סגנית ראש אגף משאבי אנוש במשטרה: "הוטרדתי מינית בעבר"

הטלטלה במשטרה: תת-ניצב גילה גזיאל חשפה בריאיון ל"אולפן שישי" כי נפלה קורבן להטרדה מצד אחד מחבריה למדים: "הקצין פוטר". הערכה: אישום נגד ניצב מור. הקצין שידע על מעשיו ולא דיווח - הודח

בריאיון ל"אולפן שישי" הערב (שישי) בעקבות הטלטלה במשטרה, חשפה סגנית ראש אגף משאבי אנוש בארגון, תת-ניצב גילה גזיאל, כי בתחילת דרכה כשוטרת הוטרדה מינית באופן מילולי על ידי אחד מחבריה למדים. "הקצין פוטר מתפקידו", היא אמרה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הוטרדתי גם בצבא ובאוניברסיטה", המשיכה גזיאל. "הייתי בחורה צעירה ויפה וזה היה חלק מנורמה חברתית". גזיאל, המועמדת לתפקיד ראש אגף משאבי אנוש, אמרה כי הארגון נמצא "בתקופה לא פשוטה, אבל הדבר החשוב הוא שאנחנו מטפלים במקרים האלה בחומרה רבה".

במהלך הריאיון התייחסה הקצינה הבכירה לשאלת הפוליגרף לקצינים בכירים, ואמרה כי היא בעד ההליך. "תהליך המניעה וההסברה צריך להתקיים לגבי כל שוטר, בכל דרגה ובכל רמה. הקריירה המשטרתית לקצינים לא מתחילה כשהם ממונים לתפקידים בכירים. לתפיסתנו, צריך לעקור את הנורמה הזו".

הערכה: כתב אישום נגד ניצב ניסים מור

חקירתו של סגן מפכ"ל המשטרה המודח ניצב ניסים מור צפויה להימשך תקופת זמן של עוד כשבועיים, ועוסקת כעת בחמש שוטרות ומתנדבות. נוסף על כך, ההערכה היא שנגד מור יוגש כתב אישום ואם יודה במיוחס לו - אפשר שיגיעו עמו להסדר בהסכמה. ידח עם זאת, הקצין בדרגת רב-פקד שידע על מעשיו ולא דיווח - הודח מתפקידו.

בעניינה של השוטרת שהובילה את הפרשה הסתיימו פעולות החקירה וכעת מתמקדים החוקרים בעוד שתי מתנדבות שעמם קיים לכאורה ניצב מור יחסי מין מלאים, יחד עם שתי שוטרות שאותן הטריד על פי החשד מינית.

יחד עם זאת, בצמרת המשטרה ובמחלקה לחקירות שוטרים מעריכים כי בכל הקשור לחקירות נגד בכירים - טרם נאמרה המילה האחרונה. לכשימונה שר לביטחון פנים חדש ויחודש המרוץ למפכ"לות ההערכה היא כי למח"ש יועברו חומרים חדשים. 

מור ודנינו (פלאש 90)

דנינו פיטר את ניצב מור בכפוף לשימוע

ביום רביעי השבוע החליט מפכ"ל המשטרה רב-ניצב יוחנן דנינו לפטר את ניצב מור, שנחקר בחשד לביצוע עבירות מין במספר שוטרות - בכפוף לשימוע ואישור השר לביטחון פנים.

המפכ"ל קיים דיון עם ראש אגף משאבי אנוש, שהניח לפניו המלצה לפטר את מור - זאת בעקבות חומרים שהועברו מהמחלקה לחקירות שוטרים על תוצרי חקירתו עד כה, שמהם עולה כי סגן המפכ"ל חשוד בביצוע מעשים חמורים ובהם הטרדות מיניות ושיבוש מהלכי חקירה - ולפיכך אין מקום להיעתר לבקשתו לפרוש מרצונו. 

ניצב נסים מור החליט שלא לממש את זכות השימוע שניתנה לו. לדבריו הוא ממילא הגיע לגיל הפרישה ואלמלא כוונתו להתמודד על תפקיד המפכ"ל הוא היה פורש עוד קודם לכן. פרקליטו, עו"ד מיכה גבאי, אמר השבוע לחדשות 2 כי ההחלטה על הפיטורים של ניסים מור נכונה וראויה "בשל התנהגותו הלא מוסרית ולא אתית".

 "ניצב ניסים מור הכחיש את מערבותו בעבירות פליליות", טען. "רק בגלל שמדובר בסגן המפכ"ל ובשל המעשים המיוחסים לו - מערכות יחסים עם שוטרות בהסכמה - רק בגלל זה ההחלטה לפטרו במקומה". היום יתייצב ניצב מור לחקירה נוספת במח"ש - שלישית במספר.

משמעות ההחלטה לפטר את מור נועדה להעביר מסר לציבור - וגם לשוטרים ולקצינים במשטרה, לפיו הפיקוד הבכיר לא יקבל ולא יעבור לסדר היום על מעשים מהסוג הזה. שלשום ביקש ניצב מור לפרוש מתפקידו, אולם המפכ"ל דנינו סירב לבקשתו - עד להגעת תוצאות החקירה שניהלו במח"ש.

ביום שני נחקר מור בפעם השנייה ומתברר כי במהלך החקירה הטיחו בו חוקרי המחלקה לחקירות שוטרים כי הוא חשוד גם שביצע עבירת מין בקצינה בדרגת סגן ניצב. כבר אין מדובר בחשד לעבירות מין בשוטרות זוטרות, אלא בקצינה בכירה יחסית. מור מצדו מכחיש מכל וכל את החשד הזה.