תיעוד: מכים את הנהג וגונבים את הרכב

שום אזעקה לא תעזור בשיטת הפעולה הזו שהופכת שכיחה: גנבים מוציאם את הנהג מרכבו, תוקפים אותו באלימות - ונמלטים עם המכונית לשטחים. הבלשים דולקים אחריהם בניסיון לנצח במלחמה שלא נגמרת. על הגניבות והמרדפים - כך זה נראה

מתחילת השנה נגנבו 600 כלי רכב, רבים באותה שיטה: החולייה אורבת לנהגים, מתנפלת עליהם ומכה אותם עד אובדן הכרה. לאחר מכן נמלטים הגנבים עם הרכב לשטחים. מצלמות המשטרה תיעדו חלק מאותן גניבות אלימות.  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נהג מונית, שנפל קורבן לשיטה, לא ישכח את הלילה שבו נכנסו למכוניתו שני גנבים הוציאו אותו בכוח ונמלטו מהרכב. "פתאום זה שישב אחרי קפץ עליי וחנק אותי. וזה נותן לי בוקסים על הראש, על הרגל, על הידיים", שיחזר הנהג. "הוא זרק אותי החוצה, משך אותי. נפלתי וזה שישב מאחורי חנק אותי. עוד דקה אחת אם הוא היה מחזיק אותי בגרון - הייתי מת". 

בסופו של מרדף משטרתי שגלש אל שטחי הרשות נעצרו שני הגנבים. "מדובר בסכומי עתק בשנה. חוליה כזו מכניסה הרבה מאוד כסף לכיסים שלהם והם יעשו הכל: יתקפו, ידקרו - כדי להביא את הרכב", מסביר יניב בר, מנהל מערך האכיפה ב"איתוראן".

הבלשים ותחים במרדף. ארכיון (גיא צברי)

זה קורה כמעט כל יום בכבישי הארץ: מצד אחד חוליית גנבי רכב שיעשו הכל כדי להבריח את המכונית הגנובה אל המשחטות שבשטחים, ומנגד המשטרה, יחד עם יחידת המבצעים של "איתוראן", במרדף לעצור את הגנבים על חם.

בתמונות נראית מכונית שנגנבה ממרכז הארץ, כשהיא עושה דרכה לעבר השטחים. רגע לפני שהרכב חוצה את הקו הירוק, הבלשים מצליחים להשתלט על הגנב. "תזהרו מדריסה", צועק אחד הבלשים, תוך כדי שהשאר מנסים לכבות את הרכב, ומכניסים את ידיהם מבעד לחלון בניסיון לדומם את המנוע עם המפתחות.

הנהג נתקע מאחורי משאית זבל ונמלט רגלית

מכונית גנובה אחרת נראית כשהיא עושה דרכה מפתח תקווה, עד שהגנב שם לב שהבלשים בעקבותיו. אז הוא מחליט לנסוע לטייבה בתקווה לחמוק מהשוטרים. לרוע מזלו הוא נכנס לכביש צדדי, וכשהוא נתקע מאחורי משאית זבל, מחליט הגנב פשוט לעזוב את הרכב ולנסות להימלט רגלית.

"המלחמה הזו לא נגמרת", אומר בר, "כל זמן שיש ביקוש לחלפים מרכבים גנובים יהיה מי שיביא את הסחורה הזו". גניבות הרכבים נעשות לפי הזמנה של בעלי המשחטות.

לאחרונה יותר ויותר גנבי רכב מנסים לגנוב מכוניות שכורות ומכוניות בליסינג . הנזק נאמד בכ-60 מיליון שקלים. בתקופה הזו נעצרו 36 חוליות, כנגד לא מעט מהן הוגשו כבר כתבי אישום. אך הקרב המתיש הזה בין שודדי הרכב לשוטרים כנראה עוד רחוק מסיום.