גפסו ממשיך להסתבך: חשוד בעוד פרשת שוחד

חשיפת פרטים אישיים, חדירה למחשבים פרטיים והכשרת היתרים לאולם אירועים ללא היתר תמורת בצע כסף - כך לכאורה פעל ראש עיריית נצרת עילית שמעון גפסו, שעוכב הבוקר לחקירה בעקבות תחקיר שפורסם בחדשות 2

שמעון גפסו, ארכיון (פלאש 90)

פחות מיממה לאחר שהיועץ המשפטי קרא לו להשעות עצמו, עוכב הבוקר (ג') ראש עיריית נצרת עילית, שמעון גפסו לחקירה, יחד עם איש עסקים מקומי, בחשד לשורה של עבירות שוחד. מהחקירה, שהחלה בעקבות תחקיר שערך יוסי מזרחי במהדורה המרכזית, עולה כי גפסו קיבל לכאורה כספים עבור היתרים שהעניק לבעל אולם "גרנד-פאלאס" בעיר, הפועל ללא היתר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

התחקיר פורסם יום לפני שראש הממשלה נתניהו אמור היה להגיע למקום כדי לקיים בו כנס ליותר מאלף פעילי ליכוד. לטענת בכירי בעירייה, האולם פעל ללא היתר, בין היתר בשל קרבתו המסוכנת לחוות גז גדולה. על פי החשד, איש העסקים, שענאן שמשום, המקרוב לראש העיר גפסו, רכש שטח של בית חרושת והקים בו את אולם השמחות, ורק לאחר מכן ביקש לשנות את ייעוד הקרקע.

גפסו עצמו ניסה לסייע לידידו, וחתם בעצמו - מעל לראשי הפקידים - על רישיון להפעלת אולם השמחות. הדבר לא מנע מהיועצת המשפטית של עיריית נצרת עילית לשגר מכתב חריף בנושא שבו הבהירה: "רישיון העסק שהוצא על ידי ראש העירייה אינו חוקי ולא ניתן להסתמך עליו. לא הוגשה בקשה לרישיון עסק לשנת 2012. אין אישור מאת הגורמים המאשרים כמתחייב בחוק ואין תכנית תקפה המאפשרת את השימוש כאולם אירועים ולשימוש חורג בו ככזה".

היום כאמור, עיכבה יחידת 433, היחידה הארצית ללוחמה בפשיעה המאורגנת, את השניים לחקירה בחשד לשורה של עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, הלבנת הון, פגיעה בפרטיות וחדירה למחשב שלא כדין. עוד עלה מחקירת המשטרה כי גפסו פגע לכאורה בפרטיותם של מספר אנשים באמצעות פרסום פרטים אישיים הנוגעים להם וכי באחד המקרים חדר למחשב של גורם אחר בעירייה והוציא ממנו חומרים.

היועמ"ש לגפסו ולחיאני: השעו את עצמכם

על רקע הפרשייה החדשה, קרא אמש היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין לראשי הערים שנבחרו שוב ומאשמים בפלילים, בהם ראש העירייה שמעון גפסו, להשעות עצמם ללא דיחוי. "דין הבוחר הוא שיקול שמותר להביאו בחשבון בין שאר השיקולים, אך הוא אינו יכול להכריע את הכף", הצהיר וינשטיין בתשובה לעתירה שהוגשה לבג"ץ נגד המשך כהונתם של ראש עיריית בת-ים וראש עיריית נצרת עילית.

היועץ המשפטי לממשלה הסביר בתשובתו כי חומרת האישומים המיוחסים לאותם ראשי ערים - נובעת מכך שעשו לכאורה את המעשים בעת כהונתם הציבורית. לדברי וינשטיין, ראוי היה שגפסו, ולחיאני, שנבחרו מחדש למרות האישומים המטילים צל כבד על כהונתם, יפעלו בדומה לראש עיריית רמת השרון יצחק רוכרברג שהשעה עצמו.

נגד גפסו הוגש בחודש יוני האחרון כתב אישום ומיוחסות לו עבירות של לקיחת שוחד. על פי כתב האישום, גפסו הפעיל לחצים על חבר מועצה, ודרך גורמים שונים העביר לו מסר לפיו גרושתו תפוטר אם לא יעזוב את תפקידו. גרושתו של חבר המועצה, שמועסקת בחברה הכלכלית בעירייה, פוטרה לאחר שלא נענה "להצעת" ראש העיר, כך על פי כתב האישום.