השופט השרעי שרכבו הוצת: "לא מפחד"

לפנות בוקר הוצת רכבו של מוחמד זבדה, המשמש כקאדי בבית הדין השרעי. למרבה המזל איש לא נפגע, אך נזק רב נגרם. במשטרה בודקים האם מדובר בניסיונות של גורמים עבריינים להשפיע על עבודתו של השופט. "אני 12 שנה על כס השיפוט ולא היו עליי אף פעם איומים, אבל מעשים כאלה לא יחדלו אותי מלעשות משפט צדק", אמר הקאדי

רכבו של קאדי, שופט בבית הדין השרעי, הוצת לפנות בוקר סמוך לביתו ביפו. בתקרית לא היו נפגעים והמשטרה מעריכה כי הרקע למעשה נוגע לעיסוקו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בסביבות השעה 02:45 התקבלה קריאה במשטרה על כך שמכונית פרטית עולה באש ברחוב יוסף כץ ביפו. כוחות גדולים שהגיעו למקום סייעו לכבות את כלי הרכב, ולאחר זמן קצר התברר כי מדובר ברכבו של מוחמד זבדה, קאדי, תואר המקביל לזה של שופט, שעיקר עיסוקו ניהול תיקי משפחה באזור המרכז.

"למרות מה שקרה אני מרגיש בטוח, אני מרגיש חזק", סיפר הקאדי מוחמד זבדה לחדשות 2 Online. "מעשים כאלה לא יחדלו אותי מלעשות משפט צדק. אין לי מושג מי זה, אני 12 שנה על כס השיפוט ולא היו עליי אף פעם איומים אבל אני לא חושש, הפחד היה בשעת המעשה".

"הביקור של מנכ"ל משרד המשפטים אצלי בבית והשיחה טלפונית עם שרת המשפטים ועם היועץ המשפטי לממשלה מחזקים אותי להמשיך בדרכי ולא להירתע ממעשים כאלה", המשיך הקאדי. "אך המשטרה צריכה לעשות מאמץ כדי להביא למשפט את מבצע המעשים".

המשטרה פתחה בחקירת נסיבות המקרה, ונבדק חשד שרכב שנצפה במקום בשעות ההצתה קשור למקרה. גורם משטרתי סיפר כי כיווני חקירה שונים נבדקים, אך שעיקר החשד נסוב סביב עבודתו בבית הדין השרעי וכי גורמים עבריינים ניסו להשפיע על פועלו של השופט.

שרת המשפטים ציפי לבני הגיבה על האירוע, וציינה כי מדובר "ככל הנראה באלימות כלפי גורמי אכיפת החוק". "שוחחתי עם הקאדי לפני שעה קלה, והבטחתי לו שבכוונתי לפעול כדי לטפל ביד קשה באלה המאיימים או פועלים נגד מערכות המשפט ואכיפת החוק", הוסיפה השרה לבני בעמוד הפייסבוק הרשמי שלה, "אלימות נגד גורמי אכיפת החוק היא אלימות כלפי שלטון החוק והדמוקרטיה".

פחות מיממה לפני הצתת רכבו של הקאדי, נורה למוות גבר בן 29 ברחוב יהודה הימית ביפו. מחקירת המשטרה עולה כי אלמונים פתחו בירי מרכב חולף לעבר קיוסק שבו שהה האיש, ופצעו אותו אנושות. פרמדיקים של מד"א שהגיעו למקום העניקו לו טיפול רפואי ופינו אותו לבית החולים וולפסון, שם נקבע ומתו. המשטרה פתחה בחקירת נסיבות המקרה.