מתחילת השנה: 8 ילדים נרצחו על ידי הוריהם

רצח שני הילדים הבוקר בירושלים, בידי אמם שניסתה להתאבד, הוא המקרה הרביעי בתשעה חודשים, מאז תחילת 2013, של הורים הרוצחים את ילדיהם. החל ממסע ההרג הטרגי בדבורייה ועד לאב שרצח את בתו בת ה-16, והשליך את גופתה לבאר מים

זירת הרצח בירושלים, הבוקר (חדשות 2)

אירוע הרצח וניסיון ההתאבדות הבוקר (ב') בירושלים, הוא המקרה הרביעי של רצח ילדים על ידי הוריהם מאז תחילת השנה (2013). הקורבנות הטריים הבוקר הם ילדים בני 5 ו-7, שעל פי החשד נדקרו למוות על ידי אמם, בביתם בשכונת בקעה בבירה. הם מצטרפים לשישה ילדים ונערים שנרצחו בשלושת האירועים הקודמים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתחילת החודש נרשם מקרה נוסף, וקשה במיוחד של רצח בתוך המשפחה: גבר בן 48 מהכפר דבורייה שליד עפולה, יצא למסע הרג שבמהלכו רצח על פי החשד את גרושתו, שתי בנותיו וגבר שעובד עם רעייתו. במהלך מסע היריות פצע החשוד בת נוספת שלו, שבהמשך מתה מפצעיה. בסיום מסע הרצח ברח החשוד אל מחוץ לכפר ושם קץ לחייו.

זירת ההתאבדות בדבורייה (אתר א-סונרא.נט)

לפני כארבעה חודשים נמצאו גופותיהן של אחיות בנות 3 ו-5, ביישוב הבדואי אל-פורעה שבאזור ערד. על גופותיהן נמצאו סימני אלימות וחנק, ובתחילה נעצרו חמישה בני משפחה בחשד לביצוע המעשה. בהמשך, בעקבות עדות אמן של הבנות כי הגישה תלונה במשטרה לאחר שהאב איים על חייהן - הגדירה המשטרה את האב כחשוד המרכזי במעשה.

רק חודש וחצי לאחר המקרה הצליחו בלשי ימ"ר נגב, בשיתוף לוחמי יחידת מגן של המשטרה לעצור את עלי אמטיראת בן 40. במשך שבועות ארוכים הסתתר האב בשטחים פתוחים, במערות ובנקיקים באזור הנגב, וניסה להימלט ממעצר.

האב החשוד והבנות שנרצחו באל-פורעה

בחודש פברואר נמצאה נערה בת 16 כשהיא ללא רוח חיים בתוך באר ביישוב הבדואי כסייפה, מספר שעות לאחר שהוכרזה כנעדרת. בתום חקירת המשטרה נעצר אביה של הנערה בחשש כי הוא זה שרצח את בתו, והשליך את גופתה לבור המים. האב החשוד ברצח הוא זה ש"הבחין" בהיעדרותה של בתו כבר בשעות הבוקר ודיווח על כך לרשויות.

מנכ"ל המועצה לשלום הילד: מחסור בכוח אדם

יצחק קדמן, מנכ"ל המועצה לשלום הילד, אמר לחדשות 2 באינטרנט כי "אני יכול להגיד שבשירותי הרווחה יש מחסור עצום בכוח אדם, הם עסוקים בלרוץ לכבות שריפות, הם לא פנויים לעסוק במניעה וחסרים עובדים סוציאלים דוברי שפות שאינם עברית. יש קושי עצום, לפעמי תקציבי או ארגוני".

"בירושלים, למשל, כבר תקופה ארוכה ילדים שזקוקים לטיפול נפשי לא מקבלים את הכסף בגלל תקציב בין משרד הרווחה לעיריית ירושלים - המערכת מקרטעת מאוד. אם אתה סופר לאחור יש עשרות מקרים, למעלה מ-50 מקרים. יש הרבה מאוד מה לעשות, אנו יודעים במידה רבה מאוד מה גורמי הסיכון - ויש מעט מאוד עבודה על מניעה", הוסיף קדמן.

לדעת קדמן, מערכת המשפט חסה על ההורים, "בעיקר כשנשים רוצחות יש פסיקה מקלה מדי בבית המשפט. יש יותר מדי רחמנות על ההורים, התפיסה היא כאילו הילד הוא הזרוע הארוכה של ההורה, יש תופעות של החפצה של הילד". הוא הדגיש כי "אני כופר בעובדה שמי שרוצח את הילדים שלו הוא חולה נפש - ברוב מוחלט של המקרים זו הוכח כלא נכון. יתכן שהם אנשים במצוקה או בלחץ אבל לא חולי נפש שלא שולטים במעשיהם ולא מבחנים בין טוב לרע".

רצח הילדים בירושלים - הסיקור המלא:

אחות החשודה ברצח: חששתי שמשהו יקרה

חשד: אם רצחה את שני ילדיה וניסתה להתאבד בירושלים

כוחות ההצלה: "האם שכבה, ולצידה גופות ילדיה"

שכנים של המשפחה: היא הייתה אמא טובה ומסורה

האם בפייסבוק: "עת להרוג ועת לרפוא"

האם לגורמי רווחה: "יש לי  קשיים עם בני בן ה-7"