פוענח הרצח באביחיל: כנופיית פלסטינים דקרה למוות

איציק אלגבי נרצח לפני כ-9 חודשים, כאשר במהלך ארוחת ערב עם משפחתו ירד להביא לחם מיחידת הדיור שליד ביתו והפתיע כנופיית פורצים מטול כרם. הם דקרו אותו במברג ונמלטו. לפני חודש וחצי נעצרו חברי החוליה על חם ובחקירתם החלו להפליל אחד את השני. הם הודו ואף שחזרו את הרצח. גורם במשטרה: הם פעלו כמו ארגון צבאי

אחרי תשעה חודשים של חקירה שהייתה תחת צו איסור פרסום גורף, הותר לפרסום כי פוענח רצח איציק אלגבי ז"ל בן ה-61 בפתח ביתו במושב אביחיל באוקטובר 2012.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפני תשעה חודשים כנופיית פלסטינים מטול כרם ובה ארבעה חברים פרצו לבית של אלגבי, שבמושב אביחיל שליד נתניה. בשעה 19:00 בערב המשפחה ישבה לארוחת ערב, כשאז נכדו של איציק ביקש לחם והוא ירד ליחידת הדיור שממוקמת בסמוך לביתו, ובה מתגוררת אחת מבנותיו לירן.

הכנופיה פרצה לביתו באותו זמן, ואז הופתעה כשראתה אותו. אחד מחברי החוליה דקר אותו פעם אחת במברג שהיה ברשותו, מה שהביא למותו של אלגבי. לאחר מכן הם נמלטו מהבית.

בתו של אלגבי לירן הבחינה שהוא מתמהמה להגיע בחזרה, אז הלכה ליחדת הדיור בה היא מתגוררת, ואז ראתה את אביה מתבוסס בדמו מול עיניה, ואז הזעיקה את כוחות מד"א. פרמדיקים תדרכו אותה בטלפון לבצע בו החייאה. הדקירה הייתה כל כך קטלנית ופרמדיקים של מד"א נאלצו לקבוע אות מותו.

כוח השוטרים בפיקודו של ניצב משנה אילן מור, הגיעו לזירה, סרקו אותה בתקווה למצוא קצה חוט אבל התברר להם שיש להם עסק עם כנופיה מקצועית במיוחד: לא היה בזירה די.אן.איי, המצלמות ביישוב לא קלטו אותם וגם איכון הטלפונים שלהם לא עזר.

נתפסו בעת חלוקת שלל של פריצה אחרת

בעקבות המבוי הסתום, הוקם צוות חקירה מרחבי מיוחד שהחל לחקור ללא שום בדל ראיה. פריצת הדרך הייתה לפני חודש וחצי - אז נעצרו שני חברי החוליה סמוך לטייבה, במהלך חלוקת שלל אחרי פריצה אחרת שביצעו בראש העין.

המשטרה חקרה אותם, ובמקביל השב"כ עצר את החשוד השלישי. צוות החקירה המיוחד בפיקודו של סגן -ניצב בועז בלט ביצע תרגילי חקירה שונים והחשודים החלו להפליל את זה. במהלך החקירה הופתעו החוקרים לגלות שמדובר בכנופיה שהייתה אחראית ליותר מ-60 פריצות בשרון. הכנופיה אף הודתה בפריצות האלה, וחלק מחבריה גם שיחזרו את רצח אלגבי.

בני המשפחה: "המלחמה שלנו מתחילה עכשיו" 

גורמים במשטרה טוענים שמדובר בכנופיה שפעלה כמו ארגון צבאי לכל דבר, שלכל אחד מחבריה היה תפקיד ברור ומוגדר. הפריצות לוו באיסוף מידע מודיעיני על היעד והתבצעו בעזרת פועלים מהשטחים שהיו פזורים באזור השרון. אחד מאותם סייענים נהג להמתין עם רכב מוסווה ולהביא אותם עד לנקודה סמוכה ליעד, להחליף רכב ולהמתין בנקודה שנקבעה מראש.

במשפחת אלגבי עדיין מתקשים לעכל את האירוע הקשה ומנסים גם היום להתמודד עם האובדן והחלל שהותיר אחריו איציק, אב לארבעה וסב ל-11 נכדים, ששלושה מהם נולדו לאחר מותו. "אנחנו לא שמחים על המעצר אבל מבחינתנו זו סגירת מעגל", אומרים היום בני המשפחה. "נמצה עימם את הדין עד הסוף, המלחמה האמיתית שלנו מתחילה עכשיו, נדאג שאף אחד מהם לא יראה אור יום".

החשודים מכחישים: "הפעילו עלינו לחץ"

כבר בימים הקרובים יגישו הצעת תובע בעניינם ופרקליטות מחוז מרכז תגיש כתבי אישום בגין רצח ועשרות מקרי התפרצויות וגניבות. עורכי דינם של החשודים דוד יפתח, אלי לוי ונחמן בטיטו מסרו בתגובה כי מרשיהם מכחישים כל קשר לביצוע הרצח ואמרו שהופעל עליהם לחץ מסיבי ואיומים על ידי השוטרים.

מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו אמר בתגובה לפענוח המקרה: "ארוע רצח, נטילת חייו של אדם הוא החמור שבפשעים. חמור שבעתיים כאשר הפגיעה היא בביתו, מבצרו של האזרח. פעילותו של צוות החקירה המיוחד שהוקם במרחב שרון שבמחוז המרכז- ראויה לכל שבח. בסבלנות, בנחישות ובמקצועיות- הצליח צוות החקירה בסיוע השב"כ- לצרף פרט לפרט ולהביא למעצרם של 4 חשודים בארוע".

"תיקי רצח בהנחייתי יישארו פתוחים עד לגילוי המבצעים גם אם הדבר ייקח חודשים או שנים. משטרת ישראל תמשיך להילחם בפשיעה על כל גווניה, ותעשה הכל על מנת להגדיל את סיכויי העבריינים להיתפס. ידע כל עבריין שבסופו של דבר תשים עליו משטרת ישראל את ידה", הוסיף דנינו.