 וירה לעברו כשהוא מרתק אותו למבואה בקומה השניה. רק בזכות הפעולה הזו - נמנע טבח של ממש בין כותלי הכלא.

"עקב אכילס - בגורם האנושי"

גונדר משנה אילת טוען כי המחדל, בו הוחדר אקדח אל הכלא, מתחיל בעומס המשימות המוטל על אנשי שב"ס. "עקב אכילס זה בגורם האנושי בסופו של דבר. בסוף בנאדם צריך למצוא את האקדח הזה, לא שלל האמצעים האלקטרוניים. אותו סוהר שפעם התמודד עם איקס משימות בדקה, היום מתמודד עם איקס כפול עשר משימות בדקה", הסביר.

כפי שזה נראה כעת שרשרת הכשלים של גורמי שירות בתי הסוהר גדולה. כיצד גורמי המודיעין לא ידעו מאומה? מדוע שיינביין לא תוחקר על מה ולמה ביקש להשיג אקדח כבר לפני שבועיים במהלך חופשתו?

בהכנת הידיעה השתתף עזרי עמרם.