הירי לעבר מעון אקי"ם: זוג הורים וילדיהם עוכבו לחקירה

המשטרה עיכבה משפחה המתגוררת מול מעון אקי"ם בשכונת צהלה שבצפון תל אביב כדי לבדוק את מידת מעורבותם, אם בכלל, בירי ברובה אוויר לעבר המבנה ובמספר התנכלויות נוספות לדיירים במקום. זוג הורים וילדיהם, בני 14 ו-17 הובאו לתשאול בתחנת תל אביב צפון

משפחה נחקרת על תקרית הירי לעבר מעון החוסים: שוטרי תחנת תל אביב צפון עיכבו הבוקר (ד') לחקירה ארבעה בני משפחה משכונת צהלה המתגוררים מול מעון אקי"ם. הם מתושאלים במסגרת חקירת הירי ברובה אוויר לעבר המעון בתחילת השבוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הארבעה, זוג הורים ושני ילדיהם בני 14 ו-17, נלקחו לתשאול בעניין בתחנה - זאת במטרה לבדוק את מידת מעורבותם, אם בכלל, בירי לעבר הבית ובהתנכלויות נוספות לדיירי המקום בהן שפיכת שמן סמוך לדלת הכניסה. בשעות הקרובות ינסו חוקרי המשטרה לאשש או להפריך את הקשר של בני המשפחה ביחס למעורבות במקרים.

בתגובה לאירוע החמור, אמר שר הרווחה מאיר כהן: "אני מבקש מהמשטרה לפעול בנחישות ולמצות את הדין עם העצורים. זה מקרה חמור שיש לטפל בו בהתאם ולהבהיר שאנחנו חברה שלא תסבול היטפלות לחסרי ישע". השר כהן הבהיר כי הוא מתכוון לשוחח עוד הבוקר עם מפכ"ל המשטרה בנושא.

ארגון הגג של ארגוני הנכים גינה אף הוא בתוקף את הירי על מעון אקי"ם וקורא לרשויות לאכוף את החוק כך שלא תהיינה התנכלויות כלפי אנשים בעלי מוגבלויות: "הם יורים גם בנכים. עצוב לראות כי בישראל של שנת 2014 קיימות עדיין דעות קדומות, סטריאוטיפים והתנהגות בריונית, אלימה וביזיונית שכזו כלפי בעלי מוגבלויות. אנשים בעלי מוגבלות גופנית, שכלית או נפשית הם שווי ערך לכל אדם ואדם וצר לי כי קיים מיעוט שעדיין לא מוכן להכיל בקרבו אנשים בעלי מוגבלות כזו או אחרת", מסרה נשיאת הארגון, השופטת בדימוס צפורה ברון.

"יש לעשות הכל כדי שאנשים עם מוגבלויות יוכלו להשתלב בחברה מבלי להתנצל בקשר למוגבלותם. ברור לכל, כי חסרה הסברה מקיפה למודעות של החברה הישראלים כלפי כל סוגי הנכים אך אנשים עם מוגבלויות אינם צריכים להתנצל על מוגבלותם", הוסיפה.

ביקורת חריפה במערכת הפוליטית: "מעשה מביש ומכוער"

נשיא המדינה, שמעון פרס, גינה אתמול בחריפות את הירי לעבר מעון אקי"ם: "זה אירוע שלא האמנתי שיכול לקרות אצלנו. אסור לנו לעבור על זה לסדר היום, אפילו אם מדובר במקרה בודד- זה פשוט מביש! אסור שאנשים בעלי מוגבלויות יפחדו לקיים אורח חיים נורמלי".

"אני שמח מהתגובות שבאו אחר-כך מצד השכנים, ואני עוד יותר שמח לשמוע שדיירי הבית לא נרתעים, לא נשברים מגילויי האלימות, וימשיכו להתגורר בשכונה למרות האירוע הקשה. זו תגובה בריאה לתופעה מחליאה", אמר הנשיא.

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון גינה אף הוא את האירוע והצהיר כי "ההתנכלויות לבעלי המוגבלויות חוסי אקי"ם הן תופעה מבישה ומכוערת", וקרא לנקוט "ביד קשה ובאפס סבלנות כלפי התוקפים".

"בלתי נסבל בעיניי שאזרחים נוהגים כך בכלל, וכלפי אנשים בעלי מוגבלויות בפרט. אסור לנו לאפשר שבעלי מוגבלויות יחוו הצקות, תוקפנות ואפליה משום שהם 'אחרים'", כתב יעלון בחשבון הפייסבוק שלו. שר הביטחון הוסיף כי בנוסף למישור המשטרתי, יש לנקוט בצעדים חינוכיים ו"להקפיד ללמד ולהסביר בגנים, בבתי הספר ובקרב כלל האוכלוסיה, כי בעלי מוגבלויות הם אזרחים שווי זכויות, אשר ראויים לחיות בכבוד".