פרקליטת האסיר: "היה במצוקה, חששנו לחייו"

עו"ד אורית חיון, ששוחחה עם סמואל שיינביין לפני האירוע החמור שבו ירה בסוהרים ונורה למוות, אומרת לחדשות 2 כי ניתן היה למנוע את התוצאות הקשות. "ביקשנו לשים אותו במקום מוגן, אך לא נענינו. אם היינו מקבלים מענה – הטרגדיה הייתה נמנעת", היא מספרת

האם ניתן היה למנוע את התקרית החמורה בכלא רימונים? פרקליטתו של סמואל שיינביין, שנורה למוות לאחר שהתבצר בתאו וירה בסוהרים, סבורה שהיו תמרורי אזהרה ושאפשר היה להיערך להם בהתאם. "הוא נשמע במצוקה ואנחנו חששנו לחייו", אמרה בריאיון לחדשות 2 עו"ד אורית חיון, ששוחחה עם שיינביין לפני האירוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"בעקבות השיחה שלנו, ניסיתי לפנות לשירות בתי הסוהר ולפרקליטות, בבקשה שישימו אותו במקום מוגן", אמרה חיון, שלא פירטה בנוגע לתוכן השיחה שניהלה עם שיינביין. "לצערי הרב לא נענינו. לא זכינו למענה משב"ס, גם אחרי הפנייה לפרקליטות דבר לא קרה", טענה עורכת הדין.

"אני סבורה שאם היינו מקבלים מענה בזמן, זה היה נמנע, סמואל היה היום בחיים וכל הטרגדיה הזאת הייתה נמנעת. המערכת צריכה לבדוק את עצמה כי אני סבורה שאת האירוע הזה היה ניתן למנוע והיה ניתן להציל חיים".

האסיר שהתבצר נורה למוות (עזרי עמרם, חדשות 2)

"אולי אילצו אותו לעשות דברים"

"סמואל היה אסיר חיובי. הוא נבדק ונמצא לא מסוכן ובמשך שנים יצא באופן סדיר לחופשות", הוסיפה עו"ד חיון, שהתייחסה גם לתקרית שבמהלכה ניסה שיינביין לחטוף אקדח מאזרח במהלך חופשתו לפני כשבועיים: "אחרי האירוע התעוררו סימני שאלה אצל כולם - למה אסיר כל כך חיובי מתעסק עם נשק? היה אפשר לחקור יותר, אולי איימו עליו, אולי אילצו אותו לעשות דברים".

עו"ד ניצנה דרשן לייטנר, אשר ייצגה את סמואל בהליך ההסגרה בשנת 1997, התייחסה גם היא לתקרית: "זוהי טרגדיה נוראית. לבי עם משפחות הסוהרים ועם משפחתו של סמואל. קשה להבין איך אחרי כל השנים האלה בכלא לא ניתן היה לעזור לו להשתקם. אחרי המקרה היום ברור לכל שהוא היה זקוק לעזרה. הוא נשפט שהיה סך הכל בן 17, ללא עבר פלילי, ילד ממשפחה נורמטיבית. אם אחרי 17 שנה לא ניתן היה לעמוד על בעיה שהיתה לו, צריך לתהות על קנקנה של כל המערכת".

האסיר שהתבצר נורה למוות

סמוך לשעה 17:30 הצליחו היחידות המיוחדות שהוזעקו לכלא רימונים להשתלט על שיינביין, שעוד קודם לכן פתח באש לעבר סוהרים ופצע שלושה מהם. במהלך ניסיון ההשתלטות החלו חילופי ירי, שמהם נפצע שיינביין אנושות ומאוחר יותר מת מפצעיו. במבצע נפצע גם אחד מלוחמי הכוח קל ברגלו, והוא מקבל טיפול במקום.

כלא רימונים (שירות בתי הסוהר)

האירוע החריג החל בשעות הצהריים, כשהאסיר המרצה עונש מאסר עולם בגין רצח שביצע בארה"ב כשהיה קטין, אמור היה לעבור לאגף אחר בכלא. הוא ניגש לשירותים באגף על מנת להעביר ציוד, אך משם פתח בירי לעבר הסוהרים ופצע שישה מהם, אחר באורח קל.

רק לפני שבועיים נעצר האיש, בשנות ה-30 לחייו, לאחר שבמהלך חופשה מחוץ לשערי הכלא ניסה לגנוב אקדח מאזרח שאיתו קבע להיפגש ולרכוש ממנו נשק, המשטרה מעריכה כי הוא התכוון גם להשיג רימונים למטרה שאינה ידועה.

בהכנת הידיעה השתתף עזרי עמרם.