מה עומד מאחורי פרישתו של ארביב?

אחרי 11 עדויות של בני משפחה , פוליגרף וקשר בעייתי לכאורה עם הרב שהלך ונחשף, הבין הניצב כי לא יוכל לשוב לתפקידו. בסוף השבוע הוא קיבל את ההחלטה הקשה והיום הכריז: "די למחול השדים"

ניצב מנשה ארביב (חדשות 2)

פרישת ארביב - מאחורי הקלעים: את החלטתו הדרמטית לפרוש ממשטרת ישראל קיבל ניצב מנשה ארביב כבר בסוף השבוע שעבר, לאחר שהבין כי לא יוכל לשוב לתפקידו בראש יחידת להב 433, ולאחר שהובהר לו כי גם אם החשדות נגדו יסתכמו בדין משמעתי בלבד - עתידו במשטרה מוטל בספק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בחומר שהועבר נגד ניצב ארביב לא נמצאו ראיות לעבירות פליליות. עיקר הבעיה התמקדה בעצם הקשר שניהל עם הרב יאשיהו פינטו, שהיה יעד מודיעיני של המשטרה, בזמן שהתנהלה נגדו חקירה.

במהלך הבדיקה שביצעו במח"ש, בעניינו של הניצב, במהלך השבועות האחרונים נחקרו 11 בני משפחה של ארביב כעדים. כמו כן, חוקרי מח"ש למשרדו של ארביב בלוד ולקחו משם מחשבים.

במקביל, נספח המשטרה בוושינגטון העביר את הדיסק הקשיח של המחשב במשרד, ששימש את מפקד להב 433 הפורש, בעת ששימש כנציג המשטרה בוושינגטון.

ניהל קשר עם הניצב. הרב פינטו (AP)

במסגרת פעולות החקירה מתברר עוד כי חוקרי מח"ש הודיעו לכל בני משפחתו של ארביב שהעידו, כי ייתכן שיתבקשו להיבדק במכונת אמת. אבל, הפעולה הזאת לא יצאה בסופו של דבר אל הפועל.

בנו של ארביב, שנמצא באוסטרליה, נבדק ביוזמתו בפוליגרף ונמצא דובר אמת. תוצאות בדיקת מכונת האמת הועברו הן ליועץ המשפטי לממשלה, הן למבקר המדינה והן למפכ"ל המשטרה, יחד עם תוצאות הפוליגרף של ניצב ארביב עצמו.

"הסוף לכותרות על ניצב מושחת"

בכירים במשטרה הביעו הערב קורת רוח בעקבות הודעת הפרישה של ניצב ארביב ואומרים כי המהלך צפוי לזרז את הטיפול בפרשת "הרב והניצב" ולשים סוף לכותרות המכתימות את תדמיתה של המשטרה.

מוקדם יותר הערב מיהרו מקורביו של הרב פינטו לברך על פרישתו של ארביב. גורמים בקהילת "שובה ישראל" באשדוד, שבראשה עומד הרב, הביעו שביעות רצון מהודעת הפרישה ותלו את הסיבות לפרישה בכך שארביב מעוניין לחמוק מעונש פלילי משמעותי.

"כולם מבינים כעת שעל ראש הניצב בוער הכובע. ניצב ארביב מנסה לחמוק מספסל הנאשמים ומעונש פלילי משמעותי ולהישאר עם דין משמעתי בלבד", אמרו גורמים המקורבים לרב. "מי שאמר לפני שלושה שבועות שהוא חוזר לתפקידו - וגם חזר על כך לפני שבוע, בוחר לברוח במקום להתמודד עם מעשיו".

"סחיטה מסוכנת של שלטון החוק" 

הערב כינס מפקד יחידת להב 433 של המשטרה מסיבת עיתונאים והכריז על פרישה ממשטרת ישראל. "החלטתי שאני לא יכול להשלים עם מהלכים של אי העמדה לדין של עבריין החשוד בפשעים רבים, ובחרתי למנוע את המשך הסחיטה המסוכנת של שלטון החוק", אמר ארביב אל מול המצלמות, "מכאן, החלטתי לפרוש ממשטרת ישראל לאחר 36 שנות שירות".

למרות זאת, הבהיר הניצב כי הוא מצפה שיזומן ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין ולפרקליט המדינה שי ניצן. "אני מבקש להשמיע בפניהם את גרסתי - ואין לזה שום קשר לפרישתי", הבהיר הניצב והבטיח: "אמצא את דרכי לשרת את הציבור כפי שעשיתי בכל ימי חיי".

בדבריו הפנה ארביב אצבע מאשימה אל מערכת המשפט והתנהלותה בפרשה. "אינני יכול עוד להשלים עם התנהלותה של המערכת המשפטית, שהייתי חלק בלתי נפרד ממנה לאורך השנים", אמר, "מערכת שמגלגלת אותי ואת משפחתי בזפת ובנוצות".