פרשת הברנוער: עד המדינה יודח מהתכנית להגנת עדים

לראשונה בישראל עד יוצא מהתכנית להגנת עדים. עד המדינה, שהוביל בתחילה לפענוח הרצח בברנוער וחשוד בבידוי ראיות - לא יהיה מוגן עוד ע"י המשטרה והמדינה לא תישא באחריות לביטחונו

העד לא יזכה עוד להגנה? (חדשות 2)

התפתחות נוספת בפרשת הרצח בברנוער: לאחר שנעצר אתמול (ד') בחשד לבידוי ראיות ושיבוש הליכי חקירה, סיפר היום מקור בכיר במשרד לביטחון הפנים כי בצעד חריג יוצא עד המדינה בפרשה מהתכנית להגנת עדים. במשרד לביטחון הפנים אישרו את הדברים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

משמעות המהלך, שנעשה לראשונה בישראל מאז הוקמה התכנית להגנת עדים, היא כי מעתה ואילך המדינה לא תגן עוד על העד. כמו כן, לא תישא המדינה באחריות לביטחונו וישללו ממנו התנאים שלהם הוא זכאי במסגרת התכנית.

במידה שהחשדות נגדו יתבדו עד המדינה יושב לתכנית - אך נראה כי הסיכוי לכך הוא כמעט אפסי. "אם הייתי רואה את עד המדינה הייתי אומר: 'אם הוא חשב לבוא ולשים מישהו אחר כקורבן - יש לו טעות'", אמר היום בני פליסיאן, אחיו של הנאשם ברצח, בריאיון לתכנית "שש עם" רינה מצליח.

לטענתו, העד יודע מי באמת עומד מאחורי הרצח. "הוא יודע מי הקורבנות האחרים, מי הרוצחים. הוא יודע מי באמת הרוצחים. לפי מה שראינו ברגע שהוא בא וסיפר סיפור הוא נשמע אמיתי, אבל הוא לא סיפר אותם על האנשים הנכונים", אמר פליסיאן.

עד המדינה מדבר אחרי הבריחה (חדשות 2)

במשטרה חושדים: המידע היה שקרי

היום האריך בית משפט השלום בתל אביב בשישה ימים את מעצרו של עד המדינה, לאחר שבמשטרה העלו חשד כי חלק מהמידע שמסר היה שקרי - ובכך שיבש את החקירה.

בהחלטתו ציין השופט שמואל מלמד כי מעיון בתיק החקירה עולה כי קיים חשד סביר נגד החשוד לביצוע העבירות המיוחסות לו, וזאת בהסתמך על ראיות שנאספו עד כה - ולא ניתן לפרטן בשלב זה, בגלל השלב ההתחלתי של החקירה בנושא.

"מדובר בפרשית רצח בברנוער במהלכה שימש החשוד כעד מדינה והביא להפללת אחר בתיק כמי שרצח באותה פרשיה", ציין השופט בהחלטתו. "בתיק נאספו ראיות היוצרות את החשד הסביר, כנגד החשוד, ולא ניתן בשלב הנוכחי לפרט ראיות אלה, אך ניתן לומר כי מדובר בראיות מוצדקות שעוברות את החשד הסביר לראיות לכאורה".

השופט הוסיף כי מהראיות ניתן לראות כי "קיים בידוי ראיות של החשוד ובנסיבות אלו הרי, שהחשד כנגד החשוד מוצדק".

 

ליז טרובישי וניר כץ ז"ל (חדשות 2)

כתב האישום נגד פליסיאן יבוטל?

על הראיות החדשות והדרמטיות, אלו שזעזעו וככל הנראה ריסקו את תיק הברנוער, הוטל צו איסור פרסום. במשך חודשים לאחר הגשת כתב האישום, המשיכה המשטרה בצעד נדיר בחקירה.

במהלך החקירה סימני השאלה רק התרבו, עד לישיבה הדרמטית של המשטרה והפרקליטות אתמול, שבה הסכימו כולם כי יש הכרח לעצור את עד המדינה - כפי שאכן התרחש אתמול.

במשטרה ובפרקליטות תמימי דעים שהראיות החדשות יחייבו ככל הנראה חזרה מכתב האישום נגד פליסיאן. המשמעות של חזרה מכתב האישום לאחר שהוגש היא שאין דרך חזרה - אם ביום מן הימים תתגלה ראייה חד משמעית שתצביע על כך שפליסיאן אכן ביצע את הרצח, לא ניתן יהיה להגיש מחדש את כתב האישום.