בעקבות החשדות: הרב מצגר החליט להשעות את עצמו

הרב הראשי, החשוד בקבלת שוחד ובמרמה, הודיע לשרת המשפטים לבני שבעקבות חקירת המשטרה בעניינו הוא החליט להשעות את עצמו לאלתר מתפקידיו בבית הדין הרבני וברבנות. לבני: "זה הדבר הראוי והנכון נוכח הנסיבות"

הרב הראשי האשכנזי יונה מצגר הודיע לשרת המשפטים ציפי לבני ולשר הדתות כי בעקבות חקירת המשטרה בעניינו הוא החליט להשעות את עצמו מתפקידו כדיין בבית הרבני הגדול - כך מסרו הבוקר פרקליטיו, עורכי הדין דוד ליבאי ואלעד רט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בנוסף נמסר מטעם הרב מצגר, כי עד לסיום החקירה בעניינו אין בכוונתו להשתתף בישיבות מועצת הרבנות הראשית לישראל ובישיבות הוועדה למינוי דיינים. הרב הדגיש פעם נוספת שהוא מכחיש את החשדות המיוחסות לו וכי הוא מאמין בחפותו.

הרב מצגר הבהיר כי הוא מקווה שהחקירה תסתיים במהרה, אך הוסיף שהוא מבין שהצעד שבו נקט הוא הצעד הראוי מבחינה ציבורית.

השרה לבני קיבלה הבוקר את בקשתו של הרב. ״אני מקבלת את החלטת הרב מצגר להשעות עצמו לאלתר מתפקידיו, לרבות השיפוטיים. זה הדבר הראוי והנכון נוכח הנסיבות״, הדגישה לבני. "גם אם נותר זמן קצר עד לסיום כהונתו יש להחלטתו חשיבות רבה לשמירת מוסד הדיינות״.

החשד: קבלת שוחד, מרמה, הפרת אמונים והלבנת הון

הרב מצגר נחקר בשבוע שעבר ונשלח למעצר בית בעקבות חשדות חמורים למתן וקבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים והלבנת הון. בנוסף למעצר הבית שהושת עליו, הורחק הרב מצגר ממשרדיו למשך 15 יום ונאסר עליו לצאת מן הארץ. כמו כן, נאסר עליו ליצור קשר עם מי מהמעורבים בפרשה ויהיה עליו להתייצב לחקירה כשיידרש לכך.

מי שנחשב לחשוד המרכזי בפרשה מבין שלושת החשודים הנוספים שנעצרו הוא עוזרו האישי ונהגו של הרב מצגר, חיים אייזנשטט. מחומר החקירה מתקבלת תמונה של העברת כספים אסורה בהיקף ניכר במהלך תקופה ממושכת ובמסגרת מספר אירועים.

חשוד נוסף בפרשה הוא ניסן ציוני, רב על-פי הסמכתו, המשמש כמנהל בית מדרש והכשרת רבנים ודיינים בתל אביב, מנהל עמותת "בית צדקה ומשפט" ורב הכולל "שירת דבורה". שמחה קרקובסקי, רב על-פי הסמכתו וחשוד אחר בפרשה, משמש במנהל עמותת חסד "בית התבשיל" בבני ברק. לכל אחד מהחשודים תפקיד משמעותי בשרשרת העברת הכספים כאשר חלקו של איזנשטט נחשב למשמעותי ביותר מבין החשודים.

מחומר החקירה עולה חשד סביר, המצביע על תפקידו המרכזי של איזנשטט ומעורבותו העמוקה במסכת קבלת הכספים האסורה. בעניינם של שני החשודים האחרים קיימת תשתית ראייתית שיש בה כדי לבסס חשד סביר מוצק למעשים המיוחסים להם, אם כי היקף מעורבותם אינו רחב כשל איזנשטט.

בית המשפט הורה להשאיר את החשודים במעצר עקב החשש שינסו לשבש את הליכי החקירה. "בנוסף למהות המעשים, ריבוי המעורבים והחשד המבוסס כי הייתה התארגנות מראש לביצוען, קיים חשש טבוע לאפשרות של שיבוש הליכים. על פי דפוס הפעולה של החשודים, כפי שעולה מחומר החקירה, החשש לשיבוש הליכים בעניינם מבוסס", נכתב בהחלטת בית המשפט מהערב.