החשד: בחינת הבגרות בספרות ערבית דלפה מסניף דואר

החקירה של יחידת הסייבר במשטרה קשרה בין עובדי סניף דואר באום אל פחם לדליפת בחינת הבגרות בספרות ערבית. הבחינה בוטלה בעקבות ההדלפה, שפורסמה לראשונה בחדשות 2 Online. "מקווה שבעקבות המעצרים האלה המגמה תיפסק", אמר גורם במשרד החינוך בעקבות הפשיטה

הפשיטה על סניף הדואר, הבוקר

המאבק בדליפת בחינות הבגרות במגזר הערבי מתרחב: הבוקר (רביעי) הגיעו כוחות משטרה רבים לסניף דואר באום אל פחם ועיכבו לחקירה 10 חשודים, בהם גם מנהל הסניף. על פי החשד, העשרה היו מעורבים בהדלפת בחינת הבגרות בספרות ערבית לפני כשבועיים - בחינה שבוטלה לאחר שדלפה, כפי שפורסם לראשונה בחדשות 2 Online

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שוטרי יחידת להב 433, בשיתוף פעולה עם שוטרי אום אל פאחם, תפסו מסמכים רבים בסניף הדואר וגבו עדויות ממספר עובדים. מהחקירה עולה כי מסניף זה הודלפה בחינת הבגרות בשפה הערבית - שהופצה לתלמידים באמצעות היישום "וואטסאפ".

גורם במשרד החינוך אמר לחדשות 2 Online כי "בשבוע האחרון ישנה התפתחות בחקירת סיפור ההדלפות, וההתמקדות היא באזור ואדי ערה שהבחינות הודלפו משם".

אילוסטרציה (רויטרס)

"המשטרה הייתה צריכה להתערב מזמן"

בתגובה על עיכוב החשודים לחקירה אמר הגורם: "אני מברך על המהלך, זה הגיע באיחור. המשטרה ולהב 433 היו צריכים להתערב מזמן בסיפור שחיתות כזה - מדליפים בחינת בגרות לא פעם ולא פעמיים והם שתקו. מקווה שבעקבות המעצרים האלה המגמה תיפסק, והמשטרה תמשיך לעקוב אחר הסיפור עד שתחוסל התופעה".

במשטרה אישרו כי "יחידת הסייבר הארצית של להב 433 גובה עדויות מעובדי סניף דואר באום אל פאחם ומבצעת פעולות חקירה, במסגרת תיק חקירה שמנהלת היחידה בעקבות חשד לדליפת בחינת הבגרות". החקירה מתבצעת בשיתוף פעולה עם מחוז חוף במשטרה.

לפני כשבועיים, אחרי חשיפת חדשות 2, הודיעה מנכ"לית משרד החינוך מיכל כהן על ביטולה של הבחינה במקצוע ספרות ערבית למגזר הערבי. היא הבהירה כי "היא רואה בחומרה רבה" את דליפת הבחינה. "השמירה על טוהר הבחינות מהווה ערך עליון וצריכה להיות נר לרגלה של מערכת המחנכת את בוגריה לשמירה על טוהר מידות, מוסר וערכים". כהן הביעה תקווה כי המשטרה תמצה את הדין עם אלה שהפרו באופן בוטה את הנהלים המחייבים.

אחד התלמידים שקיבל לידיו את השאלון, אמר אז לחדשות 2 Online: "אני בהלם. שוב ראינו כמה קל להוציא בחינת בגרות ולהדליף אותה. אני יודע שלא רק בבית הספר שלי קיבלו את השאלות אלא גם בבתי ספר נוספים באזור הצפון". בשבועות האחרונים דלפו שתי בחינות בגרות נוספות במגזר הערבי, והחקירה במקרים אלו נמשכת.