עסקאות סמים - לעיני המצלמות. צפו

חבורת צעירים ביצעה עשרות עסקאות של מכירת סמים מסוג "נייס גיא" בראשל"צ. הכל אף תועד במצלמות האבטחה והם גם הודו במעשים – אבל שוחררו בלי שהוגש נגדם כתב אישום. הסיבה: העבריינים משנים כל הזמן את הרכב הסם ומייצרים למעשה סם חדש שנמצא מחוץ לפקודת הסמים

תיעוד מצלמות אבטחה בראשון לציון מראה כיצד חבורת צעירים, שלא מעוררת את חשד האנשים המבלים במועדון המצולם, עסוקה במכירת סמים מסוג "נייס גאי". לכל חבר בכנופיה יש תפקיד מוגדר: בעוד שחלקם עסוקים באספקה ובמכירה, יש כאלו המשמשים תצפיתנים ומתריעים על בואם של שוטרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מה שחברי הכנופיה לא ידעו זה שכל פעילותם מתועדת בזמן אמת באמצעות מאות מצלמות של עיריית ראשון לציון הפרושות בכל העיר. "אנחנו משתדלים למגר את התופעה הזאת יחד עם משטרת ישראל", הבהיר משה ליבר, סמנכ"ל חברה לביטחון בעירייה. אולם לאחר מעצר של ימים ספורים בלבד, שיחרר בית המשפט את החשודים מבלי שהוגשו נגדם כתבי אישום.

בדיקת מעבדה משטרתית הצביעה על כך שאחד ממרכיבי הסם לא מצוי בפקודת הסמים המסוכנים. גם הטענה של השוטרים שהלקוחות הודו בחקירתם כי קנו "נייס גיא", לא שיכנעה את בית המשפט להשאיר את חברי הכנופיה במעצר.

"כשאני משקיע 25 מיליון שקלים בתשתיות ובמצלמות לביטחון, אני מצפה שהמערכת המשפטית תיתן את המענה ההולם שלה, ולא אחרי חודשיים תשחרר אותם", זעם ליבר.

"עצרנו הרבה סוחרים, אבל מעט נעצרו עד תום ההליכים"

בחודש שעבר נתפסו על ידי בלשים של משטרת פתח תקווה כאלף יחידות של סמים מסוג "נייס גאי". הם היו מיועדים להגיע למסיבות הסילבסטר של בני נוער.

"ב-2013 סגרנו יותר מ-20 בתי עסק ופיצוציות", סיפר לחדשות 2 רפ"ק בועז דרעי ממשטרת פתח תקווה, "עצרנו די הרבה סוחרי סמים, אבל מעט מאוד מהם נכנסו עד תום ההליכים". ואכן, סוחרי הסמים משנים כל הזמן את התרכובת הכימית של החומר הפעיל בסם, וכך מצליחים להתחמק מכתבי אישום.

מדובר בתעשיה המגלגלת הרבה מאוד כסף. מכירה של יחידה אחת נעה בין 100 ל-150 שקלים. רוב צרכני הסם המסוכן הזה שיש לו תופעות לוואי קשות, למרבה הצער, הם בני נוער.