החשד: השליכו חפצים על השוטרים

הוארך מעצרם של 3 מהחשודים באירוע בו הותקף חייל חרדי ע"י חרדים בירושלים. החשוד הרביעי שוחרר למעצר בית. אף אחד מהם לא חשוד בתקיפתו של החייל, אלא בתקיפת שוטרים, בהתפרעות ובהתנגדות למעצר

בבית משפט השלום בירושלים הוגשה היום הצהרת תובע נגד ארבעת החרדים שנעצרו אמש בשכונת מאה שערים בירושלים, באירוע במהלכו הותקף חייל חרדי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מעצרם של שלושה מהחשודים האורך בשלושה ימים. הרביעי, קטין, שוחרר למעצר בית. פרקליטו של הקטין, יאיר נהוראי, אמר כי הציג לשופטת סרטון שכביכול מבטל את טענות המשטרה. "רואים את מרשי בזירה בורח", אמר. "הוא היה שם כי הוא גר שם. כל מי שפה לא קשור לתקיפת החייל אלא להתפרעות".

חשוד מובא לדיון בהארכת מעצרו (חדשות 2)

השופטת התייחסה לתיעוד שהובא בפניה והביעה ספק ביכולתם של השוטרים לזהות בוודאות את המתפרעים. "מהתמונות לא נראה שיכול היה להיות קשר עין רציף בין מי שראה התקיפה למי שנעצר", אמרה. עם זאת קבעה השופטת כי ישנן מספיק ראיות על מנת להאריך את מעצרם של שלושת החשודים הנוספים - שמעון דיאמנט, יוסף בראון ויעקב קרישבסקי - עד להגשת כתב אישום. 

השלושה חשודים בתקיפת שוטרים, התפרעות, וחלקם אף בהתנגדות למעצר. הם הגיעו לדיון בבית המשפט כשהם מלווים בבני משפחה רבים. "העצורים היום אינם חשודים בתקיפת החייל אלא בהתפרעות שחלה לאחר מכן", הדגישה השופטת בהחלטתה.

"קיללו וזרקו עלי שקיות זבל"

לאחר שאתמול הותקף בשכונת מאה שערים בירושלים בידי עשרות חרדים, שקיללו, איימו ואף הכו, שחזר היום (ד') החייל החרדי המשרת בפיקוד העורף את החוויה הקשה ומספר איך חולץ על ידי המשטרה.

החייל, שמתגורר במרכז, הותקף בשעה שהגיע לבקר את בני משפחתו בשכונה החרדית. "עברתי באזור של חרדים קיצוניים והם החלו לקלל אותי בלי הפסקה", סיפר למקורביו. "הם קראו לי חרד"ק ואפילו זרקו עליי שקיות זבל". במהלך האירוע פשט החייל את מדיו בניסיון להגן על עצמו. "בשלב הזה מי שהיה איתי קרא למשטרה, שהגיעה ביחד עם כוח יס"ם שחילץ אותי", הוא אמר.

מיד עם היוודע האירוע, התקשרו אל החייל מפקדיו כדי לבדוק לשלומו, וחלקם אף הספיקו לבקר אותו. למפקדים הוא סיפר כי הוא עדיין מתאושש מהאירוע. גורם צבאי ששוחח עם חדשות 2 באינטרנט אמר: "על פי מה שאנחנו יודעים, הוא הותקף רק בגלל היותו חרדי. הוא לא אמר להם שום דבר ולא ניסה לריב איתם. הם ראו שהוא על מדים וזה עורר את זעמם. הוא לא עשה להם דבר מלבד היותו לובש מדים".

"האם יעלה על הדעת שחייל צה"ל יתבייש לנוע במדים"

החייל, שעובר מסלול הכשרה לגדוד תבור של פיקוד העורף, צפוי לשוב לבסיס האימונים החטיבתי בזיקים בקרוב. במהלך האירוע נעצרו ארבעה חשודים, שיובאו היום לדיון בהארכת מעצרם.

