נתניהו על הפיצוץ ברכב הפרקליט בת"א: "איום על שלטון החוק"

בהתייעצות טלפונית שקיים רה"מ נתניהו עם השר לביטחון פנים, אמר הראשון כי הוא "רואה את האירוע בחומרה רבה". אהרונוביץ' בזירה: "יש כיווני חקירה". פרקליט המדינה לדור, היועץ המשפטי לממשלה וינשטיין ושרת המשפטים לבני הגיבו בחריפות: "מדובר בקו אדום שטרם נחצה"

סערה במערכת אכיפת החוק ובמערכת הפוליטית בעקבות ניסיון החיסול של פרקליט ממחוז תל אביב. ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים הערב (ה') התייעצות טלפונית עם השר לביטחון פנים, שרת המשפטים ומפכ"ל המשטרה וכן עודכן בפרטי האירוע וקיבל דיווח על שלבי החקירה הראשונים. "אני מייחס חומרה רבה למקרה הזה. זה איום על שלטון החוק", אמר נתניהו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

זירת הפיצוץ במרכז תל אביב (פלאש 90, רוני שוויצר)
"צריך לתת עדיפות עליונה לחקירת המקרה הזה ולמצות את הדין עם האחראים עליו. אני סומך על המשטרה שתביא את הפושעים לדין", הוסיף ראש הממשלה. היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין הגיע הערב לסיור בזירת הפיצוץ והבהיר: "מדובר בעליית מדרגה חמורה מאין כמותה. מערכת אכיפת החוק כולה מתייחסת לאירוע כחמור ביותר. אני סומך על המשטרה שתעשה כל מה שניתן על מנת שמי שעשה את המלאכה הבזויה הזאת יועמד לדין ויורשע בהתאם לחומרת מעשיו".

"איום על שלטון החוק". רה"מ נתניהו (רויטרס)
במשטרה אומרים כי יש בידיהם מידע מודיעיני וכיווני חקירה מוצקים. במקביל ביקש הפרקליט להימנע מפרסום שמו מחשש לחייו ולחיי משפחתו. שרת המשפטים ציפי לבני גינתה בחריפות את האירוע. "פיצוץ המכונית הוא ככל הנראה ניסיון חמור ושפל לפגוע ולהרתיע את גורמי אכיפת החוק במאבקם בפשיעה ובארגוני הפשע", מסרה לבני. "מדובר בחציית כל הקווים האדומים, אבל המעשה הזה לא ירתיע את גורמי האכיפה, בכך אין לי ספק. הם ימשיכו למלא את שליחותם במסירות וללא מורא כדי שכולנו נוכל לחיות בבטחה. לא נתפשר: מול אלימות נגד גורמי אכיפת החוק נפעל בנחישות, בעוצמה ובמלוא החומרה".

פינוי הרכב מהזירה (חדשות 2)
השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' סייר הערב בזירת הפיצוץ. "אני מכיר זירות כאלה מאירועים אחרים ואם הפרקליט היה ברכב בזמן הפיצוץ - התוצאה הייתה טרגית", אמר. "מדובר באירוע קשה מאוד. שוחחתי לפני מספר דקות עם ראש הממשלה, עם שרת המשפטים ועם המפכ"ל וניתנו הנחיות לטפל בארגוני הפשיעה כמו במלחמה", הוסיף אהרונוביץ'. "יש מגוון רחב של אפשרויות, כולל אמצעים טכנולוגיים ומעצרי מנע ואנחנו ננקוט בפעולות הללו. אי אפשר לעבור לסדר היום על פגיעה בשלטון החוק ולא אאפשר את זה. אנחנו מנהלים בשבועות האחרונים מאבק עיקש וישנן תוצאות. בסוף נביא את כולם לבית הסוהר".

כוחות גדולים של משטרה הגיעו למקום (חדשות 2)
לזירת הפיצוץ הגיעו גם מנכ"ל משרד המשפטים גיא רוטקופף ופרקליט המדינה משה לדור. "אני בוטח במשטרה שתדע למלא את תפקידה ולא לאפשר לתופעה כזאת להשתלט, חס וחלילה, על המדינה", אמר לדור. "אנחנו עדיין מדינה יחסית בטוחה אבל אירוע חמור שכזה אסור שיישנה. נעשה כל מה שאפשר כדי למגר ולבלום תופעות כאלה וכדי לחזק את הפרקליטות, בשם כל האזרחים שרוצים לחיות ברגיעה, ללא חשש מפגיעה על ידי ארגוני פשיעה".

פיגוע פלילי במרכז תל אביב

הפיצוץ אירע בשעה שהרכב חנה ברחוב דפנה במרכז תל אביב, סמוך לבניין הפרקליטות. מעוצמת הפיצוץ נהרסו כליל שתי מכוניות וכלי רכב נוסף שחנה בסמוך ניזוק. המשטרה סגרה את הרחוב לתנועה והרחיקה סקרנים מזירת האירוע. מפרטים ראשונים עולה כי הפרקליט שהה בזמן הפיצוץ בבניין פרקליטות מחוז תל אביב הסמוך.

פיגוע פלילי בלב תל אביב (ראהד איברהים, חדשות 2)

הפרקליט שרכבו נפגע הוא פרקליט בכיר שליווה, ביחד עם אחרים, את ארגון הפשע של עמיר מולנר. גורמים בפרקליטות ביקרו נוהג שהוחל לאחרונה, ולפיו פרקליט מוצמד לכל ארגון פשע. היתרון בנוהג הוא שהפרקליט מכיר את הדמויות ואת חומרי המודיעין, אך החשש הוא כי הדבר עלול להפוך את הפרקליטים למטרה.

כוחות גדולים של משטרה בזירה (חדשות 2)

"מדובר באירוע חמור מאוד", אמר מפקד מרחב ירקון במשטרה, תת ניצב יהודה דהן. "מדובר בפיצוץ ברכב שכלל גם סוג של רסס. החקירה הועברה לטיפול יחידת להב 433". במשטרה מנהלים בשלב זה דיונים בנוגע לאבטחתו של הפרקליט.

"פרקליטים לא חשים בטוחים לבצע את תפקידם"

לשכת עורכי הדין גינתה בחריפות את האירוע. "לשכת עורכי הדין רואה בחומרה רבה ניסיון של פגיעה בפרקליט מפרקליטות המדינה, המהווה עליית מדרגה באלימות כלפי עורכי דין ושליחי ציבור", מסר ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד דורון ברזילי. "מאז רצח עו"ד נתן זו'רנו, עדה לשכת עורכי הדין לעלייה במספר תלונות עורכי הדין באשר לגילויי אלימות כלפיהם ועל כך שאינם חשים ביטחון לבצע את תפקידם", מסר ברזילי. "אנו קוראים למפכ"ל המשטרה לקיים חקירה בהולה ומעמיקה ומחבקים את פרקליטי המדינה על עמידתם האיתנה בשמירת שלטון החוק".

מכונית הפרקליט בתל אביב (חדשות 2)
הסנגור הציבורי הארצי, ד"ר יואב ספיר, התייחס גם הוא לאירוע החמור. "אני מבקש להביע שאט נפש וזעזוע מהפיצוץ שאירע הערב. חברינו הפרקליטים, המייצגים את המדינה בבתי המשפט, מבצעים מלאכה יומיומית קשה וחשובה לטובת הציבור. כל ניסיון לפגוע בהם הוא פגיעה חמורה בערכים החברתיים שלנו ובאושיות הדמוקרטיה".

מוקדם יותר פרסמו שרת המשפטים, היועץ המשפטי לממשלה, מנכ"ל משרד המשפטים ופרקליט המדינה הודעה גינוי משותפת: "לא נשלים עם אלימות בכלל, ונגד גורמי אכיפת החוק בפרט. אנחנו מחזקים את אנשי מערכת אכיפת החוק העומדים בחזית המאבק בפשיעה וארגוני הפשע בישראל ובשמירה על שלטון החוק", נמסר בהודעה. "אנחנו משוכנעים שהמעשה הזה לא ירתיע את אנשי מערכת אכיפת החוק ובטוחים שהמשטרה תפעל כדי לאתר במהירות את מי שאחראי למעשים הללו, כדי שניתן יהיה למצות עמו את הדין באופן המהיר והחמור ביותר".