המשטרה מציגה: כך נכנסים הפורצים לבתים שלכם

עם השנים הלכו והשתכללו מנגנוני ההגנה על בתים ומערכות המנעולים – אלא שכמוהם, גם הפורצים והגנבים הלכו והפכו את שיטות הפריצה לבתים למתוחכמות יותר. עם בוא הקיץ, תקופה שבה שוהים הרבה יותר מחוץ לבית, במשטרה מציגים את השיטות הנפוצות ביותר לפריצה לבתים: כך תוכלו להיזהר ולהתגונן מפני הפורצים

השיטות הנפוצות של הפורצים (חדשות 2)

עונת הקיץ, שבה רבים מאיתנו שוהים הרבה יותר זמן מחוץ לבית, היא ככל הנראה העונה החביבה ביותר על הפורצים. לרגל העונה החמה, עונת הפריצות,  במשטרת ישראל מציגים את השיטות הנפוצות ביותר של הפורצים לחדור לבתים, שיטות מתוחכמות, זריזות - ובאופן מפתיע - פשוטות למדי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אחת השיטות הנפוצות והפשוטות ביותר לפריצה לבתים היא שכפול מנגנון המפתח בעזרת פלסטלינה. בחודשים האחרונים נעצרו 16 בני אדם בחשד שהיו חברים בכנופיות שפועלות בשיטה הזו. על ידי העתקת המנגנון באמצעות הצמדת פלסטלינה למפתח ואז שכפול שלו בהתאם למנגנון שהועתק, נפרצו עשרות דירות באזור תל אביב רק לאחרונה.

היזהרו, מארב בסופרמרקט

שיטה נוספת להעתקת מנגנון המפתח באמצעות פלסטלינה מתבצעת בזמן שאתם וקרוביכם עורכים קניות בסופרמרקט השכונתי. קונים רבים שמכניסים מפתח מיוחד המשחרר את העגלה מעמדת העגלות, משאירים את צרור המפתחות שלהם תלוי על העגלה במהלך כל הקנייה. ברגע אחד של התרחקות ממנה או חוסר תשומת לב, מצמיד פורץ זריז את גוש הפלסטלינה למפתח - ו"מעתיק" את המנגנון.

וזה לא נגמר כאן - כשהקורבן יוצא מהסופר, לא מודע כלל למה שהתרחש, צוות אחר מהכנופיה עוקב אחריו לביתו ורושם את כתובתו ומספר הדירה אליה הוא נכנס. לאחר מכן - הולכים למשכפלי מפתחות מיוחדים שתמורת סכומים גדולים מביאים העתק מדויק של המפתח המקורי - זאת מבלי שהקורבן יודע לרגע אחד ששכפלו לו את המפתח.

מצמידים פלסטלינה למפתח - ומשכפלים אותו (חדשות 2)

בוחנים רכב לקנייה - ומשכפלים את מנגנון המפתח

תרמית נוספת שמטרתה שכפול מנגנון המפתח באמצעות פלסטלינה מתרחשת כאשר הפורצים מתקשרים לאנשים שמבקשים למכור את רכבם. שני ה"קונים" מגיעים לבחון את הרכב, כאשר אחד מהם מעסיק את המוכר בשאלות והאחר מבקש לשבת ולהתניע את הרכב כדי לבחון את מצבו המכאני. אז הוא מוציא את הפלסטלינה - ומשכפל את מנגנון המפתח שנמצא בידיו תוך שניות. במקרה הזה, כתובת הבית שייפרץ כבר ידועה.

במשטרה מספרים גם על מקרים בהם פורצים קיבלו מידע ממנקות ועוזרות בית שהעבירו להם מפתח לשכפול ואף סיפרו על הרגלי השהות של הדיירים בבתיהם. במקרה זה ובאחרים שצוינו - ניתן לפרוץ לבית בקלות לא בהכרח בעזרת פלסטלינה. במפתחות של חברת "רב-בריח" למשל, ישנו קוד על המפתח עצמו. צילום פשוט שלו בעזרת סמארטפון - ומומחים יידעו לשכפל את מפתח הדירה שלכם בדיוק בהתאם לו.

"בעלי דירות היו בהלם". פקד עובדיה (חדשות 2)

במשטרה מבקשים מהציבור: גלו ערנות

"לאחרונה היו לנו מקרים באזור שכונת בבלי בתל אביב ובשכונות בהן יש אוכלוסייה מבוגרת שלא מודעת לכנופיות הללו שפועלות בשיטות האלה", סיפר פקד רז עובדיה, קצין מודיעין ובילוש של תחנת תל אביב צפון לחדשות 2 באינטרנט. "בתקופה האחרונה סיכלנו מספר רב של פריצות לדירות שהמפתחות שלהן שוכפלו. הגענו לדירות ולמפתחות ששוכפלו והראינו לבעלים שהמפתח פותח את הדלת. הם היו בהלם טוטאלי".

"אנחנו מבקשים מהציבור לגלות ערנות, מהקונים במרכולים לא לשים את הצ'יפ של העגלה ביחד עם המפתחות של הבית. כששני אנשים מגיעים לקנות רכב שאתם מעמידים למכירה, זכרו תמיד להיות עם עוד בן אדם ולא להישאר לבד ולתת לקונה הפוטנציאלי להישאר ברכב עם המפתח".