תיעוד: אסיר ניצל רגע לפני שהתאבד בתלייה

אסיר שנידון למאסר בגין רצח טיפס לחלון הקומה השלישית כשחבל מאולתר כרוך לצווארו - ואיים לקפוץ. המשא ומתן, שנמשך שעות, לא עזר, ולבסוף נכנסו אנשי "מצדה" לתמונה. ברגע של חוסר תשומת לב הם הגיחו משני חלונות צדדיים. צילומים בלעדיים שהגיעו לידי חדשות 2 תיעדו את הדרמה

מספר האסירים שהתאבדו בבתי הסוהר והמעצר בשנה האחרונה ירד דרמטית. רק שלשום (א') הצליחו לוחמי יחידת "מצדה" של שירות בתי הסוהר למנוע מאסיר, ששפוט על רצח, לקפוץ מהקומה השלישית כשחבל לצווארו. הצילומים יוצאי הדופן הגיעו לידי חדשות 2.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

זה קרה שלשום בצהריים, כשהאסיר היה לבד בחצר הטיולים של האגף, הממוקמת על הגג. "הוא פתח את החלון, והתחיל לטפס", סיפר מפקד כלא איילון, גונדר משנה פייסל מנדו. "הוא שם את הרגל למעלה, והתחיל להתקדם לכיוון מרכז החצר".

האסיר כרך את החבל המאולתר שאותו הכין משתי רצועות של תיקי יד, אל קורת הברזל בתקרה ומצדו השני סביב צווארו. הדרישה שהעלה הייתה חד משמעית: לאפשר לו לצאת לחופשה. "לדעתי הוא רצה תשומת לב של כולנו", הוסיף מפקד הכלא. "כי אם הוא רצה חלילה לפגוע בעצמו בדרך כזאת או אחרת, הוא יכול היה לעשות את זה".

קרוב לשלוש שעות וחצי ישב ועמד לסירוגין האסיר על מעקה בקומה השלישית, כשחבל מאולתר כרוך סביב צווארו. האסיר איים לקפוץ, ודחה את כל ניסיונות השכנוע של צוות המשא ומתן המיוחד של המשטרה ומנהל הכלא.

אנשי שב"ס זינקו מהחלונות

בשלב מסוים, אחרי שעות של שיחות וניסיונות שכנוע, ניצלו לוחמי "מצדה", יחידת ההשתלטות של שירות בתי הסוהר, רגע של רפיון וחוסר תשומת לב, וזינקו משני חלונות לעברו של האסיר. הוא לא ויתר ונאבק עימם. "זה היה הרגע הקריטי", אמר מפקדה החדש של "מצדה", רב כלאי ד', שנכנס רק אתמול לתפקידו.

לדבריו, הכוח חשש שמא האסיר יימעד תוך כדי ניסיון החילוץ. "הבעיה המרכזית הייתה שאנחנו נגרום לכך שהוא ייפול וזה מה שיגרום למותו", סיפר ד'.

זו הפעם השלישית שאותו אסיר מנסה לשים קץ לחייו. עם זאת, בשירות בתי הסוהר מצביעים על שינוי דרמטי בתופעת ההתאבדויות של אסירים ועצורים: עד לפני שנתיים התאבדו 12 אסירים בממוצע בשנה, ואילו בשנה שעברה המספר עמד על ארבעה אסירים ועצורים ששמו קץ לחייהם.

בסופו של דבר, כשהורידו את האסיר למטה והסירו את החבל מצווארו, הוא עוד הספיק לומר לסוהרים: "אתם יודעים מה? תודה".