"ברור לחגי שהקריירה שלו הסתיימה"

הסתיימה חקירתו השנייה של מפקד מחוז חוף ניצב חגי דותן במח"ש, בחשד שהטריד מינית שוטרות שהיו תחת פיקודו. מקורב לקצין הבכיר אומר כי דותן מוכן לכך שהמפכ"ל יסכם עמו על פרישתו. במהלך חקירותיו הוא נשאל גם על מערכות יחסים שהיו לו עם קצינות ותיקות‎

החרפה בצמרת המשטרה: במחלקה לחקירות שוטרים הסתיימה אחר הצהריים (חמישי) חקירתו השנייה של מפקד מחוז חוף ניצב חגי דותן, החשוד בהטרדה מינית של חמש שוטרות ששירתו תחת פיקודו. מקורב לקצין הבכיר אמר לחדשות 2 Online: "הוא מוכן לכך שהמפכ"ל יסכם עמו על פרישתו מהמשטרה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

דותן נחקר במשך כ-4.5 שעות ובסוף ההליך הוא שוחרר לביתו בתנאים מגבילים. החקירה התמקדה במערכות היחסים שקיים מפקד מחוז חוף עם מספר קצינות משטרה ותיקות.

הניצב, שלא שיתף פעולה באופן מלא עם החוקרים, ענה רק על חלק מהשאלות שהוצגו לו. הוא טען כי הקשרים עליהם נשאל הם "קשרים חברתיים הדוקים", שלא כללו מגע פיזי.

(פלאש 90)

במהלך החקירה התקומם דותן כנגד השאלות הפולשניות של החוקרים: "אני לא חושב שאני חייב לדווח לכם על כל מערכות החסים שאני מקיים עם בני אדם, ואם אין דבר פסול או מנוגד לחוק אני לא חייב להשיב".

עם זאת, במשטרה מעריכים כי חלק ממערכות היחסים כללו - לכאורה - ניגוד עניינים ועמדו בניגוד לחוק. פרקליטו של דותן, עו"ד ליאור אפשטיין, שב והדגיש היום כי לניצב היה קשר חברי הדוק עם השוטרות‬, אך לא יותר מכך.

אמש זומנו גם חמש המתלוננות למשרדי המחלקה לחקירות שוטרים על מנת להעיד נגדו, ודותן נחקר אמש במשך יותר מ-12 שעות.

הוצא לחופשה של שבועיים

היום התברר כי ניצב דותן הבין כבר בשבוע שעבר שהחקירה קרובה, ועל כן הוא התייצב במשרדו של עו"ד ליאור אפשטיין והתייעץ עמו והתכונן איתו לחקירה - אליה זומן בעקבות מכתב אנונימי בעניינו. הוא צפוי להיות מזומן שוב לחקירה, ובמקביל הוחלט להוציא את דותן לחופשה מהמשטרה למשך שבועיים לפחות ונאסר עליו ליצור קשר עם שוטרים מלבד המפכ"ל.

כעת במשטרה ממתינים להחלטת המפכ"ל יוחנן דנינו בנוגע להמשך העסקתו של דותן, וסביר להניח כי הוא יזמן את הניצב לשיחה. טרם התברר האם דנינו יפטר את דותן, כפי שעשה עם הסמפכ"ל ניסים מור, או שיאפשר לו לפרוש.

 על פי החשד, חלק ניכר מהמעשים המיוחסים לדותן בוצעו במהלך השנה האחרונה. מדובר בעיקר בעבירות מילוליות. עם זאת, במשטרה מעריכים כי צפויות תלונות נוספות נגדו מצד שוטרות ששירתו תחתיו בתפקידו הקודם.

"אפס סובלנות להטרדות מיניות". דנינו (פלאש 90)

מפכ"ל המשטרה רב-ניצב יוחנן דנינו אמר אמש בעקבות הפרשות האחרונות כי "עם כניסתי לתפקיד בחרתי להוביל דרך נחושה, ברורה ובלתי מתפשרת בכל נושא שמירת הנורמות והערכים ובדגש על אפס סובלנות להטרדות מיניות במשטרת ישראל".

דנינו הוסיף כי "למרות הקשיים הרבים שהיו ושאולי יהיו בהמשך, נמשיך לדבוק בדרך זו, בשקיפות מלאה וללא פשרות. דרך זו תוביל אותנו למקום שאליו אנו שואפים להגיע - אקלים ארגוני בעל חוסן ערכי ונורמטיבי, אשר יהוו בסיס לעבודת המשטרה בהקניית ביטחון אישי לאזרחי המדינה".

פחד, מצוקה ומבוכה

השוטרות הכפופות לדותן העידו במשרדי המחלקה לחקירות שוטרים במשך שעות ארוכות. רק לאחר זמן רב הסכימו למסור את גרסתן על ההטרדות שביצע בהן לכאורה הניצב. בעדותן מספרות השוטרות על פחד, מצוקה ומבוכה כתוצאה מההטרדות המילוליות שלו.

בצמרת המשטרה סבורים כי בעקבות החשדות נגדו ייאלץ דותן לפרוש מתפקידו. בכך יגיע לשבעה מספר הניצבים שפרשו או שנאלצו לפרוש משורות המשטרה במהלך כהונתו של המפכ"ל, רב ניצב יוחנן דנינו.

כבר לפני מספר חודשים הגיע לידי המחלקה לחקירות שוטרים מידע שהעלה חשד לפיו ביצע עבירות מין, אך במקרים אלה דובר על מקרים ישנים שעל חלקם אולי חלה התיישנות.