החשד: הרב מצגר החביא 40 אלף דולרים בספרי קודש

המשטרה גייסה את איש סודו של הרב מצגר כעד מדינה בפרשה שבה נחשד הרב הראשי לישראל לשעבר בשוחד והלבנת הון. מהחקירה עולה כי מצגר נהג לקחת תרומות לעמותות צדקה לאלמנות ויתומים - ואת חלקן שלשל לכאורה לכיסו. ע"פ החשד, נסע הרב 24 פעמים בשנה לחו"ל, ובאחת הפעמים לקח כסף תמורת אמירת קדיש בעצרת למרד גטו ורשה

דרש כסף על הקדיש? מצגר, ארכיון (רויטרס)

תפנית בחקירת הרב יונה מצגר: אדם המקורב לרב הראשי לישראל לשעבר ומי שהיה שותף סודו, ישמש כעד מדינה בפרשה. צירופו של עד המדינה ביחד עם עדים נוספים יפתח לא רק את הפרשה הנוכחית, בה נעצר מצגר בחשד לעבירות שוחד והלבנת הון - אלא גם את כל פרשיותיו של הרב לתקופת זמן של כעשור אחורה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הפרשה הנוכחית מכונה במשטרה "פרשת מתנות, תמורות ומעשרות". בחיפוש שנעשה בביתו של הרב הראשי לישראל לשעבר, במסגרת החקירה, אמנם הכספת היתה ריקה, אך בתוך ספרי הקודש נמצאו חבויים 40 אלף דולרים.

אם לא די בכך, לפי החשד, הוא החביא 150 אלף יורו אצל אחותו בחיפה. הרב מצגר אמנם טען כי היו אלו כספי ירושה, אך מהבדיקה עלה כי אין הדבר נכון. הרב הראשי לישראל לשעבר חשוד כי נהג להתרים לאגודות צדקה של אלמנות ויתומים ולגבות לעצמו 50 אחוז מהכספים. בחלק מהמקרים, לפי החשד, הגיעה אף התרומה כולה לכיסו.

הוא נהג לנסוע 24 פעמים בשנה לחו"ל, ובמרבית המקרים נטל כסף רב לכיסו. בין היתר עולה חשד כי הרב מצגר אף לקח באחת הפעמים כסף לכיסו - תמורת אמירת קדיש בעצרת הזיכרון למרד גטו ורשה.

היום, חמישה חודשים לאחר שנחקר באזהרה ונשלח למעצר בית, עצרה המשטרה את הרב הראשי לשעבר בחשד לביצוע שורה ארוכה של עבירות שוחד, הלבנת הון, הדחה בחקירה, קבלת דבר במרמה ועבירות נוספות בסכומים הנאמדים במיליוני שקלים.

החקירה, שהתנהלה על ידי יחידת להב 433, בשיתוף עם רשות המסים ויחידת חקירות מס הכנסה ובליווי פרקליטות מחוז ירושלים, התייחסה לעבירות שבוצעו לכאורה בתקופה שבה כיהן מצגר בתפקידו כרב הראשי. בנוסף אליו עוכבו חשודים נוספים במעורבות בעבירות אלו.

חשד: טשטש את זהותו כמקבל הכספים

הרב הובא בשעות הצהריים לבית משפט השלום בראשון לציון, שם הוארך מעצרו בתשעה ימים. בבקשת המשטרה נכתב כי הרב חשוד בכך שבמשך שנות כהונתו, קיבל דמי שוחד וכספים אסורים. בין היתר הועברו לכאורה לרב מצגר ולחשודים נוספים מאות אלפי שקלים במזומן כ"דמי תיווך" להפניית גורמים שונים, בארץ ובחו"ל, לתרום לעמותות שונות שייעודם סיוע לנזקקים.

עוד העלו ממצאי החקירה שהרב קיבל מיליוני שקלים עבור הפעלת סמכותו כרב הראשי לישראל, במגוון אירועים שונים, כולם בזיקה ברורה לתפקידו הציבורי. על פי החשד, מצגר פעל להסתיר ולטשטש את זהותו כמי שעומד מאחורי קבלת הכספים, וזאת במטרה לשבש את החקירה נגדו ולהדיח עדים.

השופט מנח מזרחי הדגיש היום בבית המשפט כי קיים חשד סביר לביצוע העבירות המיוחסות לרב. "אני נסמך בין היתר על דוחות סודיים עבי כרס. קיים יסוד של ממש ששחרור החשוד ישבש הליך החקירה", אמר השופט.