עד ראייה: "המאבטח לא הכיר את התמהוני ולכן ירה בו"

תקרית הירי בכותל הבוקר מעלה שאלות בנוגע להתנהלות מערך האבטחה בסביבת הרחבה. עד ראייה שהיה במקום בזמן הירי: "שמעתי שהמאבטח הגיע לעמדה כדי לתגבר וככל הנראה לא הכיר את הגבר התמהוני". הקורבן היה דמות מוכרת באזור ונהג להסתובב בכותל ולרטון. העד הוסיף כי "מי שאינו מכיר אותו עלול לחשוב שמדובר במחבל ערבי"

תקרית הירי הבוקר (ו') בכותל המערבי, במהלכה נורה גבר בן 46 למוות על ידי מאבטח שעבד במקום, מעוררת מספר שאלות שנחקרות כעת על ידי המשטרה. על פי עדי ראייה, הבקיאים במה שנעשה בכותל מדי יום, ההרוג הוא תמהוני, המוכר לבאי הכותל הקבועים, שבמשך שנים מסתובב באזור הרחבה. כעת נשאלת השאלה, כיצד ייתכן שהמאבטח החמוש לא ידע על קיומו של אותו תמהוני?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לדברי מבקרי הכותל, האיש נוהג להגיע למקום לעתים קרובות ולקלל את הרשויות ואת גורמי האכיפה. "כולם מכירים אותו בכותל", סיפר עד ראייה שהיה הבוקר בזירת הירי, "הוא בדרך כלל צועק ומקלל. הוא לא היה שפוי במיוחד".

לטענת עד הראייה, המאבטח שביצע את הירי לא ככל הנראה לא הוצב במקום בעבר ולא הכיר את האיש. "הבנתי מהמאבטחים כי אותו עובד הגיע בתור תגבור לעמדה בכותל. הוא כנראה לא היה מאבטח קבוע אלא הקפיצו אותו ממקום אחר".

לדבריו, מאבטח שאינו מכיר את התמהוני עלול להתבלבל ולחשוב כי מדובר בערבי. "הוא יכול להיראות מאיים. אין לו חזות יהודית אלא ערבית. יכול מאוד להיות שהמאבטח היה בטוח כי עומד מולו ערבי שמאיים על חייו".

במשטרה סגרה את אזור הירי, הבוקר (רויטרס)

"מדובר בטרגדיה קשה"

בתוך כך, מנכ"ל חברת "מודיעין אזרחי", שאמונה על האבטחה בכותל, הגיב לתקרית ואמר כי "האירוע נמצא בבדיקה של המשטרה וגם לנו יש כל מיני נעלמים. נברר מי העובד ומה ההכשרה שעבר. אנחנו מספקים שירותי אבטחה לפי קריטריונים של המשטרה, הכול מגיע מהמשטרה והם אלה שקובעים את נהלי הפתיחה באש ואחראים על תדרוך המאבטים במקום". 

רב הכותל, הרב שמואל רבינוביץ', הביע צער על התקרית בה מאבטח ירה למוות ביהודי ברחבת הכותל. "אני מביע צער וכאב עמוק על המקרה שאירע", אמר הרב רבינוביץ', "אני נותן אמון במשטרה שתחקור את האירוע. ללא קשר לנסיבות, מדובר בטרגדיה קשה".

המאבטח להארכת מעצר

במשטרה ממשיכים מאז הבוקר לחקור את המאבטח שירה למוות באיש. החקירה מתמקדת בניסיון להבין מדוע הוא לא הכיר את הקורבן, וכמו כן להבין אם ישנם עדים נוספים שהיו בזירת האירוע ויכולים לאשר את גרסתו לפיה הוא שמע את הקורבן זועק בערבית "אללה אכבר". המאבטח יובא בעוד זמן קצר להארכת מעצרו בבית משפט השלום בירושלים.