המפכ"ל: "רצף אירועים קשה ומביך שמחייב טיפול שורש"

רנ"צ דנינו התייחס לטלטלה בצמרת המשטרה אחרי פרשה נוספת שבה חשוד ניצב בהטרדה מינית ואמר: "אמון הציבור נפגע ובצדק". הוא הביע צער עבור "30 אלף שוטרים שהתעוררו הבוקר לכותרות הללו" והדגיש: "נצא מהמשבר מחוזקים"

"רצף האירועים הקשה והמביך הזה מחייב טיפול שורש": מפכ"ל המשטרה רנ"צ יוחנן דנינו התייחס היום (שני) למשבר המחריף בצמרת הארגון, עם חשיפת חשדות נגד ניצב נוסף שביצע לכאורה עבירות מין בשוטרות שהיו תחת פיקודו, ואמר כי "אמון הציבור נפגע - ובצדק".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"צבר האירועים בצמרת המשטרה הוא אכן קשה, מביך, מתסכל. זה אירוע שעל פניו הוא מאוד חמור ואי אפשר לעבור עליו לסדר היום", אמר דנינו על החשדות נגד הניצב, שנחשפו הבוקר, בהצהרה לתקשורת לפני טקס שנערך בבית הספר הארצי של המשטרה בצפון. 

"זה אירוע שמצטרף לסדרה ארוכה של אירועים שבהם היו מעורבים בכירים בארגון", הדגיש דנינו. "זו סדרה של אירועים שפגעו באמון הציבור ובצדק - ומחייבים טיפול שורש. אני עצוב עבור 30 אלף שוטרים ו-37 אלף מתנדבים שהתעוררו הבוקר לכותרות הללו".

דנינו משיב לשאלת חדשות 2, בשבוע שעבר (פלאש 90)

"דווקא עכשיו אני שב ומזכיר שהמשטרה היא מהגופים היותר חיוניים שיש למדינה הזו", אמר דנינו שהבהיר כי לא יעבור לסדר היום על האירועים. "הוכחתי לאורך הקדנציה שלי במהלך כמעט ארבע שנים שלא אתפשר על נורמות וערכים, אמרתי שתהא דרגתו אשר תהא, מי שיעבור ויתנהל שלא על פי הדרך שמשטרת ישראל מתנהלת בה, לא יישאר בארגון. חזרתי על כך שוב ושוב, לצערי גם נאלצתי להוכיח זאת שוב ושוב. אין פשרות בעניין הזה - ואת זה אנחנו למדים מפרשות קודמות".

המפכ"ל ציין כי לאחר שיקבל לידיו את תוצאות החקירה בפרשה החדשה יחליט אם לנקוט בצעדים גם כלפי הניצב החשוד בעבירות מין.

"שוטרת שמוטרדת היום מתלוננת, זה לא היה בעבר"

דנינו אמר עוד כי שום אירוע - חמור ככל שיהיה - לא יפגע ביציבות ובחוסן של המשטרה. "האתגרים שעומדים לפנינו יותר מדי חשובים וחיוניים לביטחון המדינה מכדי שנוכל להוריד את הרגל מהגז. כל סגל הפיקוד של המשטרה ישב עכשיו וקבענו שאנחנו ממשיכים קדימה ללא פשרות בדרך שהתווינו בשנים האחרונות. אני רוצה לומר לעם ולאזרחים שיש לכם משטרה שאפשר לסמוך עליה - למרות כל האירועים האחרונים ואולי בגלל הדרך בה אנחנו מטפלים בהם".

ניצב בדימוס יאיר יצחקי, שבעת שכיהן כראש אכ"א החליף שר המשטרה דאז משה שחל 9 ניצבים בבת אחת, התייחס גם הוא לפרשה החדשה ולמשבר בצמרת המשטרה. "אני מכיר היטב את הקצין עליו מדברים - הוא קצין מצויין", אמר. "היום שוטרת שמוטרדת מתלוננת, זה לא היה בעבר. גם קצין שיודע על מעשים כאלו, מתלונן. יש היום מסר - לבוא ולדווח והשמן צף על המים וכך צריך להיות".
כשנשאל איך יכולה המשטרה לתפקד במצב הנוכחי, אחרי פרישת 5 ניצבים, אמר יצחקי כי "הסיטואציה מביכה, אבל יש לזכור שכעת יש 30 אלף שוטרים שעושים את עבודתם נאמנה". הוא הביע ביטחון כי המשטרה תדע לעבור בהצלחה את התקופה הזאת.