התיעוד חשף: "סוחרי הסמים" חפים מפשע

במשטרה היו בטוחים שמדובר בעוד מעצר מוצלח: שני סוכנים סמויים תיעדו שתי עסקות סמים, חשודים נעצרו וכתבי אישום הוגשו – אלא שסוחרי הסמים התגלו כחפים מפשע. המשטרה, מתברר, עצרה את האנשים הלא נכונים בשל טעות בזיהוי

על פניו, עסקת הסמים שנערכה בבאר שבע ובה קנה סוכן סמוי של המשטרה חשיש מסוחר סמים מקומי - הוכתרה כעוד הצלחה משטרתית. עם השלמת העסקה, נעצר החשוד והמשטרה הכריזה כי לכדה סוחר מסוכן, אלא שהחשוד התעקש שהוא חף מפשע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אחרי חודש בכלא ושבעה חודשים של מאבק משפטי עיקש, הציג החשוד את הראיה שהביאה לשחרורו: קעקוע גדול על זרועו הימנית - קעקוע שאינו מופיע על זרועו של סוחר הסמים בסרטון שתיעד את העסקה. החשוד שוחרר תוך ביקורת קשה שמתח השופט על עבודת המשטרה.

האמת נחשפה בתיעוד (חדשות 2)

"כשחשוד אומר במסגרת החקירה שלו לחוקר 'תקשיב, זה לא אני, תבדקו את עצמכם' - זה צריך להדליק נורה למשטרה לעשות את הבדיקה טרם הגשת כתב האישום", אמר ארז שלו, פרקליטו של הנאשם.

בעסקת סמים שונה שנערכה ברהט לפני כחודש, פעלה המשטרה בשיטה דומה: ברכב ישב סוכן סמוי, המפגש ועסקת המכירה תועדו, ושוב, על פניו, מדובר בהצלחה נוספת למשטרה. החשוד נתפס והוגש נגדו כתב אישום. צפייה חוזרת בתיעוד העסקה מראה כי לסוחר הסמים חסרה שן קדמית - בניגוד לחשוד שנתפס. פעם נוספת, הסתיים הזיהוי הוודאי של המשטרה בטעות והעצור שוחרר לביתו.

"חקרו אותי, אמרו לי שאני סוחר סמים ויש הקלטות וצילומים נגדי. הביאו את הצילומים - וזה לא הייתי אני. זה בן אדם אחר", אמר האיש, שהואשם על לא עוול בכפו. המאבק המשטרתי בסוחרי הסמים הוא מלחמה יומיומית. לא מעט מההצלחות מגיעות בזכות סיוע סוכנים סמויים, אלא שמתברר שבדרך נופלות גם לא מעט טעויות.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "מדובר במקרים חריגים, מהם עולה שבהפעלת הסוכנים נפלו ככל הנראה פגמים. בכוונתנו ללמוד מכך לעתיד על מנת שמקרים אלו לא יישנו".