צפו: דוח על רעש הפך למעצר אלים

שוטרים שהגיעו לפני כשבוע לבית במבשרת ציון, בעקבות תלונה על רעש חזק שבוקע ממנו, קיבלו תזכורת עגומה לגבי יחס הצעירים לאנשי החוק במדינה. בתיעוד נראה השוטר כשהוא מנסה לרשום לאחד מהם דוח. עד מהר הוויכוח מתלהט והופך לסצינה שכוללת קללות ושימוש באקדח טייזר. כך זה נראה

מערכת אכיפת החוק אינה מצליחה, לפי שעה, להתמודד עם האלימות הגוברת, בעיקר בקרב הצעירים. במקביל, מסתמנת תופעה מדאיגה נוספת - היעדר מורא והתנהגות מזלזלת כלפי השוטרים. צילומי אירוע אחד שקרה בשבוע שעבר ממחישים את התופעה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

זה קרה במבשרת ציון במבואות ירושלים - בעקבות רעש של צעירים שחגגו באחד הבתים הוזמנה המשטרה, שהזהירה, אך נאלצה לשוב כדי לרשום דוח לאחד מהחוגגים. חבריו, כצפוי, ניסו למנוע את הגזירה.

זה אירוע רגיל שכמוהו יש כמעט מדי יום בכל רחבי הארץ. אלא שהפעם הצילומים מאפשרים ללמוד מקרוב עובדה אחת בסיסית: לרבים מקרב בני הנוער אין שום מורא מפני המשטרה.

הדיבורים הופכים מהר מאוד לקללות

"למה אתה סתם רושם דוח?", נשמע קולו של אחד הצעירים כשהשוטר ממלא את תפקידו. הדיבורים הופכים מהר מאוד לקללות, שמובילות לחיכוכים בין הצדדים. ניסיונות השכנוע לא כל כך עוזרים, והחוגגים הצעירים דואגים להבהיר לשוטרים: הכל מתועד. "יש לנו וידאו", אמר אחד מהם. "הפעם נראה להם מאיפה משתין הדג", התריס אחר.

תוך כדי - כך ניתן לראות - ממשיכים הצעירים לשתות, תוך הפגנת חוסר כבוד מוחלט ללובשי המדים. מה שהתחיל בסך הכל בניסיון לרשום דוח על רעש - נגמר במעצר אלים, כשאחד הצעירים מנסה, לכאורה, להתנגד. השוטר, בתגובה, משתמש באקדח טייזר שמשתק לשניות ספורות את הצעיר ואז, למרבה הפליאה, מבקש השוטר מהאחרון לסייע לו.

לבסוף, נרשמו באירוע חמישה עצורים. גם השוטרים לא הפגינו סמכותיות יוצאת דופן, אבל המראות האלה רק ממחישים עד כמה סובלת המשטרה מהיעדר הרתעה. בסופו של דבר, הדוח על הרעש - כלל לא הוגש.

במשטרת ירושלים הבהירו כי "השוטרים נהגו באירוע כפי שמצופה מהם. הצילומים אף מוכיחים שבמידה רבה השוטרים גילו איפוק מול ההתגרות הנמשכת והבלתי נסבלת של הצעירים - שהיו ברובם שתויים".