הירי בכלא רימונים: בכירי שב"ס נענשו‎

נציב שירות בתי הסוהר אהרן פרנקו הורה על נקיטת צעדים מינהליים נגד 16 בעלי תפקידים והעברת ארבעה קצינים מתפקידם בעקבות אירוע הירי לפני כשנה שבו פצע האסיר סמואל שיינביין שלושה אנשי שב"ס ואסיר נוסף - ולבסוף נורה למוות

כלא רימונים. ארכיון (שירות בתי הסוהר)

מחדל הברחת הנשק לכלא הסתיים בענישת בכירי שב"ס: כשנה לאחר אירוע הירי בכלא רימונים, שבו פצע האסיר סמואל שיינביין שלושה אנשי שב"ס ואסיר נוסף - ולבסוף נורה למוות, הסתיימו אמש (רביעי) תהליכי הפקת הלקחים. נציב שירות בתי הסוהר החליט על נקיטת צעדים מינהליים נגד 16 בעלי תפקידים מכהנים. בין היתר, הוחלט על העברתם מתפקיד של ארבעה קצינים, עיכוב בקידום של חלקם ורישום הערות מינהליות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

האירוע החמור, שבו התבצר האסיר סמואל שיינביין בשירותים עם אקדח וירה בסוהרים עד שנורה למוות, תוחקר על ידי צוות חקירה מיוחד במחוז המרכז של משטרת ישראל, ובמקביל מונתה ועדת בדיקה חיצונית לשב"ס בראשות ד"ר גיא רוטקוף. תשעה צוותי עבודה שכללו כ-60 קצינים הופקדו על בדיקת הליקויים, במסגרתם הבריח שיינביין אקדח שקנה לתוך הכלא.

בין הלקחים ניתן דגש על נושא החיפושים, העסקת אסירי עבודה, ניהול אסירים, כיסוי מודיעיני, והקשחת כללי אבטחה ועוד: בשב"ס הדגישו כי חלק מההמלצות והלקחים כבר יושמו, כגון איסור כניסת רכבים פרטיים לבתי סוהר ותרגול מצבי חירום.

סמואל שיינביין (AP)

מפקד הכלא וסגנו הועברו מתפקידם

"לאחר בחינה מחודשת של כלל החומרים, הוחלט לנקוט כנגד 16 בעלי תפקידים מכהנים בהליכים פיקודיים", נמסר מהשב"ס. עם זאת, ציינו בשירות בתי הסוהר כי "בשל היעדר ממצאים חקירתיים חד משמעיים מרבית הליקויים שנמצאו היו בתחום העדר פיקוח, בקרה ותשומת לב".

נציב שב"ס גונדר אהרון פרנקו החליט בעקבות הממצאים על העברת מפקד בית סוהר רימונים מתפקידו ועל עיכוב בקידומו למשך ארבע שנים. גם סגן מפקד רימונים הועבר מתפקידו וקידומו עוכב למשך שנתיים . קצין אג"ם רימונים הועבר מתפקידו, וכך גם קצין תמיכה לוגיסטית של הכלא.

בנוגע לקצינים נוספים בכלא ובמחוז הוחלט על עיכוב בקידום, הערה מנהלית, ריאיון פיקודי וריאיון אזהרה. בכנס מיוחד שנערך להצגת הלקחים אמר נציב שב"ס רב גונדר אהרון פרנקו: "מדובר באירוע קיצון שהעמיד את הארגון בפני מציאות אחרת. תהליך הפקת הלקחים הוא רק חלקו הראשון של טיפול הארגון באירוע ומשזה תם, עלינו להמשיך וליישמם עד שנדע בוודאות כי הכתבנו מציאות חדשה וכי זו היא המציאות הרצוייה".

ירה בסוהרים בזמן שהיה אמור לעבור לתא אחר

האירוע התרחש ב-23 בפברואר 2014, אז הוזעקו יחידות מיוחדות של המשטרה ושירות בתי הסוהר לבית הסוהר שבשרון והצליחו להשתלט על האסיר המסוכן סמואל שיינביין, שפתח באש לעבר סוהרים ופצע שלושה מהם - וירו בו למוות. במהלך ניסיון ההשתלטות התפתחו חילופי ירי, שבהם נפצעו שבעה אנשי שב"ס נוספים ואסיר נוסף.

האירוע החריג החל בשעות הצהריים, כששיינביין, שריצה עונש מאסר עולם בגין רצח שביצע בארצות הברית כשהיה קטין, אמור היה לעבור לאגף אחר בכלא. הוא ניגש לשירותים באגף על מנת להעביר ציוד, כשלפתע פתח משם בירי לעבר הסוהרים, פצע אחד מהם באורח קשה, ושניים נוספים באורח קל.

אנשי "מצדה" המשיכו במבצע וחילופי אש התפתחו במקום, שבמהלכם נורה למוות האסיר. לוחם נוסף ואסיר נפצעו קל כתוצאה מהירי. דקות לאחר האירוע, הוזעקו למקום כוחות מד"א שהעניקו טיפול ראשוני לשמונה סוהרים, שישה שנפצעו מהירי ושני נפגעי חרדה. הפצועים פונו לבתי החולים מאיר ותל השומר.