נתב"ג: מאות אתרוגים נתפסו במכס

יומיים לפני ערב חג הסוכות, נתפסו בנתב"ג כ-400 אתרוגים, שהוברחו לארץ על ידי נוסעים שהגיעו מחו"ל. בין החשודים בהברחה - מנהל ישיבה מבית"ר עילית שהכניס למזוודתו יותר מ-125 אתרוגים, ויהודי מצרפת שטען כי הביא אתרוגים ליהודים בישראל - לקראת החג

האתרוגים שנתפסו (מכס נתב"ג)

במהלך השבועיים האחרונים תפסו אנשי המכס בנמל התעופה בן גוריון כ-400 אתרוגים שהוברחו מחו"ל. האתרוגים נמצאו במזוודותיהם של שלושה נוסעים, שניסו להבריח אותם לארץ מבלי לשלם עליהם מסים וללא האישורים הדרושים ממשרד החקלאות.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אחד מהחשודים בהברחת האתרוגים הוא מנהל ישיבה מבית"ר עילית, שעבר במסלול הירוק בנתב"ג ובמזוודותיו נמצאו כ-125 פירות. לטענת מנהל הישיבה, הוא הגיע לישראל יחד עם נוסע נוסף שעבר לפניו לאולם מקבלי הפנים. אנשי המכס הצליחו לאתר את הנוסע, שנשא את תיקו האישי של מנהל הישיבה, ובו אותרו אתרוגים נוספים.

בתשאול שנערך לו על ידי אנשי המכס, אמר מנהל הישיבה כי הביא את האתרוגים הישר מג'רבה, הנמצאת בטוניסיה. בחקירתו טען כי "נסעתי לג'רבה כדי להביא את האתרוגים הללו. רק עליהם אנחנו מתפללים".

אחד האתרוגים שנתפס בנתב"ג (מכס נתב"ג)

במקרה אחר אותרו אתרוגים בכליו של נוסע יהודי שהגיע מצרפת. במזוודתו נמצאו כ-150 אתרוגים מהודרים שנעטפו בקפידה. לטענתו הוא רצה לקיים מצווה ולכן הביא את האתרוגים מצרפת "כדי לחלק אותם בישראל ליהודים". בנוסף נתפסו כ-125 אתרוגים בתיק של אזרח ישראלי, שעבר במסלול הירוק ועוכב לבדיקה על ידי אנשי המכס.

המסים החלים על יבוא אתרוגים הם מכס בשיעור של 2.72 שקלים לק"ג אך לא יותר מ- 144%, בתוספת תשלום מע"מ. שוויו של כל אתרוג לצורך תשלום מסים נאמד ב-30 דולר לאתרוג. בימי חג הסוכות עולה הביקוש לאתרוג, שנחשב לאחד מארבעת המינים עליהם מברכים בחג, ומחירו בשוק יכול לנוע בין 60 שקלים ל-200 שקלים עבור אתרוג מהודר.