"לא מדובר בקומץ". דובר צה"ל תא"ל יואב (פ (דובר צה"ל)
דובר צה"ל תא"ל יואב (פולי) מרדכי קרא היום לראשי הקהילה החרדית להשמיע קולם ולמנוע הסתה ופגיעה בחיילי צה"ל. "האירוע של אתמול הוא חלק מתופעה שאנו נתקלים בה בחודשים האחרונים, מאז שוועדת פרי החלה לדון", אמר בראיון לגלי צה"ל. "חיילים מותקפים וכרוזים עם ביטויים קשים מופצים. אני תוהה מה היה קורה אם אלו היו פלסטינים שתקפו חיילים. האם יעלה על דעת שחייל במדינת ישראל יתבייש לנוע במדים? אלו אירועים חמורים שצה"ל מוקיע. אני מצפה מראשי הקהילה החרדית לגנותם".

בהתייחס לטענות כי התקיפה נעשתה בידי "קומץ" המוביל את ההסתה נגד חיילי צה"ל, אמר תא"ל מרדכי כי "כשיש לך אירוע ראשון, ושני, ושלישי- זה לא קומץ. צה"ל פתח מרכז מידע ומוקד מיוחד לחיילים חרדים. הם מספרים על הצקות שונות. חיילים חרדים מבקשים פטור ממדים ביציאה הביתה - ויש מקומות שאנחנו מאשרים להם. אנחנו מחכים שהמשטרה וגורמי אכיפת החוק יטפלו בכך".

נתניהו: "ננקוט יד קשה"

אמש גינה ראש הממשלה נתניהו בחריפות את תקיפת החייל והבטיח: "ננקוט יד קשה נגד מי שמנסה להטיל אימה על אזרחים שממלאים את חובתם למדינה. התשובה הטובה ביותר לפורעי החוק הללו היא מספר המתגייסים החרדים שגדל משמעותית בשנים האחרונות ויגדל עוד יותר בזכות ההחלטה שקיבלה הממשלה בתחילת השבוע על הגברת השיוויון בנטל".

גם שר הביטחון משה (בוגי) יעלון הגיב למעשה הקשה ואמר כי תקיפת החייל החרדי והשוטרים הערב בירושלים היא מעשה בזוי ונתעב שמחייב טיפול. "אסור לנו לאפשר שביריונים אלימים יאיימו על שלומם של צעירים חרדים שבחרו להתגייס לצה"ל, ויש למצות איתם את הדין עם אפס סובלנות", הדגיש.

בנט: "מי שמעז לפגוע בחייל - ייענש בחומרה"

שר הכלכלה נפתלי בנט, הגיב הבוקר בדף הפייסבוק שלו שלא על האירוע אותו כינה חמור ביותר. "מי שמעז לפגוע בחייל שלנו ייענש בחומרה. אבל מה שמסוכן לא פחות היא ההתנפלות על הציבור החרדי כולו. ההכללה הזאת מסוכנת. את שילוב החרדים בעבודה ובצבא נפתור בהידברות ולא בהסלמה של השיח".

שר האוצר יאיר לפיד מיהר לפרסם אמש תגובה שבה גינה את האירוע: "ההסתה המתמשכת נגד מתגייסים חרדים ראויה לכל גינוי ומעוררת זעזוע עמוק", כתב לפיד בעמוד הפייסבוק שלו והודיע כי בכוונתו לקיים בנושא פגישה עם השר לביטחון פנים אהרונוביץ'.

הבוקר ניסו בצה"ל להרגיע מעט את הרוחות ולהסביר כי התוקפים הם קיצונים שלא מייצגים את עמדת הציבור החרדי כולו. בריאיון לחדשות 2 אמר הרב ירון דוד, ראש צוות הרבנים בנח"ל החרדי, כי "התוקפים הם אנשים קיצוניים שמחפשים אקשן. דרכם אינה דרך התורה, ואינה דרך היהדות. אין כאן החלטה מגמתית של ראשי הקהילה, האנשים הללו מכערים את הציבור החרדי כולו ומראים אותו בצורה שלילית".