חשדות לשוחד ומרמה: הרב יונה מצגר נשלח למעצר בית

לאחר שנחקר באזהרה במשטרה במשך שעות, נשלח הרב הראשי יונה מצגר למעצר בית. מוקדם יותר היום עצרה המשטרה שלושה חשודים נוספים בפרשה - אחד מהם הוא נהגו ועוזרו האישי של מצגר, חיים איזנשטט, החשוד שקיבל לידיו כספים אסורים והעביר אותם לרב הראשי

חשדות חמורים למתן וקבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים והלבנת הון: הרב הראשי לישראל יונה מצגר נשלח הערב למעצר בית מלא למשך 5 ימים. מעצרם של שלושה חשודים המעורבים בפרשת השחיתות החדשה שנחשפה היום (ה') הוארך ב-6 עד 8 ימים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בנוסף למעצר הבית שהושת עליו, הורחק הרב מצגר ממשרדיו למשך 15 יום ונאסר עליו לצאת מן הארץ. כמו כן, נאסר עליו ליצור קשר עם מי מהמעורבים בפרשה ויהיה עליו להתייצב לחקירה כשיידרש לכך. מי שנחשב לחשוד המרכזי בפרשה מבין שלושת החשודים הנוספים שנעצרו הוא עוזרו האישי ונהגו של הרב מצגר, חיים אייזנשטט. מחומר החקירה מתקבלת תמונה של העברת כספים אסורה בהיקף ניכר במהלך תקופה ממושכת ובמסגרת מספר אירועים.

חשוד נוסף בפרשה הוא ניסן ציוני, רב על-פי הסמכתו, המשמש כמנהל בית מדרש והכשרת רבנים ודיינים בתל אביב, מנהל עמותת "בית צדקה ומשפט" ורב הכולל "שירת דבורה". שמחה קרקובסקי, רב על-פי הסמכתו וחשוד אחר בפרשה, משמש במנהל עמותת חסד "בית התבשיל" בבני ברק. לכל אחד מהחשודים תפקיד משמעותי בשרשרת העברת הכספים כאשר חלקו של איזנשטט נחשב למשמעותי ביותר מבין החשודים.

מחומר החקירה עולה חשד סביר, המצביע על תפקידו המרכזי של איזנשטט ומעורבותו העמוקה במסכת קבלת הכספים האסורה. בעניינם של שני החשודים האחרים קיימת תשתית ראייתית שיש בה כדי לבסס חשד סביר מוצק למעשים המיוחסים להם, אם כי היקף מעורבותם אינו רחב כשל איזנשטט.

בית המשפט הורה להשאיר את החשודים במעצר עקב החשש שינסו לשבש את הליכי החקירה. "בנוסף למהות המעשים, ריבוי המעורבים והחשד המבוסס כי הייתה התארגנות מראש לביצוען, קיים חשש טבוע לאפשרות של שיבוש הליכים. על פי דפוס הפעולה של החשודים, כפי שעולה מחומר החקירה, החשש לשיבוש הליכים בעניינם מבוסס", נכתב בהחלטת בית המשפט מהערב.

הרב מצגר נחקר באזהרה

מוקדם יותר היום עוכב לחקירה הרב הראשי לישראל יונה מצגר, זאת בתום חקירה סמויה שהתנהלה בחודשים האחרונים ביחידה הארצית לחקירות הונאה. הרב מצגר נחקר אמש באזהרה במסגרת חקירה שעניינה חשד לביצוע עבירות שוחד, מרמה והלבנת הון.

היום הפכה החקירה לגלויה, לאחר אישור היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין ופרקליט המדינה. במסגרת החקירה הגלויה נערכו חיפושים בבתיהם ובמשרדיהם של מספר חשודים, לרבות בביתו ובמשרדו של הרב מצגר. בפעילות נתפסו מסמכים, מחשבים וחומרים נוספים, וכן נתפסו נכסי נדל"ן, רכוש וחשבונות בנק של החשודים.

הרב מצגר נחקר באזהרה בחשד לעבירות של קבלת שוחד, גניבה בידי מורשה, מרמה והפרת אמונים ועבירות על חוק איסור הלבנת הון. בין היתר נבדקת תקינות ההליך של מינויים שביצע. בשעות הקרובות יוחלט במשטרה האם לעצור אותו או לשחררו תחת תנאים מגבילים. פרקליטו של הרב מצגר, עו"ד דוד ליבאי, מדגיש כי הרב משתף פעולה ומכחיש את כל החשדות נגדו.

החשדות הנוכחיים נגד הרב מצגר אינם הפעם הראשונה שבה הוא מסתבך. כבר בפברואר 2005 נחקר הרב באזהרה בחשד שקיבל חדר במלון מצודת דוד בירושלים בתעריף מוזל. בתום החקירה המליצה המשטרה להעמידו לדין בגין עבירות מרמה והפרת אמונים. באפריל 2006 הודעה היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז כי לא ייפתח תיק פלילי נגד הרב מצגר, אך קרא לו להתפטר מתפקידו.