האם לגורמי רווחה: "יש לי קשיים עם בני בן ה-7"

תושבת ירושלים, שעל פי החשד רצחה את ילדיה בני 5 ו-7, התלוננה לפני כחודש בפני גורמי הרווחה העירוניים כי היא נתקלת בקשיים עם בנה. בעקבות הפנייה היא הופנתה להליך טיפולי שבמסגרתו נפגשה עם פסיכולוג. "לא אבחנו כל רמזים כלשהם שיכולים להעיד על התנהגות חריגה או סכנה ממשית לאם או לילדים", נמסר מלשכת הרווחה

עוד פרטים מתבררים על הרצח המזעזע הבוקר (ב') בירושלים: האישה, שעל פי החשד רצחה את שני ילדיה הקטנים בני 5 ו-7 הייתה מוכרת לרשויות הרווחה - ואף התלוננה כי היא חווה קשיים עם בנה שלומד בכיתה א', בבית ספר בעיר. ילדתה הקטנה מתחנכת בגן ילדים בעיר.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

באמצע אוגוסט התקבל דיווח אצל גורמי הרווחה אודות קשיים שיש לאם עם הילד. מיד לאחר מכן גורמי הרווחה יצרו קשר עם האם, והחל הליך בירור והיכרות בשיתוף פעולה מלא של האם. האם נפגשה עם גורמי הרווחה ועם פסיכולוג באופן רציף ושיתפה פעולה בהליך הטיפולי.

"גורמי העירייה וגם גורמי הטיפול לא אבחנו כל סימנים או רמזים כלשהם שיכולים להעיד על התנהגות חריגה או סכנה ממשית לאם או לילדים", נמסר מלשכת הרווחה בעיר. המשפחה עלתה לארץ בחודש מרס ולוותה באופן רציף על ידי שירותי הקליטה של העירייה.

פינוי הגופות מזירת הרצח (חדשות 2)

"ילדים מקסימים ומטופחים"

בבית הספר בו לומד הילד אמרו כי האם הייתה נראית נורמטיבית. במקביל, נערכות שם שיחות עם צוות ההוראה על מנת להיערך לשאלות מצד התלמידים. "אני חושב שאף אחד עוד מהילדים לא יודע כלום, לא יודעים שהתלמיד הלך. בינתיים לא שאלו אז לא היינו צריכים להתמודד עם זה - אבל אנו נערכים", אמר לחדשות 2 באינטרנט גורם בבית הספר.

 "הם היו ילדים מקסימים, מטופחים, מסודרים ויפים ואמם תמיד השתדלה לתת להם את הכל", אמרה לחדשות 2 באינטרנט מי שהייתה סייעת בגן של הילדה שנרצחה. לטענתה, היא רצתה שיהיה להם טוב וביקשה שיתאקלמו כמו שצריך. "אני עדיין לא מאמינה, זה עצוב, קשה מאוד", הוסיפה. לטענתה, האם, שהייתה מוזיקאית במקצועה, ביקשה להשתלב במקצוע בישראל, אך התקשתה לעשות זאת.

האם החשודה ברצח (פייסבוק)

מנכ"ל המועצה לשלום הילד: אין מספיק מניעה

"אני יכול להגיד שבשירותי הרווחה יש מחסור עצום בכוח אדם, הם עסוקים בלרוץ לכבות שריפות, הם לא פנויים לעסוק במניעה וחסרים עובדים סוציאליים דוברי שפות שאינם עברית", אמר לחדשות 2 באינטרנט מנכ"ל המועצה לשלום הילד יצחק קדמן. "יש מעט מאוד עבודה על מניעה. בנוסף, בעיקר שנשים רוצחות יש פסיקה מקלה מדי בבית המשפט. יש יותר מדי רחמנות על ההורים".

קדמן כופר בעובדה שמי שרוצח את הילדים שלו ישר מוגדר כחולה נפש: "ברוב מוחלט של המקרים זה הוכח כלא נכון. ייתכן שהם אנשים במצוקה או בלחץ אבל לא חולי נפש שלא שולטים במעשיהם ולא מבחנים בין טוב לרע".

 

האם וילדיה בימים יפים יותר (פייסבוק)

 "זירת רצח מזעזעת"

האירוע הקשה החל בשעות הבוקר המוקדמות. אישה בת 37 חשודה כי דקרה למוות את שני ילדיה בביתם בשכונת בקעה בעיר, ולאחר מכן ניסתה לשים קץ לחייה. פרמדיקים של מד"א קבעו את מותם של שני הילדים במקום. האם פונתה במצב קשה לבית החולים. בשלב מסויים התעוררה אחותה של האישה שישנה בבית וראתה את האם מנסה לפגוע בעצמה. היא הזעיקה את אחד השכנים שמיהר לצלצל לכוחות ההצלה.

פרמדיקים של מד"א שהגיעו לדירת המגורים מצאו את שני הילדים, אח ואחות, כשהם דקורים בכל חלקי גופם - ונאלצו לקבוע את מותם.

זירת הרצח בירושלים (חדשות 2)

המשפחה עלתה לפני שנה לישראל

לדברי פרופ' אבי ריבקינד, מנהל האגף לרפואה דחופה וטראומה בבית החולים הדסה, האישה הגיעה ליחידת הטראומה וטופלה בזריזות בטרם הועברה לחדר הניתוח. "האם מטופלת על ידי מספר צוותים, אני לא חושב שיש חשש לחייה, ולהערכתי עם הידע והניסיון נצליח להתגבר על פצעיה".

מבדיקה ראשונית שערכה המשטרה עלה, כי המשפחה עלתה לישראל רק לפני שנה, וכי אב המשפחה אינו נמצא בארץ וככל הנראה לא מעודכן בפרטי הטרגדיה. אחותה של האם, שהיתה עדת ראייה לאירוע, נמצאת במצב של הלם והמשטרה מתקשה לחלץ ממנה עדות בשלב זה.

המשטרה הגיעה זמן קצר לאחר הדיווח על הרצח למקום בכוחות גדולים והחלה בחקירת נסיבות האירוע. "מחקירה ראשונית עולה כי מדובר ברצח והתאבדות", אמר שמוליק בן רובי, דובר משטרת מחוז ירושלים. "אחותה שהייתה איתה ניסתה ככל הנראה למנוע בעדה לבצע את המעשה, אך ללא הצלחה. תוך דקות הגענו לזירה, ולצערנו למד"א כבר לא נותר מה לעשות עם הילדים".

מפקד מרחב מוריה, ניצב משנה חיים בלומנפלד, סיפר על המראות הקשים שהמתינו לשוטרים בזירה. "קיבלנו הודעה על אישה שמתבצרת בביתה, כוח משטרה נתקל בדלת סגורה ושוטר שפרץ לדירה גילה מחזה מזעזע של שני הילדים מתים", שיחזר הקצין הבכיר.

רצח הילדים בירושלים - הסיקור המלא:

אחות החשודה ברצח: חששתי שמשהו יקרה

מתחילת השנה: 8 ילדים נרצחו על ידי הוריהם

חשד: אם רצחה את שני ילדיה וניסתה להתאבד בירושלים

כוחות ההצלה: "האם שכבה, ולצידה גופות ילדיה"

שכנים של המשפחה: היא הייתה אמא טובה ומסורה

האם בפייסבוק: "עת להרוג ועת לרפוא"