בית החולים אלישע: "מתנצלים, לא ידענו על התעללות"

המנהל הזמני של בית החולים אלישע סיפק את גרסת ההנהלה לחשדות על התעללות. "אני מודה למשפחה שהביאה את העניין לידיעתנו", אמר וקם להתנצל בפני בני משפחה שהתפרצו לעברו. האחות האחראית: "אם היינו יודעים, היינו מטפלים"

תיעוד ההתעללות בבית החולים (חדשות 2)

פרשת ההתעללות ב"אלישע": אחרי גל המעצרים והתלונות הרבות כינסו היום (ה') בבית החולים מסיבת עיתונאים בניסיון להרגיע את הרוחות. אלא שבמהלך מסיבת העיתונאים התפרצו משפחות לעבר המנהלים ומחו על כך שעד כה לא התנצלו בפניהן. "אני מבקש סליחה", אמר ד"ר חיים טולדנו, הממלא באופן זמני את מקומו של מנהל המוסד הרפואי שעוכב לחקירה והורחק מבית החולים למשך 10 ימים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ד"ר טולדנו סיפר למשפחות כי לפי יומיים ערך סיור במחלקה לפגועי ראש, בה לפי החשד בוצעה ההתעללות, "והכל נראה מסודר ותקין". "אני מודה למשפחה שהביאה את העניין לידיעתנו", התייחס ממלא מקום מנהל בית החולים לתיעוד שחשפה אחת המשפחות בה נראה מטפל מכה את בתם חסרת הישע. "נעשה כל שביכולתינו לתקן. המשפחות רוצות שיקירהן יישארו מטופלים בבית החולים".

בתשובה לשאלה של חדשות 2 Online אמרה האחות האחראית במחלקה, ברכה סנדר, כי לא ידעה על ההתעללות. "לא ידענו על התמונות", אמרה. "אם היינו יודעים היינו מיד מדווחים ומטפלים".

עובד בית החולים בעת מעצרו (חדשות 2)

אתמול נמשכה חקירת המשטרה בפרשת ההתעללות בבית החולים בחיפה. אנשי צוות נוספים במוסד הרפואי נחקרו וחלקם אף עוכבו בתחנה - ושוחררו לאחר מכן. גורם במשטרה אישר את הדברים ואמר כי החקירה תימשך גם היום, וכי יזומנו לחקירה אנשים נוספים מהצוות רפואי.

במקביל, הגישה אשתו של אחד המטופלים במחלקה לפגועי ראש תלונה נוספת במשטרה נגד אנשי הצוות. בכך עלה מספר התלונות שהוגשו מאז חשיפת הפרשה לחמש. "הסיפור הזה מאוד קשה, ואני מקווה שבקרוב הוא יסתיים. הבנתי שיש משפחות שהחליטו להוציא את קרובי משפחתם המטופלים במחלקה מבית החולים, ואני גם שוקלת את הצעד הזה", אמרה לחדשות 2 Online לאחר שהבחינה בחבלות על גופו של בעלה.

מנהל המחלקה: "לא ידעתי משום דבר"

מנהל המחלקה לפגועי ראש בבית החולים "אלישע" ויקטור ימפולסקי הכחיש בחקירתו במשטרה כי ידע על האירועים הקשים, שתועדו במצלמה נסתרת שהציבה אחת המשפחות. הוא הקים את המחלקה ועובד בה יותר מ-20 שנה, לאחר שעלה מרוסיה שם עבד כרופא.

"המחלקה הזאת זה הבית שלי, אני עובד 12 שעות כל יום", אמר למקורביו. "זאת שליחות עבורי ולא מקום עבודה". לדבריו, הוא היה מגיע באופן אישי בלילות כדי לערוך ביקורות פתע לצוות. מאז חשיפת הפרשה, מצבו הנפשי, לטענתו, קשה מאוד.

"נעשה כל שביכולתנו לתקן" (חדשות 2)

פרקליטו של ימפולסקי התייחס לטענות המשפחות על סימנים כחולים שהופיעו על מספר חולים: "יש לקחת בחשבון שהם מושפעים מתרופות מדללי דם, כי הם ללא הכרה. הם נבדקים בצורה שוטפת על ידי רופאים שלא העלו חשד בשום שלב שזה כתוצאה מהתנהלות אלימה".

אחד ממקורביו סיפר כי מנהל המחלקה מזועזע מעצם המעצר. "הוא בקושי יכול להחליף מילה, הוא ממש לא מעכל - פשוט שבור לגמרי", אמר. ימפולסקי חשוד כי ידע על העבירות שביצעו העובדים תחתיו, ולא דיווח עליהן. עד כה נעצרו במסגרת הפרשה תשעה עובדים ומנהלים בבית החולים "אלישע".

"מצלמות? זה מפריע לנו לעבוד"

בתחילת השבוע נערך מפגש טעון בין הורי המטופלים להנהלת בית החולים בניסיון להרגיע את הרוחות, אך הוא הסתיים בטונים צורמים במיוחד. "אתם ביקשתם מצלמות והשגחה - ומצד שני יש תלונות ומשטרה מכל הכיוונים. האחים לא יכולים להמשיך (לעבוד) במצב הזה", הטיח מנהל בית החולים במשפחות המטופלים במפגש. אחת האמהות השיבה לו: "למה הם לא יכולים להמשיך? כי האמת יצאה לאור וקשה להם עם האמת המרה?".

סדרת מעצרים בעקבות התיעוד (חדשות 2)

מנהל בית החולים אמר להורים כי במקום קיימת בעיה אקוטית של מחסור בעובדים: "אין לנו מספיק חברי צוות שיטפלו בחולים", הסביר. "האחים לא מצליחים לעמוד בעומס העבודה ואנחנו לא מצליחים לגייס נוספים".