הירי בכותל: המאבטח חשוד ברצח; ההרוג: דורון בן-שלוש, בן 46

בית משפט השלום בירושלים האריך בחמישה ימים את מעצרו של איש הביטחון - ששמו נאסר לפרסום - בחשד שירה למוות בבן-שלוש, לאחר שהאחרון צעק, על פי עדויות, "אללה אכבר" וניסה לשלוף דבר מה מכיסו. עדי ראייה סיפרו כי לעבר בן-שלוש נורו כעשרה כדורים. כעת נבדק במשטרה עד כמה היה הירי מוצדק והאם נשקפה סכנת חיים

תקרית הירי בכותל המערבי: דורון בן-שלוש, יליד חדרה בן 46, הוא שנורה למוות הבוקר (ו') ברחבת הכותל. בית משפט השלום בירושלים האריך היום את מעצרו של המאבטח שירה בו למוות - ששמו אסור בפרסום - בחמישה ימים, והוא חשוד בגרימת מוות בכוונה תחילה, דהיינו - רצח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הידוע, המאבטח היורה אמר ששמע את האיש צועק "אללה הוא אכבר", וראה אותו שולף דבר מה מכיסו  - ולכן פתח באש. על פי דיווחים, הוא ירה בו לפחות עשרה כדורים. בחקירת המשטרה מתמקדים כעת בשתי סוגיות עיקריות: הראשונה היא כיצד ייתכן שרוב בעלי התפקידים ברחבת הכותל הכירו את האיש - ודווקא היורה לא הכיר, והסוגיה השניה היא עד כמה באמת נשקפה סכנת חיים שהצדיקה פעולה שכזו.

ההרוג: דורון בן-שלוש, בן 46 (חדשות 2)

על פי עדי ראייה, הבקיאים בנעשה ברחבת הכותל ונוהגים לפקוד אותה מדי יום - ההרוג הוא תמהוני, שבמשך שנים מסתובב באזור המקום הקדוש. לדברי מבקרי הכותל, האיש נוהג להגיע למקום לעתים קרובות ולקלל את הרשויות ואת גורמי האכיפה. "כולם מכירים אותו בכותל", סיפר עד ראייה שהיה הבוקר בזירת הירי, "הוא בדרך כלל צועק ומקלל. הוא לא היה שפוי במיוחד".

זירת האירוע (רויטרס)

לטענת עד הראייה, המאבטח שביצע את הירי לא ככל הנראה לא הוצב במקום בעבר ולא הכיר את האיש. "הבנתי מהמאבטחים כי אותו עובד הגיע בתור תגבור לעמדה בכותל. הוא כנראה לא היה מאבטח קבוע אלא הקפיצו אותו ממקום אחר".

לדבריו, מאבטח שאינו מכיר את התמהוני עלול להתבלבל ולחשוב כי מדובר בערבי. "הוא יכול להיראות מאיים. אין לו חזות יהודית אלא ערבית. יכול מאוד להיות שהמאבטח היה בטוח כי עומד מולו ערבי שמאיים על חייו".

"מדובר בטרגדיה קשה"

בתוך כך, מנכ"ל חברת "מודיעין אזרחי", שאמונה על האבטחה בכותל, הגיב לתקרית ואמר כי "האירוע נמצא בבדיקה של המשטרה וגם לנו יש כל מיני נעלמים. נברר מי העובד ומה ההכשרה שעבר. אנחנו מספקים שירותי אבטחה לפי קריטריונים של המשטרה, הכול מגיע מהמשטרה והם אלה שקובעים את נהלי הפתיחה באש ואחראים על תדרוך המאבטים במקום". 

רב הכותל, הרב שמואל רבינוביץ', הביע צער על התקרית בה מאבטח ירה למוות ביהודי ברחבת הכותל. "אני מביע צער וכאב עמוק על המקרה שאירע", אמר הרב רבינוביץ', "אני נותן אמון במשטרה שתחקור את האירוע. ללא קשר לנסיבות, מדובר בטרגדיה קשה".