דנינו: תנו לארביב להגן על עצמו

לראשונה מאז פרוץ פרשת הרב והנציב, שהובילה לחופשה כפוייה של מנשה ארביב, התראיין המפכ"ל יוחנן דנינו והביע תמיכה בארביב. בראיון לתכנית "עובדה", הגן המפכ"ל על הקצין הבכיר: "תמונתו פוזרה בכל העיתונים עם האשמות חמורות, הוא טוען שזו עלילת שווא"

המפכ"ל שובר שתיקה - ומביע תמיכה בניצב מנשה ארביב: לראשונה מאז התפוצצה פרשת "הרב והניצב", המפכ"ל יוחנן דנינו התראיין לאילנה דיין והתייצב לצידו של ארביב, מפקד יחידת להב 433 שהשעה את עצמו. "האיש נקלע למצוקה נוראית, הוא טוען שזו עלילת שווא", ציין המפכ"ל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

דנינו הביע תקווה כי בקרוב תינתן לארביב ההזדמנות להציג את גירסתו באופן פומבי: "הוא קם בבוקר, הוא מפוזר על כל העיתונים, עם תמונתו ועם האשמות חמורות. הוא טוען שזו עלילת שווא - תנו לו את ההזדמנות הכי בסיסית להוכיח שזו עלילת שווא".

המפכ"ל קרא במרומז לגורמי החקירה לפעול במהירות: "אני חושב שכל מי שעוסק בעניין - מח"ש, פרקליט המדינה והיועץ המשפטי לממשלה - חייבים לתת לו את האפשרות להגן על עצמו וכמה שיותר מהר". דנינו ציין כי למרות החופשה הכפויה של ארביב, הקשר הרצוף בין השניים נשמר: "אני מדבר איתו כמעט על בסיס יומי, דיברתי איתו אתמול בלילה בשעה מאוחרת. צריך להבין שהוא נקלע למצוקה נוראית, ואני המפקד שלו. למי הוא עוד יכול לפנות?".

ארביב דורש תשובות, ארכיון (פלאש 90)

ארביב נמצא דובר אמת בפוליגרף

למעלה משלושה שבועות שניצב מנשה ארביב נמצא בחופשה כפויה בביתו, בעקבות חקירת החשדות לפיהן קיבל טובות הנאה מהרב יאשיהו פינטו. על רקע המגעים לעסקת טיעון בין פרקליטי הרב למדינה, הוא שלח השבוע מסר ליועץ המשפטי לממשלה שמגובה בבדיקת פוליגרף שערך, בה נמצא דובר אמת.

הבדיקה נערכה במכון פרטי ובה נשאל קצין המשטרה שלוש שאלות. ארביב נשאל: האם אי פעם קיבל טובות הנאה מהרב או מעוזריו, ועל כך השיב בשלילה. הוא נשאל אם אי פעם קיבל בלא תשלום לינה במלון של מקרוביו של הרב, וגם על כך ענה שלא. לבסוף נשאל אם אי פעם קיבל טובות הנאה במזומן עבורו או עבור משפחתו מהרב, וגם על כך השיב בשלילה.

בשלוש התשובות של קצין המשטרה הבכיר, מי שפיקד עד לאחרונה על יחידת החקירות המובחרת להב 433, נמצא כי הוא דובר אמת. תוצאות הבדיקה הועברו ליועץ המשפטי לממשלה, למבקר המדינה ולמפכ"ל המשטרה בדרישה להגיע להחלטה מהירה בעניינו ולאפשר לו לשוב לתפקידו.

במקביל, שיגר פרקליטו של ארביב, עו"ד גדעון פישר מכתב ליועמ"ש שבו האשים את הרב בכך שהוא מנסה להציל את עורו בתמורה להאשמות שווא שטפל על קצין משטרה מוערך. "אנו סבורים שאין זה נכון ואין זה צודק שאדם כמו פינטו - שאתם הודעתם, כי קיים כתב אישום חמור נגדו - יציע לפרקליטות עסקה", כתב נציגו של הניצב. זמן קצר לאחר שפורסמה הפרשה שטלטלה את צמרת המשטרה, הודיע ארביב בהחלטה משותפת עם מפכ"ל המשטרה כי הוא יוצא לחופשה מיידית עד לבירור החשדות.

פרקליטיו של הקצין ביקשו מהיועמ"ש לגדוע את התסבוכת שאליה נקלע בשבועות האחרונים וביקשו לזמנו לחקירה כדי שיוכל להשמיע את עמדתו. "מאז הסיכום האמור עם המפכ"ל, חלפו כשלושה שבועות, שבהן לא רק שניצב ארביב לא שמע ממי מכם דבר או חצי דבר, אלא שניצב ארביב טרם שב לעבודה סדירה מחופשתו, הממומנת על ידו", נכתב.

נציגיו של ארביב: "מעשיו הפליליים של הרב נמשכים"

עו"ד פישר מתח ביקורת חריפה על כך שלכל אורך תקופת המגעים לא נשמעה גרסתו של הניצב, החשוד בקבלת טובות הנאה מהרב. "השיחות התקיימו בטרם שמעתם ונוכחתם שמא כל האשמות אינן, אלא שקר אחד גדול וסילוף מניפולטיבי וזדוני?", כתב הפרקליט.

עוד כתב נציגו של ארביב: "אנו תמהים כיצד הפרקליטות מנהלת עם פינטו מו"מ בסגנון של תן וקח, בניגוד לנהלים וכללים, ושוקלת לתת לפינטו מעמד של עד מדינה, שעה שפינטו כלל אינו נמצא בישראל, לא נחקר, ועל פי מידע הוא גם מסרב ויסרב להעיד, אך שולח אנשים מטעמו שאינם בוחלים בפבריקציה של ראיות".

לדברי אנשיו של ארביב, מעשיו הפליליים של הרב פינטו נמשכים גם בימים אלה, ומחייבים בדיקה וחקירה בהולה. "מדובר בחשדות חמורים ביותר לשיבוש מהלכי משפט והדחה בחקירה, הדחה לעדות שקר ועוד", נכתב.