תדרוך מנהל הביטחון על הדרמה בנתב"ג: "המשאית נוטרלה תוך זמן קצר"

ראש חטיבת ביטחון בנמל התעופה דיבר על התקרית שבה פרצה משאית ובה שני פלסטינים את מחסום הכניסה ונעצרה רק לאחר מרדף שכלל ירי של המאבטחים: "המשאית נוטרלה תוך זמן קצר, 200 מטרים מטרמינל 3". שני החשודים שנעצרו יובאו היום לדיון בהארכת מעצר

המשאית שפרצה לנתב"ג, הבוקר (חדשות 2)

שאלות רבות עלו הבוקר (ג') לאחר ששני פלסטינים הצליחו לחדור את שער נתב"ג לפנות בוקר ונעצרו רק 200 מטרים מטרמינל 3. ראש חטיבת הביטחון בנתב"ג זהר גפן ערך תדרוך עיתונאים בנושא, אותו העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"משאית שנגנבה מהשטחים הגיעה לפנות בוקר לכניסה לטרמינל. הבודק בשער קרא לנהג לעצור והוא לא נענה לקריאות, לא הציג תעודת זהות ולא כלום. אחרי שקראו לו לעצור, המשאית פשוט המשיכה בנסיעה לתוך נמל התעופה מתוך כוונה לדרוס את הבודק הביטחוני שבכניסה", מסר מנהל חטיבת הביטחון של נתב"ג זוהר גפן בתדרוך לעיתונאים.

"המאבטח פתח בירי לעבר גלגלי המשאית לאחר שהבין שהיא לא מתכוונת לעצור והתכוונה לדרוס אותו. תוך זמן קצר הופעלה תרגולת חירום שבמסגרתה חסמנו את הפוטנציאל של הגעת המשאית לטרמינל. המשאית שהגיעה נעצרה ולוותה על ידי סיור חמוש. לאחר חקירה ראשונית גילינו שבמשאית היו שני שב"חים פלסטינים, נהגים מהשטחים", הוסיף גפן.

"מחשש לניסיון פיגוע טרור - הפעלנו את כל מעגלי האבטחה בנתב"ג שפעלו מצוין ובזמן. המשאית נוטרלה תוך זמן קצר מאוד. החשודים נעצרו בנוהל מעצר חשוד. החזרנו את הפעילות לשגרה בנתב"ג כעבור זמן קצר ונשלל הכיוון הביטחוני".

 המשאית נעצרה 200 מטרים מטרמינל 3

האירוע החל כשמשאית ובה שני פלסטינים פרצה את מחסום הכניסה הראשי של נמל התעופה בן גוריון. המאבטחים במקום הפעילו נוהל חירום, במסגרתו הקימו מחסומים. כשנהג המשאית לא נשמע להוראות ופרץ מחסום נוסף, פתח אחד המאבטחים באש לעבר יושביה. בעקבות האירוע, ישנם עיכובים בשש המראות שתוכננו להבוקר.

המשאית, שככל הנראה נגנבה על ידי השניים באזור בית דגן, נעצרה במרחק של כ-200 מטרים מטרמינל 3 רק לאחר שאחד המאבטחים החל בירי לעברה בעת שפרצה את המחסום המדובר. הפלסטינים, תושבי ג'נין וקלקליה שנהגו במשאית ניסו להימלט באופן רגלי לכיוון הטרמינל, אך לבסוף נעצרו על ידי המאבטחים והתקרית הסתיימה ללא נפגעים.

חבלני משטרת ישראל בדקו את המשאית וווידאו כי היא לא נושאת בתוכה חומרי נפץ. במהלך האירוע הוקפאו כלל הפעילויות המתקיימות בטרמינל, ובכלל זה גם בידוק נוסעים והמראת טיסות. מחקירת האירוע עולה בשלב זה, כי השניים תעו בדרכם ונכנסו אל מתחם נמל התעופה, ונבהלו לאחר שהתבקשו להישמע להוראות המאבטחים במחסום.

המאבטח ירה בגלגלי המשאית (חדשות 2)

"המאבטח פעל כשורה"

במהלך התקרית דיווחו אזרחים רבים כי הדרכים המובילות לנמל התעופה נחסמו, וכי כלל הנוסעים בטרמינל 3 התבקשו על ידי האבטחה שלא לשהות בקומה השנייה והשלישית של הטרמינל. עוד ציינו כי רכבים לא הורשו להיכנס למתחם שדה התעופה, דבר שגרם לעומסי תנועה כבדים. בעקבות הקפאת הפעילות בנמל בשעות הלילה, דווח על מספר מצומצם של עיכובים בהמראתן ובנחיתתן של מספר טיסות.

הפלסטינים עוכבו לחקירה (חדשות 2)

מנהל נמל התעופה בן גוריון שמואל זכאי, ציין כי המאבטח שביצע את הירי פעל כשורה ולפי הנהלים. "המאבטח ירה 4 פעמים לעבר המשאית החשודה, על בסיס התרגולים שביצענו בעבר. בזכות פעולתו ומוכנות צוותי האבטחה נמנע נזק גדול בהרבה והאירוע הסתיים ללא נפגעים", הסביר זכאי. נוהל האבטחה הופעל בשיתוף כוחות האבטחה של רשות שדות התעופה ומרחב נתב"ג של המשטרה.