הנשיא על ההתנכלות לחוסי אקי"ם: "לא האמנתי שזה יכול לקרות אצלנו"

אתמול, ביום ההתרמה לארגון אקי"ם, דווח על חשד לירי לעבר מעון חוסים חדש. שר הביטחון יעלון קרא להילחם "בבורות המטרידה והכואבת" באמצעות פעולות חינוך ויד קשה כלפי תוקפים. נשיא המדינה פרס: "זה פשוט מביש"

תגובות נזעמות במערכת הפוליטית לירי לעבר מעון אקי"ם אתמול (ב'): שר הביטחון משה (בוגי) יעלון הצהיר כי "ההתנכלויות לבעלי המוגבלויות חוסי אקי"ם הן תופעה מבישה ומכוערת", וקרא לנקוט "ביד קשה ובאפס סבלנות כלפי התוקפים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"בלתי נסבל בעיניי שאזרחים נוהגים כך בכלל, וכלפי אנשים בעלי מוגבלויות בפרט. אסור לנו לאפשר שבעלי מוגבלויות יחוו הצקות, תוקפנות ואפליה משום שהם 'אחרים'", כתב יעלון בחשבון הפייסבוק שלו. שר הביטחון הוסיף כי בנוסף למישור המשטרתי, יש לנקוט בצעדים חינוכיים ו"להקפיד ללמד ולהסביר בגנים, בבתי הספר ובקרב כלל האוכלוסיה, כי בעלי מוגבלויות הם אזרחים שווי זכויות, אשר ראויים לחיות בכבוד".

השר הדגיש כי "הבורות בנושא היא מטרידה וכואבת, ומחובתנו לפעול כדי לשנות את פני הדברים. עוצמתה וגדולתה של קהילה נבחנות ביחסה לחלש ולאחר, ועלינו להקפיד להיות חברה חומלת, מגוננת ותומכת באזרחיה החלשים והאחרים".

גם מצדה השני של הקשת הפוליטית נשמעו אמירות דומות: יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג המתגורר בסמוך למעון, ביקר הבוקר במקום, והביע הזדהות עם הדיירים. "הם חלק מהקהילה, וככאלה נעשה הכל על מנת שירגישו רצויים. זו ההזדמנות לקרוא לכולם לתת גיבוי לאקי"ם, ולהתנגד לכל סוג של אלימות והדרה. אני מקווה שהמשטרה תפעל בנחישות וביעילות ותביא את היורה לדין", אמר הרצוג בעת ביקורו.

בית אקי"ם שנפגע (עמותת אקי"ם)

"אסור לעבור לסדר היום"

גם נשיא המדינה גינה את הירי: "זה אירוע שלא האמנתי שיכול לקרות אצלנו. אסור לנו לעבור על זה לסדר היום, אפילו אם מדובר במקרה בודד- זה פשוט מביש! אסור שאנשים בעלי מוגבלויות יפחדו לקיים אורח חיים נורמלי".

"אני שמח מהתגובות שבאו אחר-כך מצד השכנים, ואני עוד יותר שמח לשמוע שדיירי הבית לא נרתעים, לא נשברים מגילויי האלימות, וימשיכו להתגורר בשכונה למרות האירוע הקשה. זו תגובה בריאה לתופעה מחליאה", אמר הנשיא.

נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות פרסמה הודעת גינוי למעשה, שמבצעיו טרם נתפסו: "עוד מקרה מצער של התנגדות תושבים לחיים של אנשים עם מוגבלות בקרבתם. עוד מקרה שנובע מבורות, מדעות קדומות ומכך שפשוט לא מכירים אנשים עם מוגבלות", נכתב בהודעת הארגון, שהצהיר כי בימים הקרובים יתקיים דיון חירום עם מנכ"ל משרד הרווחה ויו"ר אקי"ם בנושא.

קרא לנקוט ביד משטרתית קשה. יעלון (חדשות 2)

חשד: הירי בוצע ברובה אוויר

אתמול הודיעה המשטרה כי נבדק חשד לירי לעבר מעון העמותה הממוקם בשכונת נאות צהלה בצפון תל אביב. בין השאר נבדק החשד שהירי בוצע באמצעות רובה אוויר. עובדת אחזקה שהגיעה למעון זיהתה שני סדקים באחת מהזגוגיות במקום. הסדקים גרמו לבהלה גדולה בקרב צוות התפעול, שהזעיק מיידית את המשטרה. הירי בוצע דווקא ביום ההתרמה לארגון, הפועל למען בעלי מוגבלות שכלית.

במשטרה החלו בחקירת הטענות, בניסיון לזהות מי האחראי לירי לעבר המוסד. בין השאר נבדק חשד שהירי בוצע על רקע התנגדותם של תושבי השכונה להקמת המעון במקום. גורמי הרווחה טוענים כי ועד תושבי השכונה הביע התנגדות נחרצת לפתיחת המעון של אקי"ם, זאת על אף החלטת הרשויות בנושא.

שר הרווחה מאיר כהן התייחס אתמול בחריפות לאירוע, וטען כי מדובר בתקרית חמורה. "אני מסרב להאמין שאלו הם פנינו. אנו נילחם בתופעה במרץ. אני מחזק את ידיהם של הדיירים ונדאג להצבת שמירה על הבית", הבהיר השר.