המשטרה גייסה עד נגד הרב מצגר

התקדמות בחקירת הרב הראשי: המשטרה גייסה עד תביעה, מי שמעורה בהעברת כספי השוחד לכאורה לחשבונו של מצגר. כעת מתמקדת החקירה בנהגו של הרב, אך במשטרה מדגישים: התיק ייארך עוד שבועות ארוכים

פרשת הרב מצגר: לאחר שהיום הודיע הרב הראשי לישראל שהוא משעה עצמו מתפקידיו השיפוטיים אך לא ממשרת הרב הראשי, הערב מתברר שיש התקדמות בתיק השוחד, לכאורה, נגדו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המשטרה גייסה עד תביעה בפרשה. מדובר באיש שמעורב ומעורה היטב בכל העברות כספי השוחד לכאורה ועל פי החשד, לחשבונות הבנק של יונה מצגר. לפי המשטרה ההעברות בוצעו בדרך כלל במזומן.

כמו כן, בידי החוקרים מצויות הקלטות שבוצעו בשנה האחרונה, שבה החקירה הייתה סמויה, וככל הנראה, ההקלטות הללו מפלילות את מצגר.

למרות זאת במשטרה מבהירים שעוד ארוכה הדרך. החוקרים מדברים במונחים של שבועות ארוכים שבהם החקירה תימשך. עשרות אנשים עוד ייקראו לחקירה ולמתן עדות.

נכון לעכשיו, החקירה מתמקדת בנהגו של הרב, חיים אייזנשטט. הוא נחשב ציר מרכזי בהעברות הכספים לחשבונות הבנק, וייתכן שאף ינסו לגייס אותו להעיד.

החשד: קבלת שוחד, מרמה, הפרת אמונים והלבנת הון

הרב מצגר נחקר בשבוע שעבר ונשלח למעצר בית בעקבות חשדות חמורים למתן וקבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים והלבנת הון. בנוסף למעצר הבית שהושת עליו, הורחק הרב מצגר ממשרדיו למשך 15 יום ונאסר עליו לצאת מן הארץ. כמו כן, נאסר עליו ליצור קשר עם מי מהמעורבים בפרשה ויהיה עליו להתייצב לחקירה כשיידרש לכך.

מי שנחשב לחשוד המרכזי בפרשה מבין שלושת החשודים הנוספים שנעצרו הוא עוזרו האישי ונהגו של הרב מצגר, חיים אייזנשטט. מחומר החקירה מתקבלת תמונה של העברת כספים אסורה בהיקף ניכר במהלך תקופה ממושכת ובמסגרת מספר אירועים.

חשוד נוסף בפרשה הוא ניסן ציוני, רב על-פי הסמכתו, המשמש כמנהל בית מדרש והכשרת רבנים ודיינים בתל אביב, מנהל עמותת "בית צדקה ומשפט" ורב הכולל "שירת דבורה". שמחה קרקובסקי, רב על-פי הסמכתו וחשוד אחר בפרשה, משמש במנהל עמותת חסד "בית התבשיל" בבני ברק. לכל אחד מהחשודים תפקיד משמעותי בשרשרת העברת הכספים כאשר חלקו של איזנשטט נחשב למשמעותי ביותר מבין החשודים.

מחומר החקירה עולה חשד סביר, המצביע על תפקידו המרכזי של איזנשטט ומעורבותו העמוקה במסכת קבלת הכספים האסורה. בעניינם של שני החשודים האחרים קיימת תשתית ראייתית שיש בה כדי לבסס חשד סביר מוצק למעשים המיוחסים להם, אם כי היקף מעורבותם אינו רחב כשל איזנשטט.

בית המשפט הורה להשאיר את החשודים במעצר עקב החשש שינסו לשבש את הליכי החקירה. "בנוסף למהות המעשים, ריבוי המעורבים והחשד המבוסס כי הייתה התארגנות מראש לביצוען, קיים חשש טבוע לאפשרות של שיבוש הליכים. על פי דפוס הפעולה של החשודים, כפי שעולה מחומר החקירה, החשש לשיבוש הליכים בעניינם מבוסס", נכתב בהחלטת בית המשפט מהערב.