החייל שהצית מטוס בחצרים: "זה ריגש אותי"

בחקירתו הודה החייל, שסובל מהפרעות נפשיות חמורות, במעשה ואמר: "אני רוצה לשרוף גם את הכלא". אביו וסנגורו מאשימים כי צה"ל מנסה להסיר אחריות וכי לא היה צריך לגייסו מלכתחילה: "מנעו ממנו לקחת את הכדורים שנטל וזה הגיע למצב של טירוף"

אילוסטרציה (דו"צ)

חייל צה"ל נעצר לפני כשבועיים בחשד להצתת מטוס במוזיאון חיל האוויר בחצרים. בחקירתו הודה החייל, הסובל מהפרעות פסיכיאטריות, במעשה והסביר: "זה מרגש אותי, זה כמו בסרטים, אני רוצה לשרוף גם את הכלא". בית הדין קבע כי הוא יישאר במעצר עד מחר, למרות טענות סנגורו שהוא אינו כשיר לעמוד לדין וחייב להתאשפז במהרה במוסד סגור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

ביום ראשון לפני כשבועיים הורו לחייל לדלל דלק מטוסים, ובמהלך עבודתו הוא הצית את הדלק סמוך למטוס וגרם לשריפתו של כלי הטיס שניזוק קשות. מדובר באחד המטוסים העתיקים ביותר של חיל האוויר ועל פי גורמים בצה"ל לא ברור אם הוא יוכל לחזור לטוס. בעקבות מעשיו הוא נשלח למעצר בכלא צבאי.

סנגורו, עו"ד אליהו ארביב, טוען כי צה"ל מנסה להוציא את החייל משירות לפני שהוא יקבל טיפול, כי בצבא מבינים שטעו בכך שגייסו אותו למרות מצבו הנפשי.  

בדיון האחרון בבית הדין אמר עו"ד ארביב כי יש לאשפז את החייל מיד במחלקה סגורה, אך לבסוף הוחלט להסתפק בטיפול של אנשי בריאות הנפש בצבא, כשהוא עדיין כלוא בכלא 4.

גויס למרות שהוא בעל 100% נכות

החייל, שסובל מהפרעות פסיכיאטריות קשות, גויס למרות שהוא מוכר כבעל 100% נכות. אביו טוען, כי באופן תמוה הורה קצין בריאות הנפש בבסיס הטירונות לבנו להפסיק לקחת את שלוש התרופות האנטי-פסיכוטיות שהוא נוטל מגיל 14 - למרות שאינו פסיכיאטר.

החייל התגייס לפני כעשרה חודשים ונשלח לטירונות בבסיס חוות השומר עם פרופיל 64 וסעיף נפשי. זאת, לאחר שבשלבים מוקדמים יותר של תהליכי המיון הוחלט שלא לגייסו בשל בעיותיו הנפשיות ונקבע לו פרופיל 21. לדברי אביו, בנו סובל מפסיכוזות מאז שהיה נער. למרות עברו הרפואי, לטענת האב, הוא לא נפגש עם פסיכיאטר צבאי ובצה"ל הסתפקו באבחנה של קצין בריאות הנפש בבסיס הטירונות.

"לקחו לו את הכדורים, וזה הגיע לטירוף"

"הוא לא קיבל טיפול", ציין עו"ד ארביב. "רוצים לשחרר אותו מהצבא ולזרוק אותו מבלי לקחת את האחריות על מצבו הנפשי. הם לקחו ממנו את הכדורים שנטל וזה הגיע למצב של טירוף". בית הדין הצבאי לערעורים ידון מחר בערעור שהגיש ארביב על הארכת המעצר של מרשו.

מצה"ל נמסר בתגובה: "החייל נמצא בטיפול ומעקב לאורך כל שירותו ומוכר על ידי גורמי בריאות הנפש בכלא. אירוע הדליקה במוזיאון חיל האוויר נמצא תחת חקירת מצ"ח ולכן לא ניתן לפרט דבר אודות המקרה. עם סיום החקירה, ממצאיה יועברו לפרקליטות הצבאית ויופקו הלקחים בהתאם".

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv