הרב יונה מצגר שוחרר למעצר בית

המשטרה ביקשה לשחרר את הרב הראשי לשעבר למעצר בית בערבות. על מצגר ייאסר ליצור קשר עם מעורבים נוספים בפרשה, כל עוד נמשכת חקירת החשדות בגין הלבנת הון ושוחד

דרש כסף על הקדיש? מצגר, ארכיון (רויטרס)

הרב הראשי לשעבר מצגר שוחרר למעצר בית: במשטרה החליטו לבקש את שחרורו של הרב יונה מצגר מבית המעצר בתנאים מגבילים למשך 15 יום. הרב מצגר חשוד בביצוע שורה ארוכה של עבירות שוחד, הלבנת הון, הדחה בחקירה, קבלת דבר במרמה ועבירות נוספות בסכומים הנאמדים במיליוני שקלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על מצגר נאסר לצאת מהבית ונאסר עליו ליצור קשר עם המעורבים הנוספים בפרשה. כמו כן הוא נדרש לשלם ערבות כספית בסך חצי מיליון שקלים. מצגר נעצר ביום שני בשבוע שעבר, לאחר חקירה שארכה כחמישה חודשים. החקירה, שהתנהלה על ידי יחידת להב 433 בשיתוף עם רשות המסים ויחידת חקירות מס הכנסה ובליווי פרקליטות מחוז ירושלים, התייחסה לעבירות שבוצעו לכאורה בתקופה שבה כיהן מצגר בתפקידו כרב הראשי.

במשטרה טוענים כי הרב חשוד בכך שבמשך שנות כהונתו קיבל דמי שוחד וכספים אסורים. בין היתר הועברו לכאורה לרב מצגר ולחשודים נוספים מאות אלפי שקלים במזומן כ"דמי תיווך" להפניית גורמים שונים, בארץ ובחו"ל, לתרום לעמותות שונות שייעודם סיוע לנזקקים.

עוד העלו ממצאי החקירה שהרב קיבל מיליוני שקלים עבור הפעלת סמכותו כרב הראשי לישראל, במגוון אירועים שונים, כולם בזיקה ברורה לתפקידו הציבורי. על פי החשד, מצגר פעל להסתיר ולטשטש את זהותו כמי שעומד מאחורי קבלת הכספים, וזאת במטרה לשבש את החקירה נגדו ולהדיח עדים.

דולרים בתוך ספרי קודש

בשבוע שעבר פורסם כי אדם המקורב לרב הראשי לישראל לשעבר ומי שהיה שותף סודו, ישמש כעד מדינה בפרשה. צירופו של עד המדינה ביחד עם עדים נוספים צפוי לפתוח לא רק את הפרשה הנוכחית, בה חשוד מצגר בעבירות שוחד והלבנת הון - אלא גם את כל פרשיותיו של הרב במהלך העשור האחרון.

הפרשה הנוכחית מכונה במשטרה "פרשת מתנות, תמורות ומעשרות". בחיפוש שנעשה בביתו של הרב הראשי לישראל לשעבר, במסגרת החקירה, נמצאו 40 אלף דולרים בתוך ספרי קודש. בנוסף, החוקרים חושדים כי הרב החביא 150 אלף יורו אצל אחותו בחיפה.

הרב מצגר אמנם טען כי היו אלו כספי ירושה, אך מהבדיקה עלה כי אין הדבר נכון. הרב הראשי לישראל לשעבר חשוד כי נהג להתרים לאגודות צדקה של אלמנות ויתומים ולגבות לעצמו 50 אחוז מהכספים. בחלק מהמקרים, לפי החשד, הגיעה אף התרומה כולה לכיסו.

הרב הראשי לשעבר נהג לנסוע 24 פעמים בשנה לחו"ל, ובמרבית המקרים על פי החשד נטל כסף רב לכיסו. בין היתר עולה חשד כי הרב מצגר אף לקח באחת הפעמים כסף לכיסו - תמורת אמירת קדיש בעצרת הזיכרון למרד גטו ורשה.