היועץ המשפטי לממשלה הכריע: פינטו יואשם במתן שוחד

עו"ד יהודה וינשטיין החליט לאמץ את המלצת פרקליטות המדינה ולהגיש כתב אישום נגד הרב יאשיהו פינטו. החלטת היועץ המשפטי לממשלה ניתנה בעקבות ממצאי החקירה שעלו בעקבות חשד שנתן שוחד לתת ניצב אפרים ברכה, שכיהן באותה עת בתפקיד ראש חטיבת החקירות של המשטרה

כתב אישום נגד הרב פינטו (AP)

לאחר סדרת התייעצויות הודיע אמש (ד') היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, כי החליט לאמץ את המלצת הפרקליטות ולהגיש כתב אישום נגד הרב יאשיהו פינט בחשד שנתן שוחד לקצין המשטרה תת-ניצב אפרים ברכה, שכיהן באותה עת בתפקיד ראש חטיבת החקירות של המשטרה. השוחד שהוצע היה לכאורה בסך של 200 אלף דולר. כתב האישום יוגש כבר בימים הקרובים. עוד נמסר כי ההחלטות בעניין תת ניצב מנשה ארביב, שהודיע בינתיים על פרישתו מהמשטרה, תתקבלנה בהמשך.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כתב האישום שיוגש, כך ציינו במשרד המשפטים, ייחס לרב פינטו הצעת שוחד ונתינתו לתנ"צ אפרים ברכה, שכיהן באותה עת בתפקיד ראש חטיבת החקירות של המשטרה. השוחד שהוצע היה לכאורה בסך 200 אלף דולר והוא הוצע על מנת לשכנע את תנ"צ ברכה למסור לו מידע, בין היתר, ובעיקר, כך אומרים במשרד המשפטים, אודות חקירה משטרתית שהתנהלה באותה עת בנושא עמותה בשם "חזון ישעיה", שהרב פינטו היה קשור אליה לכאורה.

תנ"צ ברכה עדכן בשעתו את מפקדיו על הצעת השוחד שקיבל ובהנחייתם פעל מול הרב פינטו לצורך איסוף ראיות בחקירה זו. בנוסף, ייוחסו לרב פינטו גם עבירות של הדחה בחקירה תוך מתן טובות הנאה ושימוש באמצעים פסולים כלפי גורמים שונים, וכן עבירות של הטרדת עד, הלבנת הון, ועבירות נוספות.

חקירה מקיפה של המשטרה

ההחלטה בעניינו בהמשך. מנשה ארביב (יוסי זליגר, פלאש 90)
"ההחלטה להגיש כתב אישום התבססה על חקירה יסודית ומקיפה שניהלה משטרת ישראל, בפיקוחם הישיר של ראש אח"מ הקודם, ניצב יואב סגלוביץ, ומחליפו, ניצב מני יצחקי", נמסר בהודעת משרד המשפטים. עוד צוין כי היא התקבלה בתום התייעצות שקיים היועץ המשפטי לממשלה, בהשתתפות פרקליט המדינה, המשנה ליועמ"ש  המשנה לפרקליט המדינה ופרקליטים בכירים נוספים מפרקליטות מחוז ת"א וממח"ש, ובכללם עו"ד אלי שוורץ, הפרקליט המלווה של התיק.

הישיבה עסקה בשאלת הגשת כתב אישום נגד הרב פינטו וכן בעניין הליך הבדיקה שהתבצע במחלקה לחקירות שוטרים לגבי ניצב מנשה ארביב. כן נדונו השלכות הודעתו של ניצב ארביב על פרישתו ממשטרת ישראל על פרשה זו. בתום הישיבה, אומרים במשרד המשפטים, הוחלט לקיים פגישה נוספת עם באי כוחו של הרב פינטו. בסיום הפגישה הודיעו הסנגורים אלי זוהר ורועי בלכר, המייצגים את הרב פינטו, כי הם מוותרים על זכותו לקיים שימוע.

החקירה המשטרתית בעניינו של הרב פינטו הסתיימה לפני כשלושה חודשים. בתום בחינה יסודית של חומר החקירה המליצה פרקליטות מחוז תל אביב לפרקליט המדינה הקודם משה לדור לשקול הגשת כתב אישום נגד הרב פינטו בכפוף לשימוע.

בדיקה בעניינו של ניצב ארביב

הרב ניסה לשחד אותו. תנ"צ ברכה (חדשות 2)
בתחילת דצמבר הודיע לדור כי קיבל את ההמלצה והודיע לסנגוריו של הרב כי הפרקליטות שוקלת להגיש כתב אישום נגד מרשם וכי יתאפשר לו להשמיע טענותיו אם יחפוץ בכך. במקביל, פנו סנגוריו של הרב פינטו ליועץ המשפטי לממשלה, וביקשו למסור מידע המעיד על חשדות לקבלת טובות הנאה שלא כדין בידי קצין בכיר במשטרה שזהותו לא נמסרה באותה עת.

היועץ המשפטי לממשלה והפרקליטות הסכימו - בעקבות פנייה זו - כי כתב החשדות שגובש נגד הרב פינטו לא יפורסם באותו שלב ברבים עד לסיום הבדיקה הראשונית של החומר שיימסר למח"ש, וזאת עקב טענת הסניגורים לחשש לשיבוש חקירה אפשרי עתידי. כן הובטח להם כי לא ייעשה במידע שיימסר שימוש נגד מוסריו.

בשלב מאוחר יותר אף סוכם עמם כי אם יימצא שיש בחומר כדי להצדיק פתיחת חקירה פלילית גלויה נגד הקצין, הרי שמח"ש לא תשתמש בחומר שיימסר למטרה זו, עד אשר יגיעו הצדדים להסכמות באשר להמשך התהליך.  לאחר שניתנו ההסכמות נמסר חומר ראיות לידי מח"ש, והתברר כי החשדות שהועלו הופנו נגד ניצב מנשה ארביב, מפקד יחידת להב 433.

"האינטרס הציבורי מחייב אישום נגד הרב פינטו"

הרב פינטו וארביב (חדשות 2)
בעקבות כך נפתחה בתחילת ינואר במח"ש בדיקה בעניינו של ניצב ארביב בחשד לקבלת טובות הנאה שונות מגורמים המקורבים לרב פינטו, ובשבועות האחרונים נבדקו החשדות האמורים. חוקרי המחלקה לחקירות שוטרים ביצעו פעולות שונות על מנת לאמת או להפריך את המידע, לרבות תשאול עדים וגביית גרסאות מחלק מהמעורבים. כמו כן נתפסו מסמכים וראיות נוספות. תוצאת הבדיקה, מציינים במשרד המשפטים, הראתה כי חלק מהמידע מצדיק קידום החקירה, בעוד שחלק מהמידע אינו מצדיק זאת.

בשלב זה נערכה פנייה לסניגורים כדי לאפשר קידום החקירה בעניינו של ניצב ארביב, ובעקבות כך קוימו מספר פגישות בין היועץ המשפטי לממשלה, פרקליט המדינה ובכירים בפרקליטות לסניגורים, אך בסופו של דבר לא הגיעו הצדדים להבנה שתאפשר זאת.

היועץ המשפטי לממשלה והפרקליטות סברו לאורך כל הדרך שהאינטרס הציבורי מחייב לנסות להגיע לכך שמצד אחד, כתב האישום נגד הרב פינטו יוגש, ומאידך  יתאפשר למח"ש לברר עד תום את החשדות שעלו נגד ניצב ארביב. לשם כך ניתנה הסכמה של המדינה לנקוט הקלות מסוימות בהקשר לרב פינטו בתמורה לשיתוף פעולה עתידי מצידו בחקירה נגד ניצב ארביב. אלא שכאמור הצדדים לא הגיעו להבנה ובסופו של דבר, התקבלה היום החלטה כי האינטרס הציבורי מחייב הגשת כתב האישום נגד הרב פינטו.

פרשת הרב והניצב - הסיקור המלא:

מסתמן: ניצב אדרי יחליף את ארביב

הערכה: כתב אישום נגד הרב פינטו תוך ימים

מח"ש מעבה את תיק הראיות נגד ניצב ארביב: פשטה על חברה גדולה

מנשה ארביב לחדר החקירות?

מה עומד מאחורי פרישתו של ארביב?

בכירים במשטרה: פרישת ארביב תשים קץ לכותרות על ניצב מושחת

מקורבי פינטו: "על ראש הניצב בוער הכובע"

ארביב הודיע: "פורש מהמשטרה, די למחול השדים"

המפכ"ל דנינו: "ארביב נקלע למצוקה נוראית"

ארביב נמצא דובר אמת בפוליגרף

פרקליטו של ניצב ארביב ליועמ"ש: "הרב פינטו מנסה להציל את עורו"

פינטו: ניצב ארביב בגד בי