המפכ"ל דנינו מתייחס לקריסת תיק הברנוער: "נוודא שלא יעמדו לדין חפים מפשע"

המפכ"ל דנינו התייחס לראשונה בכנס בת"א לקריסת תיק הברנוער, והבהיר כי בימים אלה מבררים את הספקות. הוא גינה "פרסומים מגמתיים" לטענתו נגד המשטרה - וקרא לציבור לחזק את השוטרים בתקופה הזו. על החיסולים הפליליים: "אין לנו מה להצטדק"

על רקע קריסת תיק הרצח בברנוער לאחר מעצרו של עד המדינה, והביטול הצפוי של כתב האישום נגד חגי פליסיאן, מתייחס היום (ו') לראשונה מפכ"ל המשטרה רב-ניצב יוחנן דנינו לפרשה, ודוחה את הביקורת הציבורית. את נאומו של המפכ"ל העברנו בשידור חי בחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"הרצח בברנוער היה רצח קשה ומזעזע והיה לפני למעלה מארבע שנים, הוא אירוע חמור מאוד שמשטרת ישראל הציבה אותו בראש סדר העדיפות שלה מבחינת הרצון לפענח", אמר המפכ"ל בנאומו במסגרת המועדון המסחרי התעשייתי בתל אביב. "חלק מהאירועים שחלו בימים האחרונים הם תחת צו איסור פרסום, אבל אני רק אתייחס לעיקרון שהוא חשוב: בכל תיק חקירה אנחנו נעשה כל מאמץ כדי להגיע לחקר האמת. כשאני אומר להגיע לחקר האמת זה שלא יעמדו לדין חפים מפשע. ואם יש ספק, מתפקידנו בראש כולם לברר לעומק את הספק, ולוודא שלא יועמדו אנשים חפים מפשע לדין".

הנאשם ברצח ועד המדינה בברנוער (חדשות 2)

לדבריו, הפרקליטות והיחידה המרכזית של מחוז תל אביב במשטרה עבדו על התיק המורכב הזה יחד, ומבררים בימים אלה את הספקות: "אנו נדע לקבל כל החלטה ואם נראה שהספק מתבסס לא נעמיד לדין חפים מפשע וההליך יסתיים - כך צריך לפעול. אז לא צריך לבקר תהליך כזה, אלא לחזק אותו ולתמוך בו". שלשום כאמור נעצר עד המדינה בפרשת הרצח בברנוער, לאחר שעלה חשד שבדה חלקים בעדותו. במקביל, ככל הנראה כתב האישום שהוגש בגין רצח נגד חגי פליסיאן יבוטל - והוא צפוי להשתחרר ממעצר.

"אירועים שדומים לטרור, לא מקל ראש"

המפכ"ל לא פסח גם על החיסולים הפליליים והטיפול בפשיעה החמורה. "אנחנו לא מקלים ראש באף אירוע חמור מהסוג הזה. לא בחומרת האירועים ולא בהשפעה שיש להם על הביטחון האישי של האזרח ועל אמון הציבור שהוא מאוד חשוב לנו. נושא הלחימה בפשיעה המאורגנת נמצא בראש סדר העדיפות של משטרת ישראל. מדובר באירועים שדומים לאירועי טרור: שניהם מסכנים את שלום הציבור וביטחונו ובשניהם יש חשש לפגיעה בחפים מפשע".

זירת החיסול בלב ת"א (דוברות משטרת תל אביב)

על רקע הביקורת שספג בתקשורת, הגיב דנינו ואמר כי הוא מכיר בחשיבות כלי התקשורת, אך חושב שחלק מהפרסומים לא הוגנים. "חלק מהתפקיד של התקשורת זה לבקר וגם בשבועות האחרונים ניתן היה לראות פרסומים מגמתיים שמציגים את המשטרה באור שלילי, עם שימוש באמירות שמיוחסות לגורמים אנונימיים לכאורה שמכפישים. עזבו אותי, אני מפכ"ל, אבל מכפישים עשרות אלפי שוטרים ומתנדבים שעושים מלאכת קודש", הוא הבהיר.

ביקורת? "אין לנו על מה להצטדק"

"אני קורא לכולנו להימנע מציטוטים אנונימיים, מי שיש לו מה להגיד שיקום להגיד. אני רוצה שיהיה ברור לכולנו שכאשר משתלחים במשטרה אנחנו מחלישים את הארגון. אני לא מבין את ההיגיון הזה. על כולנו להירתם ולחזק את המשטרה, לחזק את השוטרים, ולהימנע מהתקפות חסרות רסן והשתלחויות חסרות רסן שאין להן בסיס עובדתי".

במהלך נאומו, הוא חזר מספר פעמים על המילים: "אין לנו על מה להצטדק". לדבריו, בשנת 2013 היה את המספר הנמוך ביותר של אירועי רצח לעומת שני העשורים האחרונים. "אירועי הירי בשנתיים האחרונות היו פחות במאות מאשר לפני שנתיים. אין לנו מה להצטדק על כך שהיו מאות. אנחנו צריכים להמשיך את זה. ב-2013 הכנסנו הכי הרבה עבריינים שעסקו באמל"ח, ירי ומטעני חבלה לכלא. מעל 1,400 עבריינים הכנסנו לכלא, הרבה יותר משנה ושנתיים לפני. אלה דברים שלא נחשפתם אליהם בתקשורת ותראו כמה הם רלוונטיים לעת הזאת. לא רק שלא נצטדק אלא נמשיך באותו קו".

מנשה ארביב והרב פינטו (יוסי זליגר פלאש 90, AP)

הרב והניצב: "מי שלא הולך בדרך שלנו לא יהיה במשטרה"

המפכ"ל התייחס גם לפרשת הרב והניצב, שהביכה מאוד את המשטרה, והביאה לכך שהניצב לשעבר מנשה ארביב פשט את מדיו, במטרה שיוגש כתב אישום נגד הרב פינטו. "צריכים לבחון אותנו במעשים, לבחון אותנו באיך אנו מתנהלים. ואני אמרתי את זה בעבר וחוזר על זה היום: אנחנו לא נתפשר על נורמות וערכים. יש לנו דרך מאוד ברורה. ככל שדרגתו של קצין בכירה יותר אני מצפה ממנו ליותר - ולכן אפס סובלנות. מי שלא הולך בדרך שלנו לא יהיה במשטרה".

רכבו של בכיר עיריית פ"ת (המייל האדום)

לפנות בוקר: פיצוץ ברכב בכיר בעיריית פ"ת

בתקופה האחרונה ביקורת רבה הופנתה כלפי המשטרה לאור סדרת הפיצוצים ברחובות, ההתפתחות בפרשת הרצח בברנוער, פרשת ארביב והרב פינטו, וכן לאחר שנחשף השבוע שהמדינה פיצתה עבריין לאחר שנקבע כי תת-ניצב אפרים ברכה התרשל בחקירתו.

רק לפנות בוקר רכבו של ממלא מקום ראש עיריית פתח תקווה נפגע בפיצוץ בעיר, ככל הנראה כתוצאה ממטען חבלה שהונח תחת הרכב. לא היו נפגעים, אך נזק נגרם לרכב. המשטרה החלה בחקירת המקרה, ועל פי הערכה ראשונית הרקע להנחת המטען הוא פלילי. ממלא מקום ראש העיר אמר בתגובה היום: "לא קיבלתי איומים על חיי, זה מצמרר".