היועמ"ש מתנגד לבדיקת פוליגרף לפני מינוי בכירי משטרה

השר לביטחון פנים דרש להתנות מינויים של ניצבים ותתי-ניצבים בבדיקת פוליגרף שבה יישאלו בין היתר אם ביצעו עבירות מין, אך וינשטיין הודיע כי הוא מתנגד למהלך. בעקבות חילוקי הדעות ולמרות ש-6 ניצבים עזבו את המשטרה, סבב המינויים תקוע

אהרונוביץ' ו-וינשטיין, ארכיון (פלאש 90)

היועמ"ש בולם את הפוליגרף - השר מעכב מינויים חדשים: בשבוע שעבר יזם השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' מהלך לבדיקות פוליגרף לשוטרים בכירים, שמועמדים לתפקידי ניצב ותת-ניצב. היום (חמישי) התברר כי היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין מתנגד ליוזמה, שהוצעה בעקבות סדרת פרישות ופיטורי בכירי המשטרה בחשד לעבירות מין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עוד לפני הפרשה האחרונה, בה נקשר שמו של מפקד מחוז חוף חגי דותן, הציע השר בדיקות פוליגרף מקיפות למועמדים לקידום לדרגות ניצב ותת-ניצב. בבדיקות היו אמורים להישאל השוטרים הבכירים על עבירות של נקיון כפיים ועבירות מין שביצעו לכאורה במהלך שירותים.

היום התכנסה בנושא ישיבת עבודה בלשכתו של היועץ וינשטיין, במסגרתה הוצגו הצעות השר. במהלך הישיבה התגלה כי היועץ המשפטי מסרב להתנות את קידום הקצינים בבדיקות הפוליגרף. השר לביטחון פנים לא היה בישיבה, אבל כבר הודיע שהוא לא מתכוון לחתום בשלב זה על מינויים - ובשל כך סבב המינויים הקרוב, שנדרש כדי למלא את מקומם של הניצבים שפרשו לאחרונה, יהיה תקוע לפי שעה.

בפגישה בשבוע שעבר דרש אהרונוביץ' מוינשטיין לקיים את בדיקות הפוליגרף, כפי שנהוג בצבא מדרגת סא"ל ומעלה. השר טען כי לאחר התייעצות משפטיות שקיים, הגיע למסקנה שיש לחייב את כל המועמדים לתפקידים בכירים בביצוע בדיקת פוליגרף, כדי לשלול מקרים בהן ייחשפו פרשות מביכות על עברם.

יש לציין כי הבדיקות אמורות היו לכלול שאלות גם לגבי עברות פליליות של טוהר מידות כגון שוחד ושחיתות - עבירות שיוחסו למשל לניצב מנשה ארביב שפרשה מהמשטרה בצל פרשת פינטו - לצד שאלות על התנהגותם המינית